statystyki

Kiedy pracownikowi przysługuje ochrona związkowa przed zwolnieniem

14.07.2011, 14:30; Aktualizacja: 14.07.2011, 14:31
  • Wyślij
  • Drukuj

Zgodnie ustawą o związkach zawodowych pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy (art. 32 ust. 1 pkt 1). Czasami jednak dopiero po rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę organizacja związkowa przedstawia uchwałę o przyznaniu mu ochrony. Czy pracodawca ma wówczas obowiązek przywrócić zwolnionego pracownika do pracy?





Odpowiedzi na to pytanie udzielił Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 12 stycznia 2011 r. (II PK 184/10, Lex 786378). Zdaniem SN pracodawca, podejmując decyzję o rozwiązaniu (wypowiedzeniu) pracownikowi umowy o pracę, nie ma obowiązku respektowania gwarancji zatrudnienia przyznanej temu pracownikowi uchwałą zarządu organizacji związkowej na podstawie art.32 ust.1 ustawy, jeżeli nie został wcześniej poinformowany o podjęciu takiej uchwały. Wynika to z par. 2 rozporządzenia z 16 czerwca 2003 r. w sprawie powiadamiania przez pracodawcę zarządu zakładowej organizacji związkowej o liczbie osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy oraz wskazywania przez zarząd oraz komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej pracowników, których stosunek pracy podlega ochronie, a także dokonywania zmian w takim wskazaniu (Dz.U. nr 108, poz.1013), zgodnie z którym zarząd organizacji związkowej jest zobowiązany wskazać pracodawcy na piśmie imiennie pracowników, których stosunek pracy podlega ochronie, o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych.

Powyższe stwierdzenia prowadzą do wniosku, że przyznanie pracownikowi ochrony na podstawie art. 32 ust.1 ustawy wymaga od zarządu organizacji związkowej dopełnienia dwóch obowiązków. Po pierwsze, konieczne jest podjęcie stosownej uchwały, wskazującej imiennie pracowników objętych ochroną. Po drugie, należy o tej uchwale zawiadomić pracodawcę, przekazując mu na piśmie informacje dotyczące liczby i tożsamości osób objętych gwarancją zatrudnienia. Uchybienie przez zarząd organizacji związkowej temu obowiązkowi sprawia, że dany pracownik nie będzie objęty szczególną ochroną przed zwolnieniem.

not. MJ




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 1

  • 1: Szkiełko i Oko z IP: 81.190.233.* (2011-07-17 16:32)

    To w teorii. A jak śpiewał zespół Skaner - rzeczywistość jest już inna...Doradzałbym jednak przywrócić.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie