statystyki

500 zł na dziecko: Brak dochodu z inkasa podatków nie jest jego utratą

autor: Michalina Topolewska13.12.2016, 16:00
3,78 mln dzieci otrzymuje świadczenie wychowawcze z programu 500+.

3,78 mln dzieci otrzymuje świadczenie wychowawcze z programu 500+.źródło: ShutterStock

Jeśli rodzic nie jest już sołtysem i w związku z tym nie otrzymuje wynagrodzenia za pobór lokalnych danin, to taka okoliczność nie będzie uwzględniona przy ustalaniu prawa do 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinie.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Olsztynie, który odrzucił skargę w sprawie świadczenia wychowawczego. Złożony przez rodzica wniosek dotyczył jedynego dziecka w rodzinie, kiedy przyznanie 500 zł jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego (800 zł lub 1200 zł, gdy w rodzinie jest niepełnosprawny potomek). Okazało się, że próg został przekroczony i gmina wydała decyzję odmawiającą wsparcia. Matka postanowiła jednak odwołać się od tej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Wskazywała, że wprawdzie w 2014 r., z którego dochody były brane pod uwagę przy sprawdzaniu, czy kryterium jest spełnione, była sołtysem i otrzymywała wynagrodzenie za inkaso podatków, ale w momencie składania wniosku o 500 zł już nie pełniła tej funkcji. Dlatego jej zdaniem gmina powinna potraktować brak tej pensji jako dochód utracony.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane