MARCELI NIEZGODA - Na własną firmę można otrzymać z UE nie tylko bezzwrotną dotację, ale także mikropożyczkę. Ruszą one w 2012 roku.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w połowie okresu wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dokonuje przeglądu tego programu. Jakich zmian można się spodziewać w jego wyniku?
Nie należy zakładać żadnych rewolucyjnych zmian, natomiast należy przyjrzeć się tym działaniom PO KL, których stan zaawansowania może budzić niepokój, np. niskiemu poziomowi wydatków zatwierdzonych przez Komisję Europejską. Rozważane jest więc przedstawienie Komisji propozycji przesunięć środków między priorytetami PO KL.
Na czym te zmiany miałyby polegać i którego priorytetu dotyczyć?
Jednym z możliwych kierunków jest przeniesienie części środków z priorytetów PO KL, które mają najniższy stopień zaawansowania, do innych, które cieszą się większym zainteresowaniem i mają wyższe wskaźniki realizacji.
Na koniec stycznia najniższy poziom zatwierdzonych wydatków miało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Czy przesunięcia miałyby dotyczyć projektów systemowych realizowanych przez to ministerstwo?
Obecnie przygotowujemy materiał dotyczący aktualnego stanu wdrażania PO KL i na tym etapie pozostanę przy tym stwierdzeniu. W najbliższym czasie będziemy gotowi do dyskusji o szczegółach.
Jakie jeszcze inne zmiany zostaną wprowadzone do programu w tym roku?
Do regionów trafiło dodatkowo ponad 300 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania. Muszą zostać dopisane do ich budżetów, ale również do konkretnych działań, na które województwa chcą przeznaczyć te pieniądze. Na podstawie analizy propozycji ośmiu województw, które otrzymają dodatkowe środki, można wskazać najczęściej występujące obszary. Są to: wsparcie przedsiębiorczości i samozatrudnienia, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i rozwój ekonomii społecznej oraz upowszechnianie edukacji przedszkolnej.



Czy MRR zdąży do 2012 roku przygotować pilotaż nowego instrumentu w PO KL – pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Zakładamy, że pilotaż ruszy w przyszłym roku. Instrumenty zwrotne będą wdrażane we wszystkich województwach, a nie tylko tych, które otrzymały dodatkowe środki z Krajowej Rezerwy Wykonania. Jest to instrument, na który kładzie szczególny nacisk Komisja Europejska. Jeśli wszystkie województwa przystąpią do niego jeszcze w obecnej perspektywie finansowej, będą lepiej przygotowane do jego wdrażania w kolejnej.
Jakie kwoty do 2013 roku zostaną przeznaczone na pożyczki dla osób chcących zakładać własne firmy.
Zamierzamy przeznaczyć w regionach około 50 mln zł na pożyczki dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą. Chcemy zaoferować także około 30 mln podmiotom ekonomii społecznej (w I Priorytecie PO KL), które będą udzielać pożyczek na założenie spółdzielni socjalnej.
Kiedy poznamy szczegółowe rozwiązania?
Zakłada się, że te instrumenty będą adresowane do osób zakładających działalność gospodarczą, które nie mają historii kredytowej, dla których standardowe instrumenty są niedostępne. Ostateczny kształt tego instrumentu powinien zostać ostatecznie określony w ciągu najbliższych miesięcy w wyniku uzgodnień z regionami. Do rozstrzygnięcia jest m.in. to, czy pomoc powinna być udzielana w trybie konkursowym, czy systemowym. Zapadnie też decyzja, czy nowy instrument powinien mieć charakter preferencyjny, tzn. atrakcyjną stopę oprocentowania i możliwość umorzeń dla firm, które osiągną najlepsze wskaźniki ekonomiczne. Wtedy wystąpi pomoc publiczna i w związku z tym udzielanie pożyczek będzie wymagało przygotowania i opublikowania w formie rozporządzenia programu pomocowego.
A inna możliwość?
To wypłacanie tych instrumentów na warunkach rynkowych przez podmioty wybrane w trybie prawa zamówień publicznych, które będą udzielać pożyczek w trybie otwartego naboru. Dyskusja nad tym musi się zakończyć do końca marca, ponieważ w czerwcu zamierza przedstawić Komisji Europejskiej projekt zmian w całym Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki. Zakładamy, że najpóźniej jesienią zostaną formalnie zatwierdzone i zaczną obowiązywać od początku 2012 roku.
Kończą się pieniądze na biznes / DGP
Nagroda dla najlepszych / DGP
Kto najsłabiej wydaje pieniądze z UE / DGP