statystyki

Jak pracodawca pomoże pracownikowi w przejściu na emeryturę lub rentę

autor: Paweł Jakubczak19.12.2011, 06:45; Aktualizacja: 19.12.2011, 10:22
  • Wyślij
  • Drukuj

Płatnicy składek nie mają obowiązku starać się w ZUS o świadczenia dla osób przez siebie zatrudnianych. Muszą natomiast współdziałać z nimi w celu skompletowania dokumentacji emerytalnej.



Obowiązki pracodawcy w stosunku do pracownika przechodzącego na emeryturę czy rentę wynikają z ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwanej dalej emerytalną. I tak, zgodnie z art. 125 tej ustawy, są oni zobowiązani do współdziałania z zatrudnionym w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia. Oznacza to, że powinni pomóc każdemu podwładnemu, o ile ten tego od nich zażąda, niezależnie od tego, ile ma lat i z jakiego świadczenia chce czy może skorzystać, np. z emerytury po osiągnięciu wieku ustawowego czy wcześniejszej.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak pracodawca pomoże pracownikowi w przejściu na emeryturę lub rentę
W pełnej wersji artykułu:
- Jak wyglądają obowiązki płatnika
- Kiedy i jak złożyć wniosek o świadczenie
- Jak udokumentować prawo do świadczenia
- Za których pracowników składa wniosek pracodawca






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 10

  • 1: Karol z IP: 82.177.26.* (2011-12-19 10:02)

    A mnie właśnie próbowano pomóc i gdy brakowało mi niecałe 4 lata do emerytury dostałem wypowiedzenie uzasadniając to redukcją etatów.Gdy sprawa poszła do sądu to pracodawca szybko się z tego wycofał tłumacząc się błędami w dokumentacji. Ponieważ miałem kompletną dokumentację(wszystkie świadectwa pracy i umowy) również opinię Kancelarii Adwokackiej i PIP że spełniam warunki do przejścia na emeryturę po osiągnięciu wieku.A zamiast emerytury wysłano by mnie na zasiłek przed emerytalny tak często pracodawcy chcą pomóc pracownikowi aby tylko nie wypłacić żadnych należności przed emerytalnych

  • 2: rob z IP: 79.186.176.* (2011-12-19 12:50)

    A czy ktos kiedys sprawdzil co te19 tys ludzi robi w tych urzedach bo jak sie samemu pracy nie zalatwi to urzad nic nie zrobi

  • 3: Karol z IP: 82.177.26.* (2011-12-19 14:15)

    Do rob poz 2. Całkowicie się z Tobą zgadzam.A pracodawca zamiast pomóc mając radcę prawnego to jeszcze utrudnia bo może uda się zrobić durnia z pracownika i nie będzie musiał wypłacić odprawy emerytalnej.Zawsze to jakaś kasa zostanie
    Chociaż przy dzisiejszych umowach coraz mniej pracodawców wypłaca wychodząc z założenia że niech się cieszy że pracuje.Pozdrawiam

  • 4: phi z IP: 89.231.243.* (2011-12-19 14:42)

    Brawo Panowie...i ja się przekonałam na własnej skórze jak pracodawca pomaga...emeryturę mamo 700 zł brutto niższą...lepiej sprawdzajcie wszystko sami lub z zaprzyjaźnionym adwokatem...ja już napewno ani pracodawcy ani ZUS ani sądom ...nie uwierzę!

  • 5: Wywalając z roboty w wieku 59 lat??? z IP: 82.139.160.* (2011-12-19 15:14)

    Jaki Pracodawca będzie trzymał Dziadów do 67 roku zycia ???

    Chyba jakiś IDIOTA !!!

  • 6: Emeryt niemundurowy z IP: 88.156.61.* (2011-12-19 19:19)

    Ja muszę przyznać, że nie miałem ŻADNYCH problemów z ZUS-em. Złożyłem dokumenty, bardzo miła pani (p. Agnieszka w Oddziale ZUS w Olsztynie przy ul. Partyzantów) sprawdziła je i powiedziała, że mogę dowiedzieć się po jakimś miesiącu, to może będzie mogła coś bliższego już mi powiedzieć. Wpadłem do tej miłej pani i okazało się, że wyliczyła mi emeryturę o 20 zł wyższą niż wyszło z moich obliczeń. Poczekałem jeszcze ze 3 tygodnie i otrzymałem pierwszą emeryturę. Trzeba mieć WSZYSTKIE DOKUMENTY W PORZĄDKU i nie będzie problemów, tylko o to trzeba DBAĆ OD PIERWSZEGO DNIA PRACY, a nie 2 miesiące przed emeryturą. Pozdrawiam!

  • 7: Pracodawca poda dożylnie pracownikowi z IP: 212.244.6.* (2011-12-20 17:23)

    Pawulon i bedziemiał z głowy.

  • 8: phi z IP: 89.231.242.* (2011-12-21 15:35)

    7-mko "ale to już było i nie wróci więcej"...zresztą zna sposoby mniej drastyczne a bardziej dokuczliwe...np:żyjesz i się w środku "gotujesz" ze złości i niemocy ...bo już niewielu z nas poda rękę drugiemu gdy tak podstępnie rząd nas skłóci...Emerycie niemundurowy ...tylko Ci zazdrościć i chwalić "pod niebiosa"...bo to naprawdę EWENEMENT...wszystkie dokumenty miałam w porządku ale jak pomagając sobie nawzajem.tzn: Pracodawca i ZUS...zaczęli robić korekty,a potem korekty korekt..to już teraz nawet sąd nie chce się w to zagłębiać...i co robić...prosić i następne korekty?

  • 9: janinaH z IP: 77.223.228.* (2011-12-27 20:12)

    Rząd gnębi polaków , ażeby wcale nie wypłacać ,pieniędzy tak zwaną emeryturę , na która to Polacy składali przez 40 lat lub nieco miej , wcale nie małe składki , i to tylko o to chodzi .Tumanią ludzi kryzysem , a sobie podwajają gaże , dla nich kryzysu niema i tak w tym ustroju będą tumanić bez końca .

  • 10: janinaH z IP: 77.223.228.* (2011-12-27 20:28)

    Może ktoś pokarze , jak na zachodzie pracują kobiety po 60 -ce .Nigdy nie widziałam kobiet stojących przy maszynach, staruszek opiekujących się chorymi w szpitalach , uczących dzieci w szkołach , co taka starsza osoba będzie mogła nauczyć młodego człowieka , jaką ona przekaże wiedzę ? My w UE jesteśmy ostatnią kategorią , my nie mamy równych praw , ani płac ani emerytur ani praw pracowniczych jak mają na zachodzie .

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie