Czy brak pisemnej umowy pozwoli na odzyskanie kosztów szkolenia

autor: Leszek Jaworski15.12.2016, 09:08; Aktualizacja: 15.12.2016, 09:41
Umowa szkoleniowa nie może zawierać postanowień pogarszających sytuację pracownika w stosunku do minimalnego poziomu określonego w art. 1031–1035 k.p.

Umowa szkoleniowa nie może zawierać postanowień pogarszających sytuację pracownika w stosunku do minimalnego poziomu określonego w art. 1031–1035 k.p.źródło: ShutterStock

OPIS SYTUACJI: Na jednej z cotygodniowych odpraw rozliczeniowych Włodzimierz Malinowski, prezes firmy Super Pracodawca sp. z o.o., zgodził się na podjęcie przez pracownika Andrzeja Wróblewskiego studiów II stopnia w systemie zaocznym. Podczas rozmowy z szefem pracownik ten zgodził się jednocześnie na pozostanie w zatrudnieniu przez trzy lata po zakończeniu nauki. Świadkami uzgodnień pomiędzy Włodzimierzem Malinowskim a Andrzejem Wróblewskim byli inni pracownicy uczestniczący w odprawie.

Przez cały okres studiów Andrzeja Wróblewskiego pracodawca i pracownik nie zawarli umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych na piśmie. W trakcie nauki zatrudniony korzystał z urlopu szkoleniowego i zwolnień z pracy. Za każdym razem zgodę na skorzystanie z tych uprawnień otrzymywał od upoważnionych do tego osób. Sam jednak pokrywał czesne i inne koszty związane ze studiami.

Po skończeniu studiów Andrzej Wróblewski otrzymał korzystną ofertę pracy w innym przedsiębiorstwie. Kilka dni temu wypowiedział umowę o pracę i po upływie okresu wypowiedzenia zamierza odejść do innego zakładu pracy. W związku z tym Włodzimierz Malinowski domaga się od niego zwrotu poniesionych kosztów związanych ze studiami. Uważa bowiem, że pracownik skutecznie zobowiązał się do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Prezes przedstawił swoje stanowisko pracownikowi, ten jednak jest zdania, że żadnych pieniędzy zwracać nie musi.

Prezes firmy postanowił więc omówić zaistniałą sytuację z Anną Kowalską, kadrową, oraz Adamem Nowakiem, radcą prawnym świadczącym usługi w zakresie obsługi prawnej spółki. W trakcie rozmowy przez chwilę obecna była również Iwona Matuszewska, jedna z pracownic spółki biorąca udział w odprawie rozliczeniowej, w trakcie której miały miejsce uzgodnienia Włodzimierza Malinowskiego z Andrzejem Wróblewskim w odniesieniu do podejmowanych przez tego ostatniego studiów II stopnia.

● Etap I Ustalenie skutków braku formy pisemnej


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane