statystyki

Świadczenie rehabilitacyjne: Jak ZUS bada możliwość podjęcia pracy

autor: Bożena Wiktorowska02.08.2012, 07:15; Aktualizacja: 02.08.2012, 08:37

Ubezpieczony rokujący poprawę stanu zdrowia lub całkowite jego odzyskanie może przez 12 miesięcy dostawać świadczenie rehabilitacyjne. Podstawą jego otrzymywania jest orzeczenie lekarza orzecznika.

Reklama


Reklama


Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal jest niezdolny do pracy, lecz dalsza kuracja daje szanse na odzyskanie zdolności do pracy i powrót do wcześniejszego pracodawcy. Świadczenie takie otrzyma ubezpieczony, który po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego (182 dni albo 270 dni, gdy niezdolność była spowodowana np. gruźlicą) nadal jest niezdolny do pracy.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Wniosku o świadczenia

Decyzji lekarza

Odmowy przyznania świadczenia

Wysokości świadczenia

Kiedy pracownik powinien złożyć wniosek o przyznanie świadczenia

Czy można liczyć na to, że pracodawca pomoże w złożeniu wniosku

Kto jest powołany do oceny stanu zdrowia ubezpieczonego

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak ZUS bada możliwość podjęcia pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • tXda(2015-05-27 10:25) Odpowiedz 20

  @Pawlitko
  Wiem, ze post stary ale...
  Jeżeli nastąpi znaczące pogorszenie stanu zdrowia z powodu decyzji lekarza orzecznika (nie mówiąc o najgorszym) to można (poza zaskarżeniem instytucji ZUS) założyć sprawę z powództwa prywatnego (czyli pozwać bezpośrednio lekarza do sądu cywilnego) z tytułu zadośćuczynienia za błąd w ocenie lekarskiej - czyli błędu lekarskiego. Wtedy lekarz orzecznik odpowiada z wolnej stopy jako osoba prywatna. Pójdźmy dalej i w sytuacji najgorszej tfu tfu - czyli śmierci powoda lub znaczącego i drastycznego pogorszenia się stanu zdrowia spowodowanego błędna oceną stanu zdrowia można powiadomić prokuraturę zgodnie z kodeksem karnym o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa na zdrowiu i życiu przez orzecznika. Jest to wszystko żmudne i nie każdemu się chce ale jest to możliwe.

 • art(2012-08-03 07:39) Odpowiedz 10

  ZUS - Zakład Utylizacji Społeczeństwa

 • Marek(2012-08-04 08:08) Odpowiedz 00

  Pracy nie ma a kto chcę inwalidę przyjąć śmieszne (rokują nadzieje na powrót do pracy a na kazdego z nich miejsce po odejściu było 10 osób ,Boże jak małą wiedzę macie ludzie A czy taki człowiek do konica wiadomo,czy odzyska zdrowie Najlepiej zostawić go samemu sobie i niech wybiera tunel albo lina

 • Marek(2012-08-04 09:18) Odpowiedz 00

  Inwalidów najlepiej "zdrowych" zatrudniaja zakłady pracy chronionej, bo są dotacje, najlepiej ze stopniem znaczym lub ostatecznie umiarkowanym.

 • zuzka(2012-08-02 12:34) Odpowiedz 00

  Raz, dwa, trzy do pracy pójdziesz Ty :-)

 • Pawlitko(2012-08-02 14:34) Odpowiedz 00

  Bez sensu a jak pójdziesz do roboty i coś ci sie stanie bo jesteś niezdolny to jedynie lekarza ZUS obwiniać za to

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane