statystyki

Z jakich preferencji można skorzystać zatrudniając nianię

autor: Marcin Nagórek17.12.2016, 07:00
niania z dzieckiem

Zatrudniając nianię, można liczyć na pewne preferencje w zakresie finansowania składek ubezpieczeniowych społecznych i zdrowotnychźródło: ShutterStock

Zatrudnienie niani następuje na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (dalej: ustawa o opiece) w formie umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, a nie kodeks pracy – jest to umowa uaktywniająca.

Przepisy ustawy o opiece wskazują, co umowa musi zawierać: strony umowy, cel i przedmiot umowy, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci pod opieką, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty, czas, na jaki umowa została zawarta, warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

Zatrudniając nianię, można liczyć na pewne preferencje w zakresie finansowania składek ubezpieczeniowych społecznych i zdrowotnych. Część składek jest opłacana przez ZUS, ale tylko od podstawy nie wyższej niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatrudniający rodzic musi natomiast opłacić składki od nadwyżki, tj. od tej części wynagrodzenia dla niani, która przekracza minimalne wynagrodzenie. W opisywanej sytuacji ZUS opłaci składki od kwoty 1850 zł (w 2017 r. już od 2000 zł), a rodzice od pozostałej części wynagrodzenia.

Aby uzyskać dofinansowanie, trzeba spełnić łącznie następujące warunki:


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Fakt czy pomylka(2016-12-17 11:12) Zgłoś naruszenie 10

    "Czesc skladek oplacana jest przez ZUS.. Czy to nie jest pomylka w artykule? Czesc skladek dla niani powinien oplac budzet panstwa, a nie ZUS.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane