statystyki

Firmy jednak nie będą zwalniać e-mailem

autor: Łukasz Guza14.12.2016, 07:50; Aktualizacja: 14.12.2016, 09:26
Kobieta przed komputerem

Nadal aktualne są jednak dwa główne założenia projektu, czyli możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w wersji elektronicznej (zamiast papierowej) oraz skrócenie okresu jej przechowywania (co do zasady z 50 lat do 10 lat)źródło: ShutterStock

Kodeks pracy nie będzie wskazywał, że umowę o pracę można zawrzeć lub rozwiązać w formie elektronicznej. Początkowo takie rozwiązanie było zawarte w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.

Ministerstwo Rozwoju wycofało się jednak z tej propozycji (potwierdzono to w trakcie wczorajszego posiedzenia zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego).

– Trwają konsultacje międzyresortowe i społeczne projektu. Ich efektem jest modyfikacja naszych propozycji – podkreśliła Joanna Sauter-Kunach, dyrektor departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych Ministerstwa Rozwoju.

Resort wycofał te propozycje, które zakładały, że komunikowanie się oraz składanie oświadczeń woli w stosunkach pracy będzie możliwe w wersji elektronicznej. Chodzi zarówno o te przypadki, gdy wymagany byłby kwalifikowany podpis elektroniczny (czyli np. wypowiedzenie umowy za pośrednictwem maila), jak i te, gdy nie byłby on konieczny (np. przekazywanie rozkładów czasu pracy). Taka decyzja resortu odpowiada związkom zawodowym.

– Stosunki pracy różnią się od tych cywilnoprawnych. Gdyby zmiany te weszły w życie, nie byłoby jasne m.in., czy i kiedy doręczono oświadczenie woli w wersji elektronicznej, co wydłużałoby postępowania sądowe w razie sporu na linii pracownik – firma – podkreśla Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane