Według Jolanty Kocjan, rzecznika prasowego NFZ, do piątego listopada do szpitali i uzdrowisk trafią dodatkowe pieniądze, które muszą być przeznaczone na wzrost wynagrodzeń pracowników.

- Dzięki nowelizacji ustawy podwyżkowej został podwyższony tzw. wskaźnik kosztów pracy dla tych placówek - mówi Jolanta Kocjan.

W związku z tym, do końca roku szpitale i uzdrowiska otrzymają dodatkowe 100 mln zł, natomiast w 2008 roku - około 400 mln zł.

Zgodnie z art. 3 nowelizacji ustawy podwyżkowej, dyrektorzy poszczególnych oddziałów funduszu mieli czas do 8 października na aneksowanie umów ze szpitalami i uzdrowiskami. Bez zmiany umów ze świadczeniodawcami fundusz nie mógłby przekazać im dodatkowych środków na wzrost wynagrodzeń. W województwie świętokrzyskim już to zrobiono.

- Oddział przeznaczy na podwyżki dla pracowników szpitali i uzdrowisk dodatkowe 4 mln zł - powiedział Mariusz Pasek z świętokrzyskiego NFZ.

Do 25 października zmienione umowy mają trafić do szpitali i uzdrowisk w województwie podlaskim.

- Kontrakty już zostały zmienione, teraz są podpisywane przez świadczeniodawców - potwierdza Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału funduszu.

Na podwyżki dla pracowników podlaskich szpitali do końca roku zostanie przeznaczone 3 mln zł, natomiast uzdrowisk - 71 tys. zł.

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

Podstawa prawna

■ Ustawa z 5 września 2007 r. o zmianie ustawy o przekazywaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 181, poz. 1290).