Z początkiem przyszłego roku nie będzie już można odzyskać nadpłaty składek wypadkowych do 10 lat. 2 stycznia 2017 r. przestaną bowiem działać przepisy, które na to pozwalają.
Dokładnie chodzi o okres przedawnienia dla nienależnie opłaconych składek. Do końca 2011 r. dla tych należności obowiązywało 10-letnie przedawnienie, natomiast od początku 2012 r. skrócono je do 5 lat. Wprowadzono jednak przepis przejściowy, który jeszcze do początków 2017 r. pozwala na sięganie po nadpłaty do 10 lat wstecz.
Przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie weryfikowali należności z tego tytułu, powinni się więc spieszyć. Nasi eksperci zwracają przy tym uwagę, że takich firm jest bardzo dużo (z badań wynika, że dotyczy to ponad 40 proc. ankietowanych). Wiele z nich bowiem zawyża wysokość składek – często z tego powodu, że obawia się zapłaty zaniżonych kwot i wymierzenia im przez organ rentowy karnych stawek składki wypadkowej. Szacuje się, że taka sytuacja dotyczy nawet 50 proc. przypadków powstawania nadpłat!