Czy brak pisemnej umowy pozwoli na odzyskanie kosztów szkolenia

autor: Leszek Jaworski15.12.2016, 09:08; Aktualizacja: 15.12.2016, 09:41
Umowa szkoleniowa nie może zawierać postanowień pogarszających sytuację pracownika w stosunku do minimalnego poziomu określonego w art. 1031–1035 k.p.

Umowa szkoleniowa nie może zawierać postanowień pogarszających sytuację pracownika w stosunku do minimalnego poziomu określonego w art. 1031–1035 k.p.źródło: ShutterStock

OPIS SYTUACJI: Na jednej z cotygodniowych odpraw rozliczeniowych Włodzimierz Malinowski, prezes firmy Super Pracodawca sp. z o.o., zgodził się na podjęcie przez pracownika Andrzeja Wróblewskiego studiów II stopnia w systemie zaocznym. Podczas rozmowy z szefem pracownik ten zgodził się jednocześnie na pozostanie w zatrudnieniu przez trzy lata po zakończeniu nauki. Świadkami uzgodnień pomiędzy Włodzimierzem Malinowskim a Andrzejem Wróblewskim byli inni pracownicy uczestniczący w odprawie.

Przez cały okres studiów Andrzeja Wróblewskiego pracodawca i pracownik nie zawarli umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych na piśmie. W trakcie nauki zatrudniony korzystał z urlopu szkoleniowego i zwolnień z pracy. Za każdym razem zgodę na skorzystanie z tych uprawnień otrzymywał od upoważnionych do tego osób. Sam jednak pokrywał czesne i inne koszty związane ze studiami.

Po skończeniu studiów Andrzej Wróblewski otrzymał korzystną ofertę pracy w innym przedsiębiorstwie. Kilka dni temu wypowiedział umowę o pracę i po upływie okresu wypowiedzenia zamierza odejść do innego zakładu pracy. W związku z tym Włodzimierz Malinowski domaga się od niego zwrotu poniesionych kosztów związanych ze studiami. Uważa bowiem, że pracownik skutecznie zobowiązał się do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Prezes przedstawił swoje stanowisko pracownikowi, ten jednak jest zdania, że żadnych pieniędzy zwracać nie musi.

Prezes firmy postanowił więc omówić zaistniałą sytuację z Anną Kowalską, kadrową, oraz Adamem Nowakiem, radcą prawnym świadczącym usługi w zakresie obsługi prawnej spółki. W trakcie rozmowy przez chwilę obecna była również Iwona Matuszewska, jedna z pracownic spółki biorąca udział w odprawie rozliczeniowej, w trakcie której miały miejsce uzgodnienia Włodzimierza Malinowskiego z Andrzejem Wróblewskim w odniesieniu do podejmowanych przez tego ostatniego studiów II stopnia.

● Etap I Ustalenie skutków braku formy pisemnej


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane