statystyki

"Szwedzki rynek pracy potrzebuje Polaków"

autor: Urszula Mirowska-Łoskot29.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 29.03.2011, 15:15

Przemysław Osuch: Firmy ze Szwecji poszukują m.in. wykwalifikowanych robotników budowlanych i księgowych.

Reklama


Reklama


Czy Szwecja potrzebuje pracowników z zagranicy?

Stopień bezrobocia w Szwecji jest obecnie na niskim poziomie, który oscyluje między 7 – 8 proc., a zapotrzebowanie na doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników stale rośnie, co otwiera szanse przed polskimi pracownikami. Najczęściej poszukiwani są wysoko wykwalifikowani specjaliści.

Czy polscy pracownicy są zainteresowani podjęciem pracy w Szwecji?

Coraz częściej. Biorąc pod uwagę statystyki szwedzkiego urzędu statystycznego Polacy stanowią obecnie drugą pod względem wielkości (obok Finów) populację obcokrajowców wywodzących się z krajów członkowskich Unii Europejskiej, liczącą około 100 tys. osób. W 2010 za pośrednictwem firmy Adecco podjęli oni zatrudnienie przede wszystkim w branży budowlanej, m.in. na takich stanowiskach jak spawacze, zbrojarze, betoniarze, cieśle, asfalciarze, operatorzy maszyn budowlanych, inżynierowie. Polacy w Szwecji pracują również w branży medycznej (lekarze i pielęgniarki) oraz branży IT.

Co ich zachęca do wyjazdu?

Głównym czynnikiem determinującym decyzję o wyjeździe do Szwecji są jedne z najwyższych stawek wynagrodzenia w Europie (obok Norwegii, Finlandii i Danii), wysokie standardy pracy i jej stabilność dzięki rozwiniętej działalności związków zawodowych. Warta podkreślenia jest również komplementarność obu gospodarek. Wydajność pracy w Polsce jest niska, ale niższe są tej koszty. W Szwecji zarówno wydajność, jak i koszty pracy są wysokie. Dodatkowym atutem jest bliska lokalizacja, co sprawia, że Szwecja stanowi świetne warunki do rozwoju outsourcingu dla polskich firm.

Jakich pracowników obecnie potrzebuje szwedzki rynek pracy?

Najbardziej potrzebi są pracownicy na stanowiska specjalistów i inżynierowów z branży produkcyjnej i budowlanej, nauczyciele, specjaliści IT, księgowi, zarządcy i konserwatorzy nieruchomości, specjaliści ds. sprzedaży i marketingu oraz pracownicy służby zdrowia – lekarze i pielęgniarki.

Ile zarabiają polscy pracownicy w Szwecji?

Przy pracach umysłowych obowiązujące stawki są 2 – 3 razy wyższe niż w Polsce. Wynagrodzenie dla pracowników fizycznych jest także wyższe niż u nas. Na przykład osoba zatrudniona na stanowisku wykwalifikowanego pracownika budowlanego zarabia miesięcznie około 25 tys. – 27 tys. koron szwedzkich brutto (czyli około 11,5 – 12,5 tys. zł). Dla porówania w Polsce miesięczna pensja takiej osoby to około 3 – 4 tys. zł brutto.

Na jak długi okres podpisują umowy szwedzcy pracodawcy z Polakami?

Najczęstszą formą zatrudnienia jest praca tymczasowa przez okres od minimum sześciu miesięcy do roku. Na stałe zatrudniani są najczęściej pracownicy fizyczni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • "....trzeba orac i siac"(2011-03-29 11:29) Odpowiedz 00

  Europa zrozumiala, ze "nie mozna rozwoju opierac na 'papierach', trzeba orac i siac" - jak mowi Prof. Leokadia Oreziak.
  Nawet Wielka Brytania to zrozumiala teraz,
  Niemcy tez.
  Pracy dla Polakow, poza Ojczyzna, bedzie duzo.

  A Ojczyzne beda podtrzymywac Emeryci na swoich barkach, jak Atlasy Ziemie.

 • Demolka Polski przez Tuska(2011-03-29 14:25) Odpowiedz 00

  Tusk zapowiadał powrót z emigracji zarobkowej Polaków i co. Doprowadził do sytuacji odwrotnej. Nic nie zrobił, aby zatrzymać ludzi młodych z wykształceniem. W dalszym ciągu pojawiają się tylko anonse, jakie to wspaniałe warunki oferują Niemcy, Szwedzi itd.
  W czyim interesie Tusk prowadzi taką politykę? Gospodarka jest schładzana (kontynuacja działań Balcerowicza), likwiduje się całe gałęzie przemysły (przemysł stoczniowy, cukrowniczy) wyprzedaje się majątek narodowy bez opamiętania (Lotos, który tylko co zmodernizowaliśmy) itd.
  Tusk działa w interesie Niemiec i Rosji, które są chyba dla niego Ojczyzną.

 • Damian(2011-03-29 18:16) Odpowiedz 00

  Tusk to nie Chrystus, żeby cuda sprawiał. Żaden polityk nie zmieni społeczeństwa, które samo sobie funduje takie warunki życia jakie mamy. Jesteśmy za głupim narodem, aby stworzyć przyjazny system społeczno-gospodarczy. Za dużo znajomości, układów, ciepłych posadek za dobrą kasę za nic nierobienie, nikła innowacyjność, kupa złodziejstwa, afrykański system edukacji od przedszkola po studia wyższe, kult łatwizny i kombinatorstwa, fatalna niewydolna administracja totalnie pogrążona w biurokracji, nieefektywna pomoc społeczna, ogólne przyzwolenie na syf w każdym niemal obszarze działalności państwa. To wszystko powoduje, że kapitał własny o znaczącej sile nie istnieje, a inwestycje zachodnie, a teraz głównie środki pomocowe UE decydują, że nie ma w Polsce kryzysu. Ale daleko do Grecji czy Portugalii to nie mamy.

 • 666(2011-03-29 22:52) Odpowiedz 00

  trafne określenie tego naszego ciemnogrodu, brawa dla kolegi, niech to przeczytają nasze władze

 • b(2011-04-05 11:46) Odpowiedz 00

  Ale trzeba przyznać że dzisiejsi 50+ odbudowali Polske po wojnie nawet po zrównaniu przez Niemców Polski z ziemią i wybiciu większości inteligencji. Dzisiejsi młodzi poddali się zachodnim firmom i spekulacjom. Dzymały tez juz nie ma sprzedał się za dotacje które my podatnicy przecież oddamy narazie w kredytach z odsetkami ale może jak przypomnimy sobie o polskości to spłacimy i odzyskamy niepodległość

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane