statystyki

Kiedy przedawnia się roszczenie pracownika o odszkodowanie z tytułu dyskryminacji

autor: Mj30.03.2011, 13:25; Aktualizacja: 30.03.2011, 13:27
  • Wyślij
  • Drukuj

Pracownikowi, wobec którego pracodawca dopuścił się dyskryminacji, przysługuje prawo do odszkodowania. Kiedy dochodzi do przedawnienia takiego roszczenia, jeśli skutkiem zachowania pracodawcy jest rozstrój zdrowia pracownika?

reklama



reklama


Do przedawnienia roszczenia o odszkodowanie w razie naruszenia przez pracodawcę zakazu dyskryminacji zastosowanie ma art. 291 par. 1 k.p., zgodnie z którym roszczenie ze stosunku pracy ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne. Mimo iż odszkodowanie za dyskryminacyjne działania pracodawcy ukształtowane zostało w sposób zbliżony do odszkodowań cywilnoprawnych, nie stosuje się 10-letniego terminu przedawnienia właściwego dla roszczeń w prawie cywilnym.

Powstaje pytanie, jaka chwila decyduje o wymagalności roszczenia, gdy skutkiem działań dyskryminacyjnych pracodawcy jest szkoda na osobie w postaci rozstroju zdrowia. Odszkodowanie, o którym mowa, według niektórych poglądów ma charakter swoistego zadośćuczynienia, a jego rolą w myśl tych poglądów jest w pierwszym rzędzie kompensata szkody na osobie (wyrok SN z 3 kwietnia 2008 r., II PK 286/07, niepubl.). Wymagalność roszczenia o takie odszkodowanie powstaje zatem nie wcześniej, niż ujawniły się dolegliwości, które w ocenie ubiegającego się o odszkodowanie są skutkiem tych działań (por. wyrok SN z 3 lutego 2009 r., I PK 156/08, M.P.Pr. nr 6/2009).

Dla określenia początku biegu przedawnienia roszczenia o odszkodowanie nie ma znaczenia samo rozwiązanie stosunku pracy z powodu dyskryminacji. Ustanie stosunku pracy nie stanowi daty wymagalności roszczenia o odszkodowanie z art. 183d k.p. w rozumieniu art. 291 par. 1 k.p. Oznacza to, iż dzień rozwiązania umowy o pracę nie rozpoczyna biegu trzyletniego terminu przedawnienia. Jak podkreśla SN, termin przedawnienia roszczenia wywodzonego z art. 183d k.p. nie może rozpocząć swojego biegu przed ujawnieniem się szkody na osobie, co może mieć miejsce również po ustaniu stosunku pracy. Powyższy pogląd ma wsparcie w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1 września 2006 r. (SK 14/05) Według TK decydujące znaczenie dla początku biegu terminu przedawnienia roszczeń wywodzonych z doznania szkody na osobie ma dowiedzenie się o szkodzie, nie zaś zdarzenie wywołujące szkodę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama