"Jesteśmy za tym, aby to przejrzeć, ale emerytury dla służb mundurowych muszą być dużo wcześniejsze niż normalne emerytury" - mówił Kalisz na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Szef MSWiA Grzegorz Schetyna powiedział w środę w RMF FM, że ministerstwo przygotowuje projekt reformy emerytur mundurowych, który ma być przedstawiony w przyszłym roku, a obowiązywać miałby od 2010 roku. Nie wykluczył, że objąłby wszystkie służby mundurowe.

"Nie chcę zabierać ludziom mundurowym emerytur, tylko chcę dać im możliwość godnej płacy, żeby mogli dłużej pracować i lepiej zarabiać" - zapewnił w środę wieczorem w TVN24 Schetyna.

"To jest moje zadanie jako ministra spraw wewnętrznych i nie będę bał się rozmawiać ze związkowcami i z tymi, których te sprawy będą dotyczyć" - zaznaczył.

"Jeżeli mówimy o programie 50+, jeżeli mówimy o likwidacji emerytur pomostowych, musimy też mówić o reformie emerytur mundurowych i tego będzie rzecz dotyczyć" - argumentował rano wicepremier w RMF FM.

Pytany, czy żołnierze i funkcjonariusze służb nie będą przechodzili po 15 latach pracy na emeryturę, Schetyna odpowiedział, że "wszystkich służb podległych MSWiA reforma będzie dotyczyć". "Ona oczywiście musi też w jakiś sposób korespondować z sytuacją w wojsku" - dodał.

Zdaniem Kalisza, ograniczanie przywilejów emerytalnych służbom mundurowym "to bardzo zły pomysł". "Służby mundurowe są służbami, które są w dyspozycji przez 24 godziny na dobę, tam obowiązuje rozkaz i podległość" - podkreślił poseł Lewicy.

W jego ocenie, w sytuacji, kiedy rząd zlikwidował pobór do wojska, w policji może powstać problem z brakiem funkcjonariuszy do patrolowania ulic. "Część poborowych szła do policji, a obecnie tych poborowych w policji nie będzie" - mówił Kalisz.

Jak dodał, "powstaną bardzo duże luki kadrowe, a są to służby, które stanowią o istocie państwa".

Zaapelował jednocześnie do Schetyny, aby "bardzo rozważył wszystkiego rodzaju pomysły związane z emeryturami mundurowymi".

"Nie neguję tego, że są takie kategorie osób, które w przypadku służb mundurowych nie mają elementu rozkazu, dyspozycyjności i nie są ludźmi liniowymi, nad którymi można się zastanowić" - mówił Kalisz. "Ale apeluję o powagę, to jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa państwa struktura" - dodał.