statystyki

Korzystny wyrok NSA: Kiedy przekazywać zaliczki podatkowe na ZFRON

autor: Michalina Topolewska20.12.2016, 07:15; Aktualizacja: 20.12.2016, 08:09
Kalendarz

Termin siedmiu dni na przekazanie pieniędzy z zaliczek podatkowych na konto ZFRON powinien być liczony od ostatniego dnia, w którym środki te należało wpłacić do urzędu skarbowego.źródło: ShutterStock

NSA orzekł, że do 30 czerwca br. dniem uzyskania przez pracodawcę środków pochodzących z zaliczek podatkowych był 20. dzień następnego miesiąca.

Podjęta na wczorajszym posiedzeniu sędziów NSA w siedmioosobowym składzie uchwała kończy interpretacyjne spory dotyczące przekazywania pieniędzy z zaliczek podatkowych na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) w stanie prawnym, który obowiązywał przed 1 lipca br. Wynika z niej, że termin siedmiu dni na ich przekazanie na konto funduszu powinien być liczony od ostatniego dnia, w którym środki te należało wpłacić do urzędu skarbowego, czyli najpóźniej 27. dnia kolejnego miesiąca.

Sprzeczne wyroki

Co do zasady, zgodnie z art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. nr 127, poz. 721 ze zm.) pieniądze zasilające ZFRON firma powinna przekazywać w ciągu siedmiu dni od ich uzyskania. Jednak w związku z tym, że przepisy nie wskazywały definicji „dnia uzyskania środków”, pojawiły się rozbieżności, jak to sformułowanie powinno być rozumiane w odniesieniu do pieniędzy, które pochodzą z zaliczek na podatek dochodowy. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), resort pracy oraz część wojewódzkich sądów administracyjnych uważały, że jest nim dzień, w którym pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie. To oznacza, że to właśnie od tej daty ma siedem dni, aby część zaliczki na podatek wpłacić na rachunek ZFRON. Natomiast z drugiej strony inne WSA uznawały, że wspomniany termin biegnie od ostatniego dnia, w którym upływa czas na przekazanie zaliczek podatkowych do fiskusa, a więc od 20. dnia następnego miesiąca (art. 38 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Prawidłowe postępowanie w tym zakresie jest o tyle istotne, że w sytuacji stwierdzenia, że pieniądze zostały przekazane nieterminowo, firma musi zapłacić karę na PFRON wynoszącą 30 proc. ich wysokości.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane