statystyki

"Niższe dopłaty do pensji lekko niepełnosprawnych"

03.02.2010, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

JAROSŁAW DUDA o rehabilitacji zawodowej - Od roku wyraźnie rośnie liczba pracujących niepełnosprawnych. Aby wszyscy pracodawcy mogli otrzymywać dopłaty do ich pensji, obniżone może zostać dofinansowanie dla pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności.





ROZMOWA

ŁUKASZ GUZA

W ubiegłym roku zatrudnienie osób niepełnosprawnych wzrosło o około 20 proc. Czy w tym roku ta tendencja się utrzyma?

JAROSŁAW DUDA

Tak, ale w mniejszym tempie. W ubiegłym roku przybyło tak wielu niepełnosprawnych pracowników m.in. dlatego, że firmy dobrze oceniały funkcjonowanie systemu obsługi dofinansowań do ich pensji. Nie boją się one o utratę płynności finansowej, bo nie czekają na wypłatę dofinansowania dwa tygodnie, ale dwa dni. Udało się tę procedurę uprościć.

Ale w takiej sytuacji PFRON musi wydać więcej środków na dopłaty do ich pensji. A jednocześnie mniej pieniędzy otrzyma z wpłat od pracodawców, którzy niepełnosprawnych nie zatrudniają.

Przy wzroście zatrudnienia niepełnosprawnych PFRON rzeczywiście może mieć kłopoty z płynnością finansową. Próbujemy znaleźć jakieś rozwiązanie, aby nagle nie znaleźć się w sytuacji, gdy firmy będą zatrudniać niepełnosprawnych, ale zabraknie pieniędzy na ich wsparcie. PFRON ma dwa główne źródła finansowania: wpłaty od pracodawców oraz dotację budżetową. Idealnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zasady, że z budżetu państwa opłacana jest rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych prowadzona przez samorządy i organizacje pozarządowe, a firmy nie dokonują wpłat na PFRON i zatrudniają niepełnosprawnych bez dofinansowania do ich pensji.

Czy wprowadzenie takiego rozwiązania jest realne?

Wydaje się, że obecnie nadal musimy wspierać finansowo zatrudnienie niepełnosprawnych. W tym roku fundusz nie powinien mieć jeszcze problemów z płynnością finansową, ale prowadzimy już konsultacje w sprawie wprowadzenia zmian w przepisach, aby problemy takie nie wystąpiły w przyszłości.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 16

  • 1: Monika z IP: 193.238.180.* (2010-02-03 06:28)

    Mam 51 lat zycia i 30 lat pracy zawodowej, jestem po ciezkim wypadku komunikacyjnym 10 lat temu, po dlugim leczeniu szpitalnym bo siedmiomiesiecznym ZUS przyznal mi rente na rok, potem na jeszcze rok, a nastepnie wcale pomimo, ze zlozylam odwolanie do ZUS-u do Sadu sprawy przegralam, renty platnej nie posiadam jednak caly czas sie lecze min. neurologicznie. Z orzecznictwa pozarentowego w Warszawie dwa lata temu dopiero wtedy po kilku latach przyznawania mi grupy niepelnosprawnosci caly czas w stopniu lekkim, przyznano na stale lekki stopien niepelnosprawnosci, praca w zakladzie pracy chronionej gdzie pracuje juz 5 lat z ktorej jestem zadowolona i wynagrodzenie jakie otrzymuje jest jedynym moim zrodlem utrzymania oraz od czasu do czasu otrzymuje pomoc z opieki spolecznej, a takze dodatek mieszkaniowy w zwiazku z tym chcialabym wiedziec czy od 2012 roku zabrane zostana dotacje do pensji dla pracodawcow zatrudniajacych osoby z lekkim stopniem niepelnosprawnosci, oraz czy wydane orzeczenia stana sie nie aktualne, bo gdy bedzie orzekal zus to z pewnoscia grupy niepelnosprawnosci nie otrzymam ani ja i moje kolezanki ktore ze mna pracuja, chcialabym wiedziec jak to rozwiazecie.

  • 2: pracujący w przychodni z IP: 80.51.178.* (2010-02-03 06:30)

    rzad winien sie zastanowić czy dopłaty nie powinny miec tylko zakłady pracy chronionej bo tam widac niepelnosprawność a na tabliczkach sklepowych wisi -przyjmę do pracy osobe z grypą inwalidzką więc ludzie którzy mają dojścia do lekarzy załatwiaja sobie w Zespołach Orzekania o niepełnosprawności grupy i buch do pracy -gdzie walka z bezrobociem -ale takie przepisy dał ten rząd -na moim osiedlu gdy się rozmawia to tylko prywaciarze przyjmują do pracy gdy masz grupę tak się wycwanili bo ZUS i KRUS renty nie da na takie bzdurne chroby a Zespół da i tak sie ten interes kręci -kpina kpina i zenada .

  • 3: wiktor z IP: 83.22.249.* (2010-02-03 07:28)

    zapamietajcie moi drodzy która partia zmniejszyła wam dofinasowanie i pamietajcie o tym przy wyborach

  • 4: ppp[ z IP: 83.31.139.* (2010-02-03 08:02)

    TA każe pracować do 67 lat, a zabrała już bardzo dużo uprawnień i jeszcze chce zabrać. Wszelkoie reformy kosztem najbiedniejszych.

    Praca do śmierci, a raczej wyczekiwanie na emeryturę do 67 lat, bo raczej po 60 nikt już nie zatrudnu pracownika. Nawet gdyby był przekwalifikowany z murarza na księgowego lub informatyka.

    Ludzie jeśli nie umiecie głosować, to wogóle nie glosujcie.

    80 % biednych w Polsce, a rządzą liberałowie czy to nir ironia.

  • 5: IS z IP: 79.163.18.* (2010-02-03 08:42)

    Ładne wytłumaczenie i przez taką umowe osoba z lekkim stopniem nie jest brana jako osoba prawnie która moze i ma prawo do czescioego dorobienia do renty Tylko znaczna i umiarkowana co wyraznie ktos inny dał ustawe ze jest to zakaz pracy a drugi likwiduje to prawne orzeczenie tylko daje szanse dla tych co mają zakaz pracy Obecnie tylko takich potrzebują BEZPRAWIE

  • 6: IS z IP: 79.163.18.* (2010-02-03 08:50)

    Przeciez obecnie jest obnizone za renciste ze znacznym stopniem pracodawca otrzymuje 80 proc a z umiarkowanym 130 proc i jeszcze obnizac lekki który powinien byc najbardziej doplacony z PEFRON bo raz ze taki rancista ma najnizszą rente a drugie prawo do dorobkowania GDZIE TU PRAWO BEZPRAWIE

  • 7: Małgośka42 z IP: 83.4.142.* (2010-02-03 09:00)

    CUda Tuska Jak nie Kijem To Pałą aby Więcej zabrać Ludziom i to się Nazywa Walka z bezrobociem , z Aktywacją Osób Niepełnosprawnych poczekajmy już czuje w kościach jak Po TYŁKU DOSTANIEMY od Wychowanków Balcerowicza !

  • 8: Alina z IP: 193.238.180.* (2010-02-03 09:17)

    Moim zdaniem jesli pracownik pracuje w zakladzie pracy chronionej za te marne grosze to znaczy ze nie pracuje na rynku otwartym bo stan zdrowia mu nie pozwala, dlatego tez uwazam, ze pracodawca ktory chcialby zatrudnic osobe o lekkim stopniu niepelnosprawnosci powinien uzyskac dofinansowanie nawet i po 2012 r., tez uwazam, ze wszystkie wydane orzeczenia niepelnosprawnosci z orzecznictwa pozarentowego do 31.12.2011r. nawet orzeczone lekki stopien ale wydane na stale powinny byc aktualne niezaleznie od wejscia nowej ustawy od 2012r, pracuje z osobami chorymi na padaczke a posiadaja lekki stopien niepelnosprawnosci, czy sa po operacji kregoslupa tak samo lekki stopien niepelnosprawnosci, jedna z tych osob sie odwolywala ale orzeczenie o lekkim stopniu niepelnosprawnosci utrzymano w mocy, bo z tego co wiem ostatnio w orzecznictwach tez zaostrzono przepisy odnosnie wydawania orzeczenn o niepelnosprawnosci, a szczegolnie z tego co mi wiadomo w wojewodztwie mazowieckim i w Warszawie, jesli zostana jednak orzeczenia niepelnosprawnosci w stopniu lekkim zlikwidowane to duzo ludzi chorych bez rent w ogole zostanie bez pracy i tym samym nie bedzie ich stac na wykup lekow ktore sa refundowane w zaleznosci od stopnia niepelnosprawnosci w zakladach pracy chronionej, chyba ze oto chodzi zeby ludzi chorych wykonczyc jesli sa takie plany to z pewnoscia beda sie wkrotce realizowac.

  • 9: Jak nie kijem,to go lagą,lagą...Niepełnosprawnego. z IP: 213.172.175.* (2010-02-03 10:22)

    A jakie korzysci ma niepełnosprawny ze stopniem lekkim? - Ż A D N Y C H!!!
    Pracującym niepełnosprawnym ( a więc chorym) celowo wydaje się grupę o stopniu lekkim, by oni absolutnie nigdy i z niczego nie mogli skorzystać!!! Bo w grupie tej nie ma żadnych dla nich ulg oprócz dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego, z którego i tak nie mogą skorzystać, bo nie mają tyle urlopu! A swój urlop wypoczynkowy wykorzystują na leczenie, zabiegi, wizyty lekarskie. Czyli nasze państwo samo produkuje niepełnosprawnych. A w tym w super cudowny sposób wtórują im lekarze orzecznicy!!! To skandal, że chłowieka chorego czy niepełnosprawnego w naszym kraju traktuje się gorzej niż jak psa. To skandal nad skandale znęcać się nad "leżącymi".

  • 10: ula z IP: 87.205.40.* (2010-02-03 18:24)

    niepełnosprawni są potrzebni po to aby urzędy miały pracę,przecież kiedyś były tylko Wojewódzkie Orzekania o Niepełnosprawności i nagle pojawiły się Powiatowe Orzekania o Niepełnosprawności.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie