statystyki

Jakie dodatki do zasiłku na dzieci mogą otrzymać rodzice

autor: Michalina Topolewska06.09.2011, 03:00

Rodzic przebywający na urlopie wychowawczym oraz taki, którego dziecko rozpoczyna naukę w szkole, może liczyć na dodatkowe świadczenia do zasiłku rodzinnego. Są one przyznawane przez gminę.

Reklama


Reklama


Osoba, która spełnia warunki przyznania zasiłku na dziecko (o tym, ile wynosi zasiłek i jakie są szczegółowe zasady jego przyznawania, pisaliśmy wczoraj) może też otrzymywać przysługujące do niego dodatki. Jest ich siedem i są wypłacane m.in. w związku ze stanem zdrowia dziecka i wielkością rodziny, w której się wychowuje. Ich przyznanie jest też uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków wskazanych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Samotny rodzic

Pierwszym z dodatków jest ten przeznaczony dla rodzica samotnie wychowującego dziecko. W rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych osobą samotnie wychowującą dziecko jest panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba pozostająca w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osoba rozwiedziona, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem. Dodatek przysługuje matce, ojcu, opiekunowi prawnemu albo faktycznemu dziecka (jest to osoba rzeczywiście opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła do sądu o jego przysposobienie). Dodatkowym warunkiem jest to, że świadczenie może być przyznane, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców, bo:

● drugi z rodziców nie żyje,

ojciec dziecka jest nieznany,

● powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Dodatek przysługuje również osobie uczącej się. Jest nią pełnoletni uczący się, niepozostający na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową alimentów z ich strony. Świadczenie to może być jednak przyznane, tylko gdy obydwoje rodzice nie żyją.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie dodatki do zasiłku na dzieci mogą otrzymać rodzice.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Czy alimenty powodują utratę dodatku przez samotnego rodzica
- Kiedy praca na urlopie wychowawczym nie pozbawia dodatku do zasiłku
- Co oznacza wielodzietna rodzina

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Dorota(2012-02-08 14:49) Odpowiedz 00

    Mam orzeczenie o stopniu umiarkowanym mam 5 dzieci 3 dzieci w wieku szkolne i 2 malych dzieci nie mam gospodarstwa renty lub emerytury,dzieci maja samo rodzinne po smierci taty renta rodzinna sie nie nalezy 649 zl i alimenty na jedno dziecko.Mam orzeczenie o stopniu umiarkowanym nie zdolna do pracy do 2014 r pracowac nie wolno opieka wliczyla mi do zas.stalego alimenty dziecka za dochod i mam 154 zl zamiast 444 zl od kiedy alimenty sa wliczane jako dochod.Stawalam tamtego roku na zas.pielegnacyjny od lekarza orzecznika dostalam na 3 lata do listopada 2014 r odmowiono mi zasilku pielegnacyjnego nie rozumiem dlaczego moze ktos zna odpowiedz bardzo prosze o porade.Dziekuje.Odwolalam sie do Kielc i czekam na odpowiedz ze stycznia br.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane