statystyki

Czy urlop wychowawczy kończy się z datą rozwiązania umowy

autor: Opracowała Monika Burzyńska21.11.2008, 09:27; Aktualizacja: 21.11.2008, 09:45

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, tzn. do końca marca 2009 r. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, który kończy mi się w połowie grudnia. Później wezmę urlop wypoczynkowy. Po jego zakończeniu chciałabym złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Jak długo będę mogła z niego korzystać, skoro umowa rozwiąże się 31 marca?

reklama


reklama


PROBLEM CZYTELNIKA

EKSPERT WYJAŚNIA

MARCIN JAMROZIK

ekspert z Kancelarii Prawnej A. Polowiec

Wprawdzie w przepisach jest mowa o tym, że pracownik zatrudniony przez co najmniej sześć miesięcy może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat w celu sprawowania osobistej opieki nad swoim dzieckiem, najdłużej jednak do ukończenia przez nie czterech lat życia, jednak nie zawsze tak jest. Urlop wychowawczy nie może trwać dłużej, niż na to wskazuje termin rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Nie mają wówczas zastosowania rozwiązania chroniące prawo do urlopu wychowawczego i trwałość stosunku pracy. Umowa o pracę zawarta na czas określony rozwiązuje się bowiem z upływem czasu, na który została zawarta, i złożenie wniosku o urlop wychowawczy nic nie zmienia w tym zakresie. Co więcej, data rozwiązania tej umowy wyznacza termin zakończenia urlopu wychowawczego.

NASZA REKOMENDACJA

Jeśli czytelniczka jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony obowiązującej do 31 marca 2009 r., to pracodawca może jej udzielić urlopu wychowawczego nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa została zawarta.

Podstawa prawna

• Art. 30, art. 186 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • K(2016-02-08 11:50) Odpowiedz 40

    Witam. W marcu 2015 urodziłam dziecko. Miałam podpisaną umowe o prace która trwała od 01.09.2014 do 31.08.2015. Byłam na urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim po ustaniu umowy zostałam "przejęta" przez ZUS. Moje pytanie brzmi czy należy mi się urlop wychowawczy jeśli umowa skończyła mi się pół roku temu?

  • kasia.r(2013-07-07 20:40) Odpowiedz 00

    Witam . Mam problem poniewaz w grudniu 2012 urodzilam dziecko bylam na macierzynskim pozniej na urlopie wypoczynkowym gdy umowe mam do konca listopada b.r i niewiem jak mam dalej zalatwiac sprawe bo pracodawca mi powiedzial ze mam sie zwolic a jezeli sie zwolnie to niebede sie kwalifikowac do zadnych pieniadzy ?? Prosze pomozcie .

  • SYLWIA G.(2009-09-09 13:33) Odpowiedz 00

    kto płaci za urlop wychowawczy? pracodawca czy opieka społeczna?

  • Gabusia(2011-01-08 19:19) Odpowiedz 00

    Witam jestem zatrudniona do 13.01.2011 w tym czasie kończy mi się też urlop wychowawczy..czy pracodawca może przedłużyć mi umowę...i mogę skorzystać jeszcze z urlopu wychowawczego?

  • dan(2011-05-31 12:05) Odpowiedz 00

    opieka

  • Izuchna(2010-01-24 11:20) Odpowiedz 00

    Byłam zatrudniona na czas od 11.03.2009r. do 13.09.2009r. a teraz przebywam na urlopie wychowawczym czy mogę pójść na zwolnienie lekarskie od wtedy co mi się kończy urlop wychowawczy do 11.03.2010r. aby mieć przepracowany cały rok i czy potem mogę ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych ? jak to jest proszę o pomoc.

  • Kaska K(2009-12-15 16:03) Odpowiedz 00

    Jestem na urlopie chorobowym zwolnienie mam od lekarza ogólnego za 2 dni kończy mi sie umowa potem wszystko przejmie ZUS a zwolnienie bede miec od neurologa.Czy ZUS bedzie tolerował moje zwolnienie od innego lekarza niz tego na którym podałam, zwolnienie lekarskie w zakładzie pracy??
    Prosze pilnie o odpowiedz

  • Ania1983(2009-11-19 20:24) Odpowiedz 00

    Mam pytanie i prosze o odpowidz,bo nie wiem co mam robic...Do konca roku 2009 mam umowe o prace,a termin porodu mam na 5 lutego..czy pracodawca musi przedlozyc mi umowe?czy tez nie musi?mam przepracowane w tym zakladzie 1.5 roku...

  • anonim(2009-10-21 18:42) Odpowiedz 00

    kto placi skladki jesli ja jestem na urlopie wychowawczym? czy zus czy pracodawca?

  • kinia(2009-10-07 13:18) Odpowiedz 00

    Kończy mi sie urlop wychowawczy 15. 10.09r.(2 lata) Do tego dnia miałam również umowę o prace. Dzisiaj jednak dowiedziałam się że mam umowe do końca roku, chociaż jej nawet nie widziałam co mogę zrobic aby juz do pracy nie wracac. Proszę o szybką odpowiedź.

  • SYLWIA G.(2009-09-09 13:29) Odpowiedz 00

    kto płaci wynagrodzenie za urlop wychowawczy?pracodawca,ZUS czy opieka społeczna?

  • anonim(2009-01-15 10:39) Odpowiedz 00

    Zatrudniona jestem na czas nieokreślony w umowie o pracę od24.09.2007r.Pracodawca udzielił mi urlopu wychowawczego od01.08.2008r.do 30.05.2009r.t.j.do ukończenia 4roku życia dziecka.Jednak niepobieram z tego tytułu wynagrodzenia chociaż mi przysługuje,ponieważ pracodawca nieuregulował składek ZUSu od01.07.2007r.Dnia27.12.2008r.otrzymała m zwykłym listem pocztowym świadectwo pracy Zwolniona na porozumienie stron z datą20.08.2008r.Między mną a pracodawcą niedoszło do takiej rozmowy,a tymbardziej niepodpisywałam żadnego wypowiedzenia.W jakiej wysokości należy mi się odszkodowanie od pracodawcy?.

  • Agnes(2009-09-07 17:00) Odpowiedz 00

    Prosze o dopowiedz...3.11. konczy mi sie urlop wychowawczy, chcialabym rozwiazac umowe na czas nieokreslony, czy po zakonczeniu urlopu musze wrocic do pracy, zeby rozwiazac umowe czy moge to zrobic nie wracajac na moje miejsce pracy i rozwiazac umowe z dn.4.11. na zas.porozumienia stron Czy w takim przypadku pracodawca wyplaci odprawe (przepracowane 20 lat w jednym zakladzie)

  • Agnes(2009-08-20 11:47) Odpowiedz 00

    3.11. konczy mi sie urlop wychowawczy, chcialabym rozwiazac umowe o prace na czas nieokreslony. Czy po zakonczeniu urlopu musze swiadczyc prace czy rozwiazanie umowy moze nastapic z dniem 4.11.

  • monika(2009-07-06 22:49) Odpowiedz 00

    jestem ztrudniona od maja 2000roku obecnie staram sie o urlop wychowawczy który dostałam do maja 2010 bo tak mam koniec umowy czy pracodawca moze mi dać nową umowe?

  • aga(2009-06-08 18:03) Odpowiedz 00

    przebywam na urlopie wychowawczym do pażdziernika tego roku , umowa o pracę skończyła mi się z końcem roku 2008 i powinnam dostać nową umowę na stałe natomiast szefostwo przerobiło mi starą umowę poprawiając datę rozwiązania umowy do momętu gdy skończy mi się urlop wychowawczy z tym iz ja takiej umowy nie podpisywałam . jakie prawa mi w związku z tym przysługują i czy należy mi się jakaś odprawa?

  • monika(2009-07-08 09:43) Odpowiedz 00

    Bardzo prosze o odp.na ostatni komentarz.

  • anonim(2009-03-25 11:20) Odpowiedz 00

    prosze o odpowiedz na ostatni komenyarz

  • anonim(2009-03-25 11:05) Odpowiedz 00

    jestem zatrudnina na czas nieokreslony od 15 marca 2006r-6grudnia 2006r urodzilam dziecko poszlam na macierzynski pozniej na wychowawczy ktory mam do 10 kwietnia 2009 wiem ze otrzymam zwolnienie z pracy chcialabym pojsc na zasilek dla bezrobotnych z jakim terminem moge otrzymac wypowiedzenie i od kiedy

  • ola(2009-03-26 09:46) Odpowiedz 00

    zwolnienie otrzymasz z dniem powrotu do pracy, czyli 10.04.2009 a z jakim terminem to zalezy od pracodawcy

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane