statystyki

"Zasiłki dla rodzin bez względu na dochód"

autor: Michalina Topolewska14.07.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Rozmawiamy z MAGDALENĄ ARCZEWSKĄ z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego - Rząd chce kolejny raz zamrozić progi dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych. A Polska powinna wzorować się na krajach UE, gdzie świadczenia są wypłacane wszystkim rodzinom bez względu na dochód.





● Co spowoduje zamrożenie progów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych?

– Coraz więcej rodzin niespełniających kryterium nie będzie otrzymywać wsparcia. Między innymi to dowodzi, że w Polsce nie ma pomysłu na politykę rodzinną. Zarówno jeżeli chodzi o świadczenia finansowe typu zasiłki, jak i usługi skierowane do rodzin, np. przedszkola czy żłobki. Wypłacamy świadczenia wyłącznie wybranym rodzinom. Jedynym rozwiązaniem, które jest skierowane do wszystkich, jest becikowe.

● Co złego jest w świadczeniach kierowanych do wybranych grup?

– Są zawsze w jakiś sposób stygmatyzujące. Na pewno nie można kreować polityki rodzinnej przez stygmatyzowanie, bo rodzicielstwo nie jest wyborem podejmowanym tylko przez najbiedniejszych. Dlaczego mamy wspierać tylko najbiedniejszych? Dobrze, że w końcu wprowadzono podatkową ulgę rodzinną, co powoduje, że osoby mające więcej dzieci mają większą ulgę. Ale to nie wystarcza. Na przykład w Wielkiej Brytanii każda rodzina, w momencie kiedy rodzi jej się dziecko, otrzymuje zasiłek. Jest to jakiś gest ze strony państwa, który pokazuje, że wspiera rodziców w ich decyzji o wychowywaniu dzieci. Krajem którym moglibyśmy się kierować jest Francja.

● Co jest tam warte naśladowania?

– To pierwszy kraj UE, który doprowadził do podwyższenia współczynnika dzietności do 2,01. U nas nie ma takich rozwiązań jak ochrona miejsca pracy w ciągu trzech lat od momentu kiedy kobieta idzie na urlop macierzyński, a tak jest we Francji. Brakuje nam rozwiązań gwarantujących opiekę dla małego dziecka. W Niemczech państwo zapewnia każdemu dziecku do 3 lat opiekę instytucjonalną. We Francji system opieki przedszkolnej zapewnia instytucjonalną opiekę do 6. roku życia w różnego typu placówkach.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 46

  • 1: linka z IP: 213.25.19.* (2009-07-14 09:59)

    To jest państwo wyjątkowe, nie dość,że te zasiłki nie wiadomo na co przeznaczyć,czy na buty lub spodnie(tańszy asortyment) to jeszcze wymogi( dochód).Chore państwo.Przez resort pracy ustalanie dochodu,przesunęli znowu o m-c czy dwa,zeby tym najbiedniejszym znowu część zabrać.

  • 2: tik z IP: 83.9.144.* (2009-07-14 11:00)

    Zasiłki są "ogromne", a jeszcze do tego uzależnione od dawno zamrożonego progu dochodu na członka rodziny. Natomiast rodziny zastępcze, to forma biznesu, bo tu forsa leci jak z nieba. Kwota wolna od podatku, też zamrożona od paru lat, jest u nas na poziomie 3000zł, gdy w niektórych krajach wynosi 15000$. To państwo, to klika rządzących, wybranych w niedemokratycznych wyborach. IPN, urząd prezydenta, wszystkie zbędne urzędy, instytucje oraz rady nadzorcze do likwidacji, a liczebność sejmu i senatu zredukować czterokrotnie.

  • 3: stary kawaler z IP: 83.3.204.* (2009-07-14 11:21)

    Czyli ja ze swoich podatków będę łożył na utrzymanie dzieci nawet dużo bogatszych ode mnie obywateli... Nie ma sprawiedliwości na tym świecie!

  • 4: krytyk z IP: 90.141.79.* (2009-07-14 14:24)

    wszystko ok zgadzam się na durne żłobki dla waszych dzieci, przedszkola ale nie zgadzam się na zasiłki za urodzenie dziecka, bo to spowoduje tylko rozwój patologii (menele będą płodzić, bo się opłaca a dziecko won na ulice). zresztą i do tych żłobków mam zastrzeżenia bo niby czemu ja mam płacić za nie swoje dzieci, swoje i tak pośle do prywatnej szkoły bo w publicznej co jedna reforma to większa patologia, a najgorsze są dzieci tzw. klasy średniej tzn tych co mieszkają w 30 metrowych kawalerkach i twierdzą że to apartamenty.

  • 5: Dalida z IP: 83.10.83.* (2009-07-14 18:06)

    Pani Araczewska ma świętą rację. Jesteśmy w tyle sto lat za murzynami. Matki celowo wyjeżdżają za granicę, żeby otrzymać wysoki zasiłek rodzinny bezprogowo! Dużo też polskich dzieci przebywających w kraju, ale mający ojca pracującego np. w Anglii dostaje od Anglików zasiłek rodzinny w ich wysokości, przekraczającej wielokrotnie nasz. A gdzie dorównywanie do standardów europejskich? Czy to tylko ceny mają być europejskie? Będzie coraz mniej dzieci u nas, a i wiele z nich zazna niedługo nędzy, która zajrzy jesienią do ich rodzin z powodu niesamowitego wyzysku i niesprawiedliwości społecznej. Co dalej z Polską?!

  • 6: abc z IP: 80.48.45.* (2009-07-14 21:40)

    Mam niepełnosprawne dziecko wymagające całodobowej opieki, żona musiała zrezygnować z pracy, zasiłku nie dostaniemy (ponieważ kryterium dochodowego od listopada br. nie spełnimy) i powiem wam co zrobię - polecam by wszyscy zainteresowani tym tematem zrobili tak samo: wiem, że nie spełnię kryterium dochodowego i zasiłku nie otrzymamy ale i tak wystąpimy o zasiłek - zażądam wydania odmowy przyznania zasiłku, następnie odwołanie, następnie sąd i po wyczerpaniu drogi prawnej w tym chorym i poparanym kraju wystąpię do ETS (skarga na RP o dyskryminację osób niepełnosprawnych) i tylko tam widzę promyk nadziei bo władze tego chorego kraju mają gdzieś własnych obywateli. No i oczywiście proponuję żądać wysokiego odszkodowania od RP za straty moralne itp., tak żeby poszło w pięty debilom politykom traktowanie obywateli RP jak podludzi.

  • 7: irena z IP: 83.8.101.* (2009-07-15 10:58)

    od wejścia w życie ustawy o świadczeniach rodzinnych w 2004 r. liczba dzieci uprawnionych do otrzymania zasiłku rodzinnego zmalała dwukrotnie z 5,55 mln do 3,26 mln a w tym roku po zamrożeniu progu dochodowego - magicznego 504! - ok. 800 tys. dzieci nie otrzyma świadczeń od nowego okresu zasiłkowego. SLD z poparciem PO w 2004 r. zapoczątkowała drastyczne cięcia socjalne na dzieciach, niepełnosprawnych, chorych i staruszkach. Dlatego rząd Tuska (rękoma SB-eka Michała Boniego) pozwala sobie okradać te grupy społeczne, bo to najsłabsi, którzy nie potrafią bronić skutecznie swoich interesów a przy tym idą na wybory jak barany na rzeź i głosują na PO, to znaczy głosują na eutanazje, bo pozdychają z głodu.

  • 8: xxx z IP: 83.8.101.* (2009-07-15 11:34)

    Wiadomość została ukryta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.

  • 9: Paulina z IP: 78.8.128.* (2009-07-15 16:52)

    Młode małżeństwo z 2 dzieci, łączne zarobki netto 2400zł (1000+1400),: - nie dostają zasiłku rodzinnego (2400:4=600), przekraczają próg dochodowy 504zł, - nie odliczą sobie pełnej ulgi podatkowej na dzieci, ponieważ mają za małe dochody, - nie dostali kredytu na małe mieszkanie bo mają za małe dochody na 1 osobę w rodzinie. A na co poszły pieniądze z Rezerwy Solidarności Społecznej ? Czy nie na dotowanie banków, żeby przypadkiem nie straciły na kredytach mieszkaniowych kredytobiorców, którzy stracili pracę? I to niezależnie od tego, ile wcześniej zarabiali: 3000, 5000, 10000 ! TUTAJ NIE MA PROGU DOCHODOWEGO, JAK W ZASIŁKACH RODZINNYCH !!! Dla nich pieniądze się znalazły ! Tutaj widać czarno na białym w czyim interesie rządzi rząd PO.

  • 10: Obserwator z IP: 87.205.89.* (2009-07-16 06:33)

    DZIESIĘĆ ZOBOWIĄZAŃ WYBORCZYCH PLATFORMY OBYWATELSKIEJ

    Polska zasługuje na cud gospodarczy
    ________________________________________
    1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy

    2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty

    3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic

    4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ

    5. Uprościmy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych

    6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012

    7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku

    8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce

    9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet

    10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie