statystyki

Jak otrzymać i ile wynosi zasiłek rodzinny

autor: Marcin Rybicki20.08.2012, 11:01; Aktualizacja: 10.09.2012, 10:14

Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego. Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek rodzinny?

Reklama


Reklama


Kryterium dochodowe

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na dziecko. Zasiłek przysługuje jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę, albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty:
504 zł - w przypadku rodziny lub osoby uczącej się
583 zł - w przypadku gdy członkiem rodziny jest osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności

Od listopada 2012 roku kwoty wyniosą odpowiednio:
539 zł - w przypadku rodziny lub osoby uczącej się
623 zł - w przypadku gdy członkiem rodziny jest osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności

Od listopada 2014 roku, według zapowiedzi rządu, kwoty mają wynieść: 574 i 664 zł

Komu przysługuje zasiłek rodzinny

1 - rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu
2 - opiekunowi faktycznemu dziecka (jeżeli wystąpił z wnioskiem d sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka)
3 - osobie uczącej się (osoba pełnoletnia, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony).

Zasiłek rodzinny przysługuje osobom wymienionym w punkcie 1 i 2 nie dłużej niż do 21 rou życia jeśli dziecko kontynuuje naukę, lub do 24 roku życia jeśli kontynuuje naukę w szkole i legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Zasiłek rodzinny przysługuje osobie wymienionej w punkcie 3 jeśli kontynuuje naukę, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.

Kiedy nie przysługuje zasiłek rodzinny

- Jeżeli dziecko albo osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim
- Jeżeli dziecko przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie
- Jeżeli dziecko przebywa w pieczy zastępczej
- Jeżeli pełnoletnie dziecko lub osoba uczące się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko
- Jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica ( chyba że: rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje; ojciec dziecka jest nieznany; powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone; sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka; członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej)

Wysokość zasiłku rodzinnego

68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia
91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia
98 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia

Od listopada 2012 roku

77 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia
106 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia
115 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka
Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka
Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej
Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego
Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania
Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

  • :-((2013-12-30 02:38) Odpowiedz 20

    dawniej to rodzinne każdemu się należało a nie dochody i to jeszcze za zeszły rok śmieszne,jeszcze jak coś przekroczy to Panie z Mops-u jakby szczęśliwe że człowiek nie dostanie tych paru groszy :-(

  • aga(2012-09-20 15:53) Odpowiedz 20

    kpina,kpina i kpina,trzeba uciekac z tego kraju

  • smutna :((2012-11-21 23:00) Odpowiedz 10

    to jest chore...bardzo chciałabym się zamienić poborami z tymi co zarządzają,,,wtedy to byśmy mogli porozmawiać :)a to co się dzieje to jest chore...tyle mogę powiedzieć.

  • Bambino(2013-08-28 08:09) Odpowiedz 10

    Pytanie do troli będących właścicielami tej strony.
    Po co przepisujecie ustawę, skoro każdy może ją sobie przeczytać?
    Zasyfiacie internet i wyszukiwarkę Google bezuzyteczną informacją, która powielacie w nieskończoność. Dlaczego nie napiszecie nic pozytecznego? Na przykład jakie dokumenty sa wymagane, a jakich urzędasy nie moga wymagać?
    Gdzie złożyć skarge na urzędników uniemozliwiających przez rządania coraz to nowych papierów włącznie z wglądem do PIT otrzymania należnego zasiłku? Czemu nie udzielacie pozytecznych porad, tylko powielacie treść ustawy jak małpy?

  • xx(2013-06-11 21:08) Odpowiedz 11

    Ludzie, skoro was nie stać to po co macie 4 czy 5 dzieci? to jest kpina!

  • Oszukana(2012-10-10 11:36) Odpowiedz 10

    mam to samo okazało się że przekroczyłam aż 10 zł nie mówiąc o nie miłej obsłudze w OPS z usmiechem oświadczającej że sie nie załapię w tym roku, stawka jest smieszna 539 kto to wymyslił ??? chyba Ci w rzadzie co po 10.000 zarabiają...

  • lidka(2012-10-13 09:38) Odpowiedz 10

    dlaczego dziecko na studiach dziennych nie otrzymuje zasiłku rodzinnego

  • berta(2012-09-03 13:15) Odpowiedz 10

    Piodwyższenie kryterium dochodowego na 539 zł. to kpina. Mam 3 dzieci i nie należy mi się zasilek rodzinny bo dochody moje i męża wynoszą ok. 2700 zl. Za same podręczniki musiałwm w tym roku zaplacić 800 zlotych a gdzie reszta. Chętnie dałabym panom decydującym o dodatkach rodzinnych tą ogrooomną kwotę i kazalabym utrzymać 5 osobową rodzinę. Ciekawe co by z tego wyszlo?

  • greg(2013-11-20 16:52) Odpowiedz 10

    a najlepszy jest trik z doliczaniem ulgi pseudo prorodzinnej do dochodu przy obliczaniu zasiłku rodzinnego jedną ręką POdali drugą POzabierali

  • BEATA(2013-10-27 01:12) Odpowiedz 00

    POLSKA TO NĘDZA, TO CHINY 2

  • anita(2014-03-27 09:50) Odpowiedz 00

    mam syna niepelnosprawne ktury ma 19 lat i do pracy nie moze isc bo nie jest zdolny same oplaty kosztuja ileki dla syna i mam curke ktura ma9 lat a rodzicuw nie maam i sama jestem z dziecimi

  • GRIGI(2012-09-12 13:46) Odpowiedz 00

    I co z tego że podniesiono wysokość świadczeń jak kwota przyznawania zasiłku podniosła się minimalnie,a najmniejsza płaca krajowa wzrosła nie proporcjonalnie do kryterium kwoty zasiłku rodzinnego.Ja mam identyczny przypadek i tak samo mam troje dzieci i na same podręczniki musiałem wydać około 1200 zł a nie mówiąc już o dojazdach do szkól i innych rzeczach.JEDNA WIELKA PARANOJA!!! ale przecież żyjemy w Polsce!! . To normalne!!!A życie ?? zęby w ziemie i damy rade!!???Fakt zostało mi parę stówek tylko to ze muszę zapłacic za gaz energie i inne wydatki nikogo to już nie obchodzi.POZDRAWIAM NASZ RZĄD!!!

  • Tom(2013-10-27 01:06) Odpowiedz 00

    ta moja żona straciła dzisiaj prace jest nas 5 osób. JA ZARABIAM 3000ZŁ, ZA MIESZKANIE 750ZŁ, PRĄD150 ZŁ ,GAZ50.=3000-950=2050
    ALE SIĘ NIE ŁAPIE, BO ZA 2 TYŚ MAM U=WYŻYWIĆ, UBRAĆ I DO SZKOŁY PŁACIĆ NA KAŻE DZIECKO 50ZŁ MIES. NA KLASOWE I INNE TAM WYMYŚLONE PIERDOŁY. CZYLI -150ZŁ = 1900ZŁ
    CHCIAŁBYM PANÓW Z RZĄDU DAĆ 3 DZIECI I 1900ZŁ NA PRZEŻYCIE. CO MAMY CO NIEDZIELA POLOWAĆ NA PROMOCJE KURCZAKA Z BIEDRONKI ZA 3,99 I MAM DZIECIOM MÓWIĆ , ŻE ŻYJEMY W RARYTASIE BO KACZKI JEMY.

  • EDYTA(2012-09-13 13:13) Odpowiedz 00

    zgadam się z wami Panie mam 4 dzieci mąż tylko pracuje a rodzinne mi nie przysłuje ,dlaczego nie wlicza opłat jaki trzeba zrobici .podstawowe to jest nienormalne ...POZDRAWIAM RZĄD!!!

  • moni(2013-04-30 14:25) Odpowiedz 00

    Ja starałam się o zasiłek na trójkę dzieci i też mi nie przysługuje!nasza rodzina liczy 5 osób!mąż w 2011 miał dochód z umowy o dzieło a w sierpniu 2012 dostał umowe o prace i zarabia 2400 ja od kwietnia 2013 jestem na urlopie wychowawczym wiec ja juz nie zarabiam i zyjemy tylko z pensji meza.prawidłowo meza pensja podzielona na 5 osob nie pszekracza 500 zl ale ze maz miał wczesniej umowe o dzielo to nie mozemy sie ubiegac o zasilek!czy ktos wie jak to dziala! czy od wrzesnia bedzie nam przyslugiwal?czy juz teraz moge sie odwolac?

  • Wiedząca, jak jest za granicą(2013-04-24 11:34) Odpowiedz 00

    jesli wyjedzieci z Polski, albo chociaz maz wyjedzie i będzie zarabiac za granica, to mozecie liczyc na wysze zasilki na dzieci. W Niemczech np. 184 euro na miesiac za 1 dziecko (za kolejne dzieci nawet wiecej) - czyli ok 675 zł na miesiac. W Holandii na kwartal na 1 dziecko jest ok 1148 zł na kwartal, za starsze dzieci nawet wiecej. Wystarczy wyjechac do pracy poza Polske

  • czytelniczka(2013-03-12 20:37) Odpowiedz 00

    jestem wdowom mam 3 dzieci w tym syna niewidomego ktore otrzymuja rente po zmarlym ojcu teraz zabrali mi rodzinne poniewaz ja pracuje iprzekracza mi dochut po utracie meza jest mi bardzo ciezko .prosze o pomoc

  • manka(2012-12-10 09:26) Odpowiedz 00

    niestety b. rzadko się informuje o tym, że rodziny które mają miesięczny dochód wyższy na osobę niż te 539zł tez moga zasilek rodzinny otrzymać. Póki co znalazłam o tym tylko tu informację: http://e-prawnik.pl/artykuly/ubezpieczenia-spoleczne/kiedy-przysluguje-zasilek-rodzinny-strona-2.html a i tak dość lakoniczna.

  • marta(2012-10-24 08:39) Odpowiedz 00

    kpina ,kpina ,trzeba uciekać z tego kraju tu już się nie da żyć normalnie.

  • wiola(2012-10-17 10:40) Odpowiedz 00

    mam 6dzieci maz pracuje na najnizszej krajowej staramy sie jak mozemy aby je wychowac rzad chce zeby bylo wiecej dzieci a nic w tym kierunku nierobia niech wyrzyja za te pieniadze co my mamy a oni takie grosze podnosza tak jak o rozliczeniu podatkowym ani razu niedostalismy na dzieci tych pieniedzy bo pracodawca takie skladki odprowadza to komu rzad pomaga napewno nie nam a jestesmy rodzina wielodzietna jak bysmy mogli wyjechalibysmy z tego kraju zeby zyc godnie.