zaloguj się do e-DGP

"Zarobki absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej zaczynają się od 4 tys. zł"

skomentuj

JACEK CZAPUTOWICZ, dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, o pracy dla urzędników - Absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Na przykład w tym roku ich zatrudnieniem bardzo zainteresowane było Ministerstwo Finansów.

Publikacja: 14 kwietnia 2010, 03:00 Aktualizacja: 14 kwietnia 2010, 13:31

Może KSAP powinna kształcić więcej słuchaczy? Dzięki temu podwyższyłyby się standardy polskiej administracji, a także polityki.

KSAP ma kształcić kadry na wyższe stanowiska w administracji. W rządowej jest ich około 1,5 tys. W ciągu 20 lat istnienia szkoły jej mury opuściło już blisko 1 tys. absolwentów. Wydaje się zatem, że liczba słuchaczy jest znaczna. Zresztą, aby zajmować wysokie stanowisko, nie trzeba kończyć KSAP. Zwiększamy jednak liczbę miejsc, wprowadzając dwie tury rekrutacji. Nabór zimowy rozpoczyna naukę 1 marca, a letni – 1 września. W efekcie zamiast jednej grupy liczącej 50 osób mamy dwie po 30–40. Dzięki temu podniosła się jakość kształcenia, łatwiej też jest zorganizować staże, wyjazdy studyjne i zapewnić atrakcyjne miejsca pracy. Wzrosła liczba chętnych. W ostatnim naborze o jedno miejsce walczyło prawie ośmiu kandydatów. Jeszcze dwa lata temu trzy razy mniej.

Czy otrzymali państwo dodatkowe finansowanie na zwiększenie liczby miejsc?

Nie. Nasz budżet w ciągu dwóch lat został zmniejszony o 1 mln zł. Jednak pozyskaliśmy środki unijne i wygospodarowaliśmy środki własne, m.in. z dochodów prowadzenia szkoleń. Rocznie organizujemy je dla około 4 tys. osób.

Jak dostać się do KSAP

O przyjęcie do KSAP mogą ubiegać się osoby, które:

● do ostatniego dnia postępowania rekrutacyjnego nie ukończyły 32 lat,

● posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych z tytułem magistra lub równorzędnym

● znają dobrze jeden z trzech języków: angielski, francuski lub niemiecki

● spełniają wymagania pragmatyk służbowych obowiązujących w administracji

● posiadają obywatelstwo polskie

● korzystają z pełni praw publicznych

● nie były karane za przestępstwo popełnione umyślnie

● stan zdrowia pozwala na zatrudnienie w administracji publicznej.

Więcej informacji na: www.ksap.gov.pl

JACEK CZAPUTOWICZ

absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyk, doktoryzował się w PAN, habilitację zdobył na Uniwersytecie Warszawskim. Wiceprzewodniczący Rady Administracyjnej Europejskiego Instytutu Administracji Publicznej (EIPA) w Maastricht. Wcześniej m.in. zastępca szefa służby cywilnej i dyrektor w MSZ

Komentarze: 3

  • 1: No name z IP: 195.187.86.* (2010-04-14 12:31)

    Posłów wybiera się w wolnych wyborach i tu wykształcenie nie ma znaczenia,
    ministrowie i ambasadorowie mianowani są w skutek poliytycznej decyzji i tu też fakt, że ktoś skończył KSAP nie ma większego znaczenia.

  • 2: Anna z IP: 82.177.9.* (2010-04-14 13:16)

    Zmarły Władysław Stasiak, minister w Kancelarii Prezydenta, był absolwentem KSAP, z 1993 r., a więc pierwsza promocja. Spośrod absolwentów miał on więc najwyższe stanowisko. Warto o tym pamiętać, a już na pewno powinien o tym wiedzieć (i powienien powiedzieć) dyrektor KSAP-u.

  • 3: znawca z IP: 83.21.203.* (2010-04-14 21:26)

    Ha HA znałem absolwentów i ,,znają język angielski biegle ale w formie podstawowej, kiedy byliśmy w Londynie nie potrafili odpowiedzieć na proste zadane im pytania. Więc proszę o rzetelne i prawdziwe infor.

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Sonda:

Czy prezydent powinien podpisać ustawy reformujące system emerytalny

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter