statystyki

Kto i na jakich zasadach może zostać rodziną zastępczą

autor: Michalina Topolewska18.11.2011, 06:29; Aktualizacja: 18.11.2011, 09:01

Osoby, które chcą pełnić funkcje rodziców zastępczych muszą ukończyć specjalne szkolenie. Po podpisaniu umowy ze starostą otrzymają świadczenia na podopiecznych oraz prawo do urlopu.

Reklama


Reklama


Od 1 stycznia osoby, które są zainteresowane utworzeniem rodziny zastępczej, czekają zmiany związane z uzyskaniem i sprawowaniem takiej funkcji. Wprowadza je ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Najważniejsze z nich dotyczą m.in. rodzajów rodzin, które mogą stworzyć kandydaci, świadczeń, jakie im będą przysługiwać, oraz pomocy jaką będą mogli otrzymać od samorządu. Celem nowych regulacji jest zachęcenie nowych kandydatów do pełnienia tej funkcji i zmniejszenie liczby dzieci, które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Wymagania formalne

Tak jak do tej pory nadal za sprawy związane z pieczą zastępczą będą odpowiadać powiaty, przy czym poszukiwaniem zainteresowanych osób i ich szkoleniem będą zajmować się wyznaczeni przez starostów tzw. organizatorzy pieczy zastępczej. Przepisy dopuszczają, że zadania te może wykonywać wyodrębniony zespół w ramach struktury powiatowego centrum pomocy rodzinie (PCPR) lub podmiot, któremu zostanie zlecony ten obowiązek. Osoby zainteresowane przyjęciem dzieci w ramach opieki zastępczej będą więc musiały sprawdzić, kto w ich powiecie jest takim organizatorem.

Rodzicami zastępczymi mogą zostać zarówno małżonkowie, jak i osoby niepozostające w związku małżeńskim, pod warunkiem że spełniają następujące wymagania:

● nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej nad swoimi dziećmi oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona,

● wypełniają obowiązek alimentacyjny,

● dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,

● nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych,

● legitymują się zaświadczeniem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o braku przeciwskazań zdrowotnych do bycia rodzicem zastępczym,

● przebywają na terenie Polski,

● zapewniają odpowiednie warunki bytowe i mieszkalne dzieciom.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kto i na jakich zasadach może zostać rodziną zastępczą.
W pełnej wersji artykułu:
- Rodziny zawodowe
- Świadczenia i pensje
- Nie każdy krewny może utworzyć spokrewnioną rodzinę zastępczą
- Zawodowy rodzic zastępczy skorzysta z przysługującego mu prawa do urlopu
- Starosta może dofinansować koszty wyjazdu na wakacje dzieci z rodziny zastępczej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Elza(2011-11-20 08:06) Odpowiedz 00

    Od rodzin zastępczych wymaga sie bardzo wiele, to dobrze, ale jak zinterpretować postanowienie sądu, jakie dostała moja znajoma będąca rodziną zastępczą dla dwojga fazowych niepełnosprawnych dzieci. Jej starszy dzieciak skończył 18 lat, uczy się nadal a sąd przysłał zawiadomienie matce zastępczej,że właśnie ustała jej opieka nad tym dzieckiem. Co dalej ? czy ma go wystawić na rozstaje dróg, gdzie dobry Bóg wskaże drogę mu, czy dalej się nim opiekować za pensję nauczycielską.Pieniądze,które dostawała od państwa i tak nigdy nie pokrywały kosztów leczenie, rehabilitacji i nauki tych dzieci. Sąd przysyła dokument i nikt nie martwi się co dalej z takimi dziećmi.

  • JOTKA(2011-11-21 23:13) Odpowiedz 00

    I tu jest bardzo powazny problem dla rodzin zastepczych. O ile placówki opiekuńczo- wychowawcze mają stosowne instrumenty aby wymóc na władzach samorządowych lokum dla swych wychowanków opuszczających placówkę, to rodziny zastępczy pozostają sami z tym problemem. Sami jesteśmy rodziną zastępczą i juz widzę ...tym bardziej iz nowa ustawa w tej materii jest "gorsza od poprzedniej. Nie udalo sie p. Fedak załatwić tego co sama widziała za pilną koniecznośc. W tej sytuacji idąc za myślą Premiera trzeba odważnie powiedzieć -chcesz mieć problem z mieszkaniem dla swojego wychowanka zostań rodzicem zastępczym. Ja osobiście- nie polecam.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane