statystyki

Emeryci z zawieszonym świadczeniem mogą się zwrócić do sądu pracy

autor: Bożena Wiktorowska20.10.2011, 06:15; Aktualizacja: 20.10.2011, 07:48

W ciągu 30 dni od otrzymania decyzji ZUS o wstrzymaniu emerytury zainteresowani mogą złożyć odwołanie. Można to zrobić w formie pisemnej lub ustnej bezpośrednio we właściwym oddziale zakładu.

reklama


reklama


Od 1 października 2011 r. osobom łączącym pracę zawodową z pobieraniem emerytury ZUS zawiesił wypłatę świadczenia, jeśli nie zwolniły się z pracy u dotychczasowego pracodawcy. Ci, którzy uważają, że zrobił to niesłusznie, mogą się odwołać od tej decyzji do sądu pracy.

Negatywna decyzja

Odwołanie od decyzji o zawieszeniu wypłaty emerytury należy sporządzić na piśmie i dostarczyć albo wysłać za pośrednictwem poczty do jednostki organizacyjnej ZUS, która ją wydała. Istnieje także możliwość ustnego złożenia odwołania do protokołu sporządzonego przez tę placówkę.

Ubezpieczony może również wnieść odwołanie także do protokołu w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy albo w sądzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji sąd niezwłocznie przekazuje dokument do właściwej placówki ZUS.

Odwołanie od decyzji ZUS może dotyczyć prawa do świadczenia, jak i jego wysokości

Treść odwołania

Skarżący się na negatywną dla siebie decyzję ZUS musi w treści pisma wyraźnie określić, jakiej decyzji to dotyczy. Z tego powodu najlepiej jest podać numer nadany jej przez ZUS. Konieczne jest również sformułowanie zarzutów i wniosków, podać uzasadnienie oraz umieścić podpis (ubezpieczonego lub jego przedstawiciela ustawowego bądź pełnomocnika).

Odwołanie powinno również spełniać ogólne wymogi pisma procesowego określone w kodeksie postępowania cywilnego. Należy koniecznie w nim umieścić:

● nazwę sądu, do którego jest skierowane,

● imiona, nazwiska oraz adres miejsca zamieszkania osoby odwołującej się, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,

● rodzaj pisma i przedmiotu sporu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • pracująca emerytka z zaw.emer,(2011-11-02 12:27) Odpowiedz 00

    ja odwołuję się jutro do sądu

  • Podłamana(2011-10-31 09:32) Odpowiedz 00

    Ja byłam w piątek w ZUS, tj.28.10.11r. emeryturę mi zawieszono, a decyzji nie wydano, powiedzieli mi , że zawieruszyły się moje dokumenty, prosiłam o kserokopię decyzji ale nie dostałam.. Będę w sądzie walczyć o emerytuę za miesiąc paździenik. Ten nasz kraj to banda łobuzów. emeryturę zawiesili, a decyzji nie wydali.

  • emerytka Krysia(2011-10-27 17:32) Odpowiedz 00

    Drodzy pracujący emeryci ,jak widzę nie wiecie chyba, że sprawa zawieszenia emerytur tj art 103a jest już w Trybunale Konstytucyjnym pod nr
    K 24/11..Nie pozostaje nic innego jak ufać praworządnym Sędziom TK

  • Ewa(2011-11-03 09:50) Odpowiedz 00

    Bardzo proszę o wzór odwołania od decyzji nie wiem jak napisać ewik52@o2.pl
    Bardzo proszę o pomoc.Dziękuję

  • ola(2011-11-03 14:57) Odpowiedz 00

    proszę poszukać w tych komentarzach

    praca.gazetaprawna.pl/artykuly/510211,wczesniejsi_emeryci_nie_musza_sie_zwalniac_z_obecnej_pracy.html,komentarze,11

  • emerytka Krysia(2011-11-11 15:13) Odpowiedz 00

    Cudnie, że ta pijaczka Fidak nie zostanie ministrem pracy,bo już się bałam,że babie się uda i znowu będzie na ministerialnym stołku.Za to, jak wyrolowała pracujących emerytów, życzę jej wszystkiego najgorszego.

  • Iskierka(2011-11-09 20:47) Odpowiedz 00

    Do: Ewy
    Przykład:


    Sąd Okręgowy
    Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
    w ...
    za pośrednictwem
    Zakład Ubezpieczeń Społecznych
    Oddział w ...
    Sprawa: Odwołanie od decyzji ZUS O/... znak: ... z dnia ...
    w sprawie zawieszenia wypłaty emerytury

    Wnoszę o uchylenie w/w decyzji ZUS, jako sprzecznej zasadami określonymi w Konstytucji RP.

    UZASADNIENIE:

    Decyzję o przejściu na emeryturę podejmowałam, gdy obowiązek rozwiązania umowy o pracę jako warunek otrzymywania świadczenia z ZUS nie obowiązywał. Nabyłam zatem prawo do pobierania emerytury bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę. Przepis, na który powołuje się obecnie ZUS zawieszając wypłatę mojego świadczenia pozbawia mnie nabytych praw i w radykalny sposób zmienia moją sytuację prawną - decyzja ZUS, którą niniejszym zaskarżam, pozbawia mnie praw nabytych wynikających z konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawa. Jest oczywistym, że moim prawem nabytym, pod rządami przepisów, które obowiązywały w dniu mojego przejścia na emeryturę, nie jest przecież prawo do pobierania emerytury w ogóle, ale prawo do emerytury wypłacanej bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę choćby na minutę! Zaskarżana decyzja ZUS i przepis, który w niej przywołano, tych właśnie praw nabytych - emerytury wypłacanej bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę - mnie pozbawia. Narusza więc zasadę demokratycznego państwa prawa i stanowi podstawę do utraty zaufania do instytucji państwowych. Zwracam się zatem do Sądu o uchylenie zaskarżonej decyzji.
    Wnoszę równocześnie, gdyby rozstrzygnięcie Wysokiego Sądu miało być dla mnie niekorzystne, aby przed podjęciem rozstrzygnięcia, Wysoki Sąd zwrócił się wpierw do Sądu Najwyższego ze stosownym pytaniem prawnym w tej sprawie.
    Znaczenie zasady nieretroakcji polega na tym, że ustawa działa tylko na przyszłość, nie obejmuje natomiast swoją mocą (swoim działaniem) okresu poprzedzającego jej wejście w życie.
    Wg Konstytucji nie jest to zgodne z:
    ● koncepcją państwa prawnego i wynikającą z niej zasadą zaufania obywateli do państwa i prawa (art. 2 Konstytucji)
    ● zasadą ochrony praw nabytych i interesów w toku (art. 2)
    ● zasadą odpowiedniej vacatio legis (art. 2)
    Z poważaniem

  • :))))))))))(2011-11-08 19:11) Odpowiedz 00

    do 54.ewa///ekchemmmmmmmmmmmm...lesnistwo i ty sie chcesz odwoływac kobito,a nie masz pojecia jak to zrobic

  • Do Józefa(2011-10-26 18:53) Odpowiedz 00

    józef z IP: 193.239.59.* (2011-10-24 07:52)

    Józefie, sam nie wiesz co piszesz. Może napiszesz konkretnie, co Ci dał PIS ?

  • Emerytka(2011-10-26 18:30) Odpowiedz 00

    Pani Genowefo - nr 48 i Panie Tadeuszu - nr 43,

    Jestem w takiej samej sytuacji co moi i Państwa piszący poprzednicy. Ja osobiście złożyłam już odwołanie, bo otrzymałam decyzję. Widzę, to wszystko w "czarnych kolorach" (może już jestem pesymistycznie nastawiona). Czy my składając indywidualne odwołania do sądów damy radę. Pomysł pozwu zbiorowego jest jak najbardziej, tylko w jaki sposób trzeba to zrobić. Piszemy komentarze i jesteśmy z różnych miast. Nikt do tej pory nie poddał myśli jak to technicznie opracować, bo przecież musimy się gdzieś zebrać i złożyć podpisy. Może ktoś z Państwa ma jakąś wiedzę i jest obeznany w tej tematyce i będziemy wszyscy mogli liczyć na jakiś postęp w tej sprawie, byle nie było za późno.
    Państwo łącznie z ZUS-em nas oszukało.

  • Tadeusz(2011-10-25 12:27) Odpowiedz 00

    Otrzymałem decyzje o wstrzymaniu wypłaty emerytury 2 dni przed terminem do otrzymania emerytury.
    Mam zapytanie o tak zwane pozwy zbiorowe. Organizowane grupy poszkodowane przez ZUS

  • Irka(2011-10-24 09:04) Odpowiedz 00

    Czy ktoś może mi podpowiedzieć, gdzie znajdę wzór odwołania od decyzji?

  • Jeszcze pracujący emeryt(2011-10-24 09:03) Odpowiedz 00

    Nie dał nam PIS tylko pani Fedak PSL (Minister Pracy i Polityki Społecznej) i ta sama pani Fedak ( oczywiście Sejm za jej namową) odebrała nam prawa nabyte (art. 2 Konstytucji RP.

    Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.
    Nowelizacja ustawy narusza także art. 21 i 64 Konstytucji, które chronią własność. Nie jest też zgodna z art. 32 ustawy zasadniczej dotyczącym równości traktowania obywateli w życiu społecznym. W opinii eksertów mogło też dojść do naruszenia art. 1 Protokółu I Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, które pod pojęciem "mienie" rozumie również prawa wynikające z systemu zabezpieczenia społecznego. Wprowadzając od 1 stycznia tego roku zmienione regulacje, państwo stworzyło normy mogące dyskryminować pewne grupy pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny.

  • MICHAŁ(2011-10-25 20:50) Odpowiedz 00

    do 44

    Odwołanie od decyzji ZUS w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych jest wolne od opłaty sądowej.Art. 36 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
    Opłata podstawowa (30zł)jest dopiero w postępowaniu międzyinstancyjnym.

  • Halina(2011-10-25 19:54) Odpowiedz 00

    Czy za odwołanie wnosi się opłaty sądowe, jeżeli tak to jakiej wysokości. Proszę o odpowiedż.

  • Genowefa(2011-10-26 14:39) Odpowiedz 00

    Wszyscy emeryci dla których ustawa ta jest niesprawiedliwa- Łączcie si!. Niech nas Tuski, Komorowskie nie robią w bambusa. Idżmy nawet do Sztrasburga. Wzywam wszystkich- do dzieła

  • E-S(2011-10-26 12:28) Odpowiedz 00

    Moja emerytura została zawieszona, ale nie dostałam decyzji o jej zawieszeniu to jak mam sie odwoływać. W styczniu też nie dostałam pisma informującego mnie o zawieszeniu.

  • Halina(2011-10-26 07:39) Odpowiedz 00

    Do Michała-dziękuję za odpowiedż.

  • katarzyna(2011-11-16 16:59) Odpowiedz 00

    A ja nie tylko nie zwolniłam się z pracy,nie prosiłam o zwolnienie na 1 dzień,ale dodatkowo zatrudniłam się na pól etatu i tak wyjdę na swoje,a dla młodych 2 etaty mniej bo i tak na moje miejsce nikogo by nie przyjęli