Zgodnie z art. 210 kodeksu spółek handlowych w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Problemem ze stosowaniem tego przepisu, który pojawił się w kontekście prawa pracy, jest kwestia dopuszczalności wypowiedzenia umowy o pracę już odwołanemu członkowi zarządu przez radę nadzorczą. Skoro bowiem rada nadzorcza może reprezentować spółkę wobec członków zarządu, to czy ta kompetencja rozciąga się również na możliwość wypowiedzenia stosunku pracy po odwołaniu?
Należy pamiętać, że z momentem odwołania członkowstwa w zarządzie wskutek odwołania organem właściwym do podejmowania wszelkich czynności w imieniu spółki staje się zarząd spółki, nie zaś rada nadzorcza. Kiedy więc wypowiedzenie umowy o pracę odwołanemu prezesowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być dokonane przez radę nadzorczą?
Rozstrzygnięcie powyższego problemu zostało utrwalone w jednolitej linii orzeczniczej Sądu Najwyższego (SN). W jednym z najnowszych orzeczeń (II PK 255/10) SN uznał, że rada nadzorcza spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wypowiedzieć umowę o pracę odwołanemu prezesowi jej zarządu przez podjęcie na tym samym posiedzeniu jednej lub najwyżej dwóch kolejnych i bezpośrednio powiązanych ze sobą związkiem czasowo-przyczynowym uchwał, w następstwie których z chwilą odwołania z funkcji pełnionej w zarządzie spółki ustaje korporacyjny stosunek członkostwa (jeżeli czynność ta zostaje bezpośrednio połączona z podjęciem uchwały o wypowiedzeniu z tej przyczyny umowy o pracę). Pojęcie równoczesności podjęcia uchwał zostało zdefiniowane w innym orzeczeniu sądu, gdzie wskazano, że rada nadzorcza może jednocześnie z odwołaniem członka zarządu rozwiązać z nim umowę o pracę. Równoczesność czynności rady nadzorczej trzeba rozumieć dosłownie (orzeczenie SN z 4 października 2007 r., I PK 127/07). Chodzi więc tu przede wszystkim o bezpośredniość w znaczeniu czasowym. Uchwały o odwołaniu członka zarządu i wypowiedzeniu jego umowy o pracę nie mogą być więc np. przedzielone uchwałą o powołaniu nowego członka zarządu lub inną uchwałą.