Nie mamy na razie podstaw, by mówić o zmasowanych powrotach zarobkowych emigrantów z Europy Zachodniej - ocenił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz po spotkaniu z zespołem doradców do spraw migracji ekonomicznej polskich obywateli do państw Unii Europejskiej.

"Z tego, co mówią nasi rodacy, wynika, że na razie takich masowych powrotów nie ma. Ja dostrzegam masową ilość powrotów, ale z obszaru Stanów Zjednoczonych, a nie Europy Zachodniej" - powiedział po spotkaniu marszałek dziennikarzom.

Dodał, że są natomiast "ciekawe informacje o wzroście transferu gotówki z Wielkiej Brytanii do Polski w trzecim kwartale tego roku, co mogłoby wskazywać na chęć przygotowania powrotu". "Ale to można także inaczej interpretować" - zastrzegł.

"Polska jest zainteresowana powrotem naszych migrantów zarobkowych"

Borusewicz podkreślił, że Polska jest zainteresowana powrotem naszych migrantów zarobkowych z kilku względów. "Po pierwsze demograficznych - nasze społeczeństwo się starzeje, po drugie są to ludzie z nowymi umiejętnościami, z językiem angielskim i oni pomogliby modernizować Polskę, po trzecie są to ludzie, którzy mają także zasoby finansowe i ważne by je inwestowali w Polsce" - powiedział Borusewicz.

Przypomniał, że rząd przygotował kampanię informacyjną, w tym m.in. poradnik, który będzie dostępny m.in. w polskich placówkach konsularnych i polonijnych instytucjach społeczno-kulturalnych, a także specjalny serwis internetowy www.powroty.gov.pl.

"Uchwalona została abolicja podatkowa"

"Uchwalona została też abolicja podatkowa - każdy, kto obawiał się, że po powrocie będzie musiał zapłacić zaległy podatek nie musi się już tego obawiać i może spokojnie wracać do Polski" - dodał marszałek.

W skład zespołu ds. migracji wchodzą zarówno naukowcy badający tę problematykę, jak i przedstawiciele emigracyjnej społeczności. Zespół tworzą: sekretarz Stowarzyszenia Polskiego w Irlandii Północnej Maciej Bator, koordynator Programów Polskiego Centrum Informacji i Kultury w Dublinie Marek Czenczek, prof. dr hab. Krystyna Iglicka z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa, członek Zespołu Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego specjalista ekonomii w zakresie demografii, statystyki Paweł Kaczmarczyk, dyrektor Środkowoeuropejskiego Forum Badań Migracyjnych i Ludnościowych dr hab. Marek Kupiszewski, honorowy prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Helena Miziniak, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Marek Okólski.