Wcześniejsze emerytury są przyznawane uznaniowo

autor: Bożena Wiktorowska23.05.2008, 03:00

WYWIAD. W Polsce prawo do wcześniejszych emerytur ze względu na pracę w tzw. szkodliwych warunkach mają osoby wykonujące ponad 1 tys. różnych zawodów. Na przykład szewc teatralny, lalkarz, pakowacz, sprzątacz. Uprawnienia te, często bardzo uznaniowo, przyznano na podstawie 49 rozporządzeń resortowych i uchwał. Od przyszłego roku ma się to zmienić.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Komentarze (57)

  • filozus(2008-05-23 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    Dyrektor oddziału ZUS we Wrocławiu Antoni Malaka i szef prawników tegoż oddziału ZUS Zbigniew Rak przyłapani na okłamywaniu swoich warszawskich zwierzchników i sądu. Oszukiwali, by zatuszować sabotowanie polityki prozatrudnieniowej państwa i bezprawne represjonowanie bezrobotnego za jego aktywność zawodową. Wpisz w wyszukiwarce: Bloger Adam Kłykow i czytaj „ZUS – szczyt głupoty”. Coś ze świata absurdu, prawnicze polish jokes.
    Wszystkich niezainteresowanych przepraszam za te powtórki, ale dopóki na prawniczy debilizm urzędników ZUS nie reaguje nadzorujące tę instytucję Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - dopóty mam zamiar być tą kroplą, która drąży skałę...

    Odpowiedz
  • filozus(2008-05-23 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    Właśnie dowiedziałem się z Gazety Prawnej, że ZUS wciąż nadzoruje bezpośrednio Kancelaria Premiera. To gwoli sprostowania.

    Odpowiedz
  • a może by tak(2008-05-23 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zlikwidowanie tego co nazywamy emeryturami. Pracujesz póki masz siły a potem do utylizacji, Po co komu taki cieżar jak emeryt.

    Odpowiedz
  • poszkodowana(2008-05-23 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem osoba poszkodowana wpierw przez ZUS a pozniej prezez sady polskie (z SN wlacznie).Kilka dni temu wpisalam w wyszukiwarce: Bloger Adam Kłykow i czytaj „ZUS – szczyt głupoty”i jestem podbudowana odwaga i determinacja z jaka Pan walczyl i walczy.Wyrazam wielki szacunek i uznanie, dzieki Panu nabralam ponownie sil aby sie nie poddawac!!!W niedlugim czasie ukaze Panu stosowane przez funkcjonariuszy organu panstwowego tzw. lekarzy orzecznikow haniebne praktyki, a ktore oczywiscie "sprawiedliwosc polska" ukrywa i toleryje.

    Odpowiedz
  • 54 latka(2008-05-23 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Tia uznaniowo.Kolejne pole do popisu dla wszelkiej maści ekspertów i decydentów.Gdzie moje składki które płaciłam przez 34 lata.Za co mam zyć do 60.Ten sposób traktowania ludzi rzeczywiście nasuwa podejrzenie byśmy zdychali przed terminem.

    Odpowiedz
  • A nie UCZCIWIEJ aby na(2008-05-23 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    EMERYTURĘ każdy przechodził kiedy chce-:przecież szedł by za własne uzbierane składki....czyli...:Na EMERYTURĘ bez względu na wiek, kiedy tylko chętny delikwent wyrazi ochotę i uzbiera kwotę pozwalającą mu wypłacać conajmiej minimalną pensje emerytalną, licząc od dnia zgłoszenia żądania do końca średniego życia obywatela ---oczywiście jeżeli takie ma życzenie ubezpieczony > z zakazem pracy, chyba ,że zrezygnuje z emerytury<. Sądzę ,iż w tym jest uczciwe rozwiązanie problemu , dlaczego nie, skoro Rząd uważa ,ze minimalna emeryt wystarcza na życie? -- wola ubezpieczonego,to przecież jego składki. Dostrzegam tu możliwość likwidacji problemu bezrobocia i wcześniejszych emerytur ze względu na warunki pracy- po prostu każdy odchodzi kiedy chce!!!

    Odpowiedz
  • Składki emerytalne , nie powinny przepadać(2008-05-23 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    tylko dlatego , że pracownik w wieku emerytalnym nie ma minimalnego stażu pracy. One mają być spożytkowane przez tego kto je wypracował?-bo to jest jego zapracowany pieniądz i chociaż minimalny to stanowi zawsze wspomożenie na starość. Czyż godzi się okradać pracownika tylko dlatego że nie ma minimalnego stażu pracy i pozostawić go nawet bez uzbieranych przez niego składek?

    Odpowiedz
  • Twierdzenie ze płacimy na innych jest kłamstwem(2008-05-23 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    tych którzy rozkradli ZUS bo na innych płaci się z podatków tak aby wszyscy obywatele byli tymi innym obciążeni a nie tylko Ci co płaca ZUS!

    Odpowiedz
  • robotnik(2008-05-23 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawca sam ustali,że u niego są prace w warunkach szczegółnych,ponieważ nie marzy o niczym innym, jak tylko,żeby płacić składki na fundusz emerytur pomostowych.
    Logika zadziwiająca.

    Odpowiedz
  • ROBOL do 100 lat(2008-05-23 18:04) Zgłoś naruszenie 00

    Czy pani mgr. i tech. w aptece to stanowiska pracy o szczególnym charakterze ?Pani w sklepie spożywczym to, to samo?Wszystko będzie zależało od orzecznika ZUS czyli jak będą wytyczne ,że nie dać to nie dadzą.Najelepiej przekwalifikować na sprzątaczki i do roboty program 50+.Logiki w tym ,projekcie emrytalnym ZERO Pracodawca nie jest zainteresowany , płaceniem różych funduszy więc może rządzący i wymyślający ten nowy projekt pomyślą logcznie.

    Odpowiedz
  • Janek(2008-05-23 18:50) Zgłoś naruszenie 00

    To co dzisiaj w radiu usłyszałem z ust Tuska woła o pomste do nieba. Mówił właśnie o przyszłych wmerytach a, mianowicie. Że nie warto iść na byle jakie emerytury tylko pracować i zbierać kapitał żeby była przyzwoita, trzeda być aktywnym zawodowo jak najdłużej, że jeżeli komuś jest za ciężko pracować w danym zawodzie to niech się przekwalifikuje i zmieni zawód. A ja chciałem na emerytuże troche pożyć razem z żoną, na wnuki poświęcić więceju czasu połapać ryby, tak jak naprzykład niemcy co wojne przegrali. I tu moje mażenia skończył Tusk. Ale teraz to nie ja będe walczył o swoje prawo do emerytury tylko moja żona, bo zamoerzam wszystko zostawić w wyjechać z tego kraju bezpowrotnie. Mój wiek to 59 lat. Staz pracy 43 lata. Właśnie teraz żona siedzi i płacze z tego powodu. Dodam również że ton wypowiedzi Tuska w tej sprawie był surowy i stanowczy, zupełnie inny jak w trakcie kampanii wyborczej. To zupełnie inny człowiek.

    Odpowiedz
  • Lucyna 1954(2008-05-23 19:53) Zgłoś naruszenie 00

    Do Janka:
    Na konferencję prasową do Tuska dziennikarze chcą iść w kaloszach, tyle cenią sobie słowa Premiera.
    Premier ma olbrzymią możliwość urealnienia swoich słów, a mianowicie-powołać takich kierowników urzędów, żeby zadbali o pracowników 50+, tak jak dbali ich poprzednicy przez długie lata. Nastała moda na młodych i świat stanął do góry nogami.Musi to zrobić , bo następni pójdą w kaloszach i ....z widłami.

    Odpowiedz
  • Janek(2008-05-23 20:11) Zgłoś naruszenie 00

    Do lucyny 1954: Abym nie był prorokiem Twoich słów Lucynko. Bo jak dalej tak będzie to pujdą w kaloszacg z widłami i z kosami na sztorc. On już rencistom nawet proponuje pracę bez ograniczeń.
    Pozdrawiam serdecznie za wspólność poglądów.

    Odpowiedz
  • ezana(2008-05-23 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie tu logika chory rencista może dorabiać bez ograniczeń to znaczy ile? tyle co etat a może więcej? Do pracy chory do dorabiania zdrowy. Wczesny emeryt po 15 może dorabiać zdrowy emeryt niebardzo więc trzeba mu przedłużyć okres aktywności zawodowej, . Ale ktoś musi na nich zarobić. Dzisiaj dostałam tabelkę z naliczonym kapitałem i ewentualną wysokością emerytury jak będę pracowała np do 70 lat, Po 36 latach kapitał wynosi 40% mojej obecnej pensji, Jak chciałabym dostać taką emeryturę jaką obecnie mam pensję netto to musiałabym pracować do 70-tki czyli w sumie 52 lata, Nie wiem czy ta tabelka to żart? Narazie jestem w szoku. Myślę że ludzie tego nie zdzierżą i bedzie tak jak w 70 roku tyle, że nie na komitety ruszyą tylko pod sejm,

    Odpowiedz
  • za burtą po 33 latach pracy(2008-05-23 21:25) Zgłoś naruszenie 00

    A my, którzy przepracowaliśmy w małych zakładach w szkodliwych warunkach.Kto się o nas upomni.Lekarzy prowadzi się i pokazuje to co zechce pracodawca.Prawda jest na stanowiskach.Pracowałam do 2005 w szkodliwych.Kiedy zmienił się właściciel zmodernizowali linię ale przyjęli młodych.Im dali większą stawkę a nam starym wręczyli wypowiedzenia.Dlaczego szkodliwe tylko do 1998?Jak może być dobrze w kraju gdzie ludzi z ponad 30 letnim stażem pracy zostawia się bez środków do zycia.Czy ktoś z decydentów zadał sobie trud i zorientował się jak wygląda rynek pracy dla ludzi po 50.Że na Zachodzie - tak; czy tam pracodawcy i młodzi bezczelnie poniewierają ludzmi w naszym wieku.

    Odpowiedz
  • 58latek(2008-05-23 21:46) Zgłoś naruszenie 00

    my swoje a Rząd głupa rżnie i wydaje pieniądze na ekspertyzy pseudo fachowców.Cudotuski opamiętania !!!sprzedaliście zakłady i chcecie oferować pracę .tylko gdzie ją macie za godne pieniądze.obrzydzenie bierze gdy słucha się demagogów.

    Odpowiedz
  • pawel(2008-05-23 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    sprawdzam łącze

    Odpowiedz
  • lika(2008-05-23 22:37) Zgłoś naruszenie 00

    to skandal co rząd wyprawia z emerytami przyszłymi żyć się nie chce a i ochota do pracy odchodzi,,to w końcu pracować może tylko zdrowy,a chory jak nazwa wskazuje to powinien się leczyć a nie pracować bez ograniczeń,chyba że o to chodzi by się zapracował na śmierć.

    Odpowiedz
  • Do Janka i ROBOLA(2008-05-23 22:46) Zgłoś naruszenie 00

    co WY chcecie --DONEK będzie pracował do 100lat -bo on był w IRLANDII i dlatego nie ma kapitału w ZUSie!

    Odpowiedz
  • Maria 1954(2008-05-24 01:01) Zgłoś naruszenie 00

    Do ezany. Nie dziwie sie, ze jestes w szoku. Jak znajoma z ZUSU wyliczyla mi emeryture wg starych i nowych zasad to malo zawalu nie dostalam. Wg starych zasad emerytura netto 2300, jezeli jeszcze 6 lat popracuje do 60 roku zycia wysokosc emerytur wg nowych zasad 1200 netto. Dletego jak slucham Tuska "musicie dluzej pracowac, zeby miec godne emerytury" to ogarnia mnie wscieklosc. Najgorsze w tym jest to, ze robia z ludzi kompletnych idiotow wciskaja ciemnote. Glupi narod wszystko kupi. W konekscie tych wyliczen emeytalnych ironiczny usmiech Tuska i rzekoma troska obyt biednych emerytow zakrawa na kpiny. Wiekszosc ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego co zfundowal im rzad Buzka a kontynuje Tusk. Celowo wprowadzono od 2009-2013 mieszany system naliczania emerytur, zeby nie bylo szoku. A tak z roku na rok emerytury beda mniejsze i nikt sie nie polapie. To jest cud Tuska.Oszczednosci na emerytach .

    Odpowiedz