statystyki

Firmy jednak nie będą zwalniać e-mailem

autor: Łukasz Guza14.12.2016, 07:50; Aktualizacja: 14.12.2016, 09:26
Kobieta przed komputerem

Nadal aktualne są jednak dwa główne założenia projektu, czyli możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w wersji elektronicznej (zamiast papierowej) oraz skrócenie okresu jej przechowywania (co do zasady z 50 lat do 10 lat)źródło: ShutterStock

Kodeks pracy nie będzie wskazywał, że umowę o pracę można zawrzeć lub rozwiązać w formie elektronicznej. Początkowo takie rozwiązanie było zawarte w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.

Ministerstwo Rozwoju wycofało się jednak z tej propozycji (potwierdzono to w trakcie wczorajszego posiedzenia zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego).

– Trwają konsultacje międzyresortowe i społeczne projektu. Ich efektem jest modyfikacja naszych propozycji – podkreśliła Joanna Sauter-Kunach, dyrektor departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych Ministerstwa Rozwoju.

Resort wycofał te propozycje, które zakładały, że komunikowanie się oraz składanie oświadczeń woli w stosunkach pracy będzie możliwe w wersji elektronicznej. Chodzi zarówno o te przypadki, gdy wymagany byłby kwalifikowany podpis elektroniczny (czyli np. wypowiedzenie umowy za pośrednictwem maila), jak i te, gdy nie byłby on konieczny (np. przekazywanie rozkładów czasu pracy). Taka decyzja resortu odpowiada związkom zawodowym.

– Stosunki pracy różnią się od tych cywilnoprawnych. Gdyby zmiany te weszły w życie, nie byłoby jasne m.in., czy i kiedy doręczono oświadczenie woli w wersji elektronicznej, co wydłużałoby postępowania sądowe w razie sporu na linii pracownik – firma – podkreśla Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane