"Z tego, co mówią nasi rodacy, wynika, że na razie takich masowych powrotów nie ma. Ja dostrzegam masową ilość powrotów, ale z obszaru Stanów Zjednoczonych, a nie Europy Zachodniej" - powiedział po spotkaniu marszałek dziennikarzom.

Dodał, że są natomiast "ciekawe informacje o wzroście transferu gotówki z Wielkiej Brytanii do Polski w trzecim kwartale tego roku, co mogłoby wskazywać na chęć przygotowania powrotu". "Ale to można także inaczej interpretować" - zastrzegł.

"Polska jest zainteresowana powrotem naszych migrantów zarobkowych"

Borusewicz podkreślił, że Polska jest zainteresowana powrotem naszych migrantów zarobkowych z kilku względów. "Po pierwsze demograficznych - nasze społeczeństwo się starzeje, po drugie są to ludzie z nowymi umiejętnościami, z językiem angielskim i oni pomogliby modernizować Polskę, po trzecie są to ludzie, którzy mają także zasoby finansowe i ważne by je inwestowali w Polsce" - powiedział Borusewicz.

Przypomniał, że rząd przygotował kampanię informacyjną, w tym m.in. poradnik, który będzie dostępny m.in. w polskich placówkach konsularnych i polonijnych instytucjach społeczno-kulturalnych, a także specjalny serwis internetowy www.powroty.gov.pl.

"Uchwalona została abolicja podatkowa"

"Uchwalona została też abolicja podatkowa - każdy, kto obawiał się, że po powrocie będzie musiał zapłacić zaległy podatek nie musi się już tego obawiać i może spokojnie wracać do Polski" - dodał marszałek.

W skład zespołu ds. migracji wchodzą zarówno naukowcy badający tę problematykę, jak i przedstawiciele emigracyjnej społeczności. Zespół tworzą: sekretarz Stowarzyszenia Polskiego w Irlandii Północnej Maciej Bator, koordynator Programów Polskiego Centrum Informacji i Kultury w Dublinie Marek Czenczek, prof. dr hab. Krystyna Iglicka z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa, członek Zespołu Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego specjalista ekonomii w zakresie demografii, statystyki Paweł Kaczmarczyk, dyrektor Środkowoeuropejskiego Forum Badań Migracyjnych i Ludnościowych dr hab. Marek Kupiszewski, honorowy prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Helena Miziniak, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Marek Okólski.