W razie niewypłacalności pracodawcy roszczenia finansowe załogi są zaspakajane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przepisy ograniczają wysokość wypłat i okres, za jaki można je uzyskać.

Czy fundusz zaspokoi roszczenia

Pracodawca ma coraz większe problemy finansowe i zaprzestaje wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy. Sąd upadłościowy wydaje postanowienie o upadłości pracodawcy obejmującej likwidację jego majątku. Czy niezaspokojone świadczenia pracowników będą wypłacone ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)?

Czy firma może wnioskować o zaliczki

Pracownicy przedsiębiorstwa, które od dłuższego czasu miało problemy finansowe, zgodzili się na zawarcie na podstawie art. 231a porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia. Nie pomogło to jednak firmie i ostatecznie złożony został wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Czy pracodawca może starać się o to, aby jego pracownicy szybciej otrzymali środki z FGŚP?

Czy niewypłacalność ogranicza wypłaty

Sąd upadłościowy wydaje postanowienie o upadłości pracodawcy obejmującej likwidację jego majątku. Czy można odmówić zaspokojenia ze środków FGŚP roszczeń pracowników powstałych po tej dacie?

Czy można złożyć wniosek

Firma ogłosiła upadłość z możliwością zawarcia układu. Pracownicy chcą otrzymać zaległe świadczenia ze środków FGŚP. Czy mogą sami złożyć wniosek o zaspokojenie ich roszczeń?

Czy wypłaty są zawsze równe pensji

Syndyk złożył marszałkowi województwa zbiorczy wykaz roszczeń pracowniczych niezaspokojonych przez upadającą firmę. Obejmuje on m.in. kadrę kierowniczą zakładu. Czy każda z wymienionych w nim osób może liczyć na to, że otrzyma z FGŚP kwotę równą niewypłaconym poborom?

Czy zaspakajane są wszystkie należności

Zanim została ogłoszona upadłość firmy, nie płaciła ona pensji swoim pracownikom przez pół roku. Czy pracownicy otrzymają ze środków FGŚP wszystkie należne świadczenia?

Czy można otrzymać zaliczkę

Firma od kilku miesięcy ma kłopoty finansowe. W zwykłym dniu pracy zatrudnieni dowiadują się, że pracodawca upłynnił część majątku firmy (np. urządzenia), nie zlikwidował działalności, ale porzucił zakład pracy i nie wiadomo gdzie teraz przebywa. Czy w takiej sytuacji Fundusz zaspokoi roszczenia pracowników?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w elektronicznym wydaniu eDGP: Na jakie świadczenia mogą liczyć pracownicy upadających firm.