statystyki

Korzystny wyrok NSA: Kiedy przekazywać zaliczki podatkowe na ZFRON

autor: Michalina Topolewska20.12.2016, 07:15; Aktualizacja: 20.12.2016, 08:09
Kalendarz

Termin siedmiu dni na przekazanie pieniędzy z zaliczek podatkowych na konto ZFRON powinien być liczony od ostatniego dnia, w którym środki te należało wpłacić do urzędu skarbowego.źródło: ShutterStock

NSA orzekł, że do 30 czerwca br. dniem uzyskania przez pracodawcę środków pochodzących z zaliczek podatkowych był 20. dzień następnego miesiąca.

Podjęta na wczorajszym posiedzeniu sędziów NSA w siedmioosobowym składzie uchwała kończy interpretacyjne spory dotyczące przekazywania pieniędzy z zaliczek podatkowych na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) w stanie prawnym, który obowiązywał przed 1 lipca br. Wynika z niej, że termin siedmiu dni na ich przekazanie na konto funduszu powinien być liczony od ostatniego dnia, w którym środki te należało wpłacić do urzędu skarbowego, czyli najpóźniej 27. dnia kolejnego miesiąca.

Sprzeczne wyroki

Co do zasady, zgodnie z art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. nr 127, poz. 721 ze zm.) pieniądze zasilające ZFRON firma powinna przekazywać w ciągu siedmiu dni od ich uzyskania. Jednak w związku z tym, że przepisy nie wskazywały definicji „dnia uzyskania środków”, pojawiły się rozbieżności, jak to sformułowanie powinno być rozumiane w odniesieniu do pieniędzy, które pochodzą z zaliczek na podatek dochodowy. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), resort pracy oraz część wojewódzkich sądów administracyjnych uważały, że jest nim dzień, w którym pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie. To oznacza, że to właśnie od tej daty ma siedem dni, aby część zaliczki na podatek wpłacić na rachunek ZFRON. Natomiast z drugiej strony inne WSA uznawały, że wspomniany termin biegnie od ostatniego dnia, w którym upływa czas na przekazanie zaliczek podatkowych do fiskusa, a więc od 20. dnia następnego miesiąca (art. 38 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Prawidłowe postępowanie w tym zakresie jest o tyle istotne, że w sytuacji stwierdzenia, że pieniądze zostały przekazane nieterminowo, firma musi zapłacić karę na PFRON wynoszącą 30 proc. ich wysokości.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane