statystyki

500 zł na dziecko: Brak dochodu z inkasa podatków nie jest jego utratą

autor: Michalina Topolewska13.12.2016, 16:00
3,78 mln dzieci otrzymuje świadczenie wychowawcze z programu 500+.

3,78 mln dzieci otrzymuje świadczenie wychowawcze z programu 500+.źródło: ShutterStock

Jeśli rodzic nie jest już sołtysem i w związku z tym nie otrzymuje wynagrodzenia za pobór lokalnych danin, to taka okoliczność nie będzie uwzględniona przy ustalaniu prawa do 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinie.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Olsztynie, który odrzucił skargę w sprawie świadczenia wychowawczego. Złożony przez rodzica wniosek dotyczył jedynego dziecka w rodzinie, kiedy przyznanie 500 zł jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego (800 zł lub 1200 zł, gdy w rodzinie jest niepełnosprawny potomek). Okazało się, że próg został przekroczony i gmina wydała decyzję odmawiającą wsparcia. Matka postanowiła jednak odwołać się od tej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Wskazywała, że wprawdzie w 2014 r., z którego dochody były brane pod uwagę przy sprawdzaniu, czy kryterium jest spełnione, była sołtysem i otrzymywała wynagrodzenie za inkaso podatków, ale w momencie składania wniosku o 500 zł już nie pełniła tej funkcji. Dlatego jej zdaniem gmina powinna potraktować brak tej pensji jako dochód utracony.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane