statystyki

Ile może dorobić emeryt i rencista, by nie stracić świadczenia

autor: Marek Opolski21.02.2011, 03:00

Emeryci lub renciści mogą dorabiać do świadczeń. Jeśli jednak uzyskują przychód z działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, są one ograniczone progami zarobkowymi. Ich przekroczenie skutkuje zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczenia.

Reklama


Reklama


Obowiązujące przepisy przewidują nieograniczone możliwości dorabiania jedynie dla tych emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (dla mężczyzn). Począwszy od miesiąca osiągnięcia tego wieku, mogą oni uzyskiwać wysokie przychody bez żadnych konsekwencji dla wypłaty swojego świadczenia. Ograniczenie możliwości zarobkowania nie dotyczy też osób uprawnionych do rent dla inwalidów wojennych, rent dla inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, a także rent rodzinnych przysługujących po osobach uprawnionych do tych świadczeń, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą wojskową.

Pozostali emeryci i renciści mogą uzyskiwać nieograniczony przychód tylko z nielicznych rodzajów działalności. Jeśli wykonują pracę zarobkową objętą obowiązkiem ubezpieczeń społecznych lub pozostają w służbie, uzyskany przez nich przychód może spowodować zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia.

Przykład 1

60-letnia emerytka pobierająca rentę rodzinną dorobi bez ograniczeń

Ubezpieczona pobiera wcześniejszą emeryturę. W ubiegłym roku zmarł jej mąż. Renta rodzinna, która po nim przysługuje, jest wyższa, w związku z czym pobiera ona to świadczenie, a emerytura jest zawieszona. Niedługo zamierza podjąć zatrudnienie na umowę o pracę. Czy po ukończeniu w sierpniu 60 lat będzie mogła uzyskiwać z tego tytułu nieograniczony przychód?

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą uzyskiwać przychody w nieograniczonej wysokości, również z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. W tym przypadku wystarczy ustalenie prawa do jakiejkolwiek emerytury, w tym również tej przyznanej w obniżonym wieku emerytalnym. Nie ma natomiast znaczenia, czy przyznana emerytura jest faktycznie wypłacana. Z nieograniczonych możliwości dorabiania mogą korzystać również ci emeryci, którzy mają zawieszone prawo do emerytury, gdyż pobierają inne korzystniejsze świadczenie.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Ile mogą dorobić emeryt i rencista.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Od kiedy ograniczenia
- Jakie zarobki są wyłączone i emeryci mogą je uzyskiwać w wysokości nieograniczonej
- Jakie są progi zarobkowe
- Czy trzeba informować ZUS o podjęciu służby lub działalności zarobkowej objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Joasia(2011-02-21 10:47) Odpowiedz 00

  Dlaczego nikt nie informuje pracujących rencistów , których zarobki są większe od 130 % śr. krajowej i którzy mają rentę ,o tym ,że renta nie musi byc zawieszona ,jeżeli dokonają dobrowolnej wpłaty na FUS tej części zarobków ,która przekracza 130% .
  Dlaczego na decyzjach z ZUS tylko informuje się o zawieszaniu renty ,a o dobrowolnych wpłatach na FUS nie ma nic. To jest oszustwo. Wszystkim pracującym rencistom, którzy nie przeliczali od lat swoich rent radzę ,aby zrobili to jak najszybciej i corocznie do końca lutego przesyłali do ZUS zarobki za poprzedni rok

 • opl(2011-02-24 15:31) Odpowiedz 00

  ja mam rente 526zl i nie chce pracowac za 1000zl netto bo to jest glodowka po prostu i do tego rente zawieszaja przez te glupie progi zarobkowe rencisci nie moga sie dorobic tylko maja gnic w polsce, lepiej wyjechac za granica do pracy, juz w niemczech otwieraja rynek pracy wiec ok,ZUS to jeden burdel

 • Tymek(2011-03-25 13:08) Odpowiedz 00

  Gdzie ZUS podział pieniadze ktore cale zycie KRADŁ mi z wyplaty co miesiac - podobno na moją "przyszlą" emeryturę ???

 • emeryt(2011-10-21 15:44) Odpowiedz 00

  zabespieczal swoje dobra

 • rencista(2011-11-13 15:30) Odpowiedz 00

  Ciekawe co zrobili z moimi pieniędzmi ,musiałem im oddać trzykrotnie.Tyle że ja należę do grupy 70%.Nie wiedziałem nic o FUS,zarabiałem grosze na lata 90- te,a jacy uprzejmi rozłożyli mi to na raty.To są celowe zagrywki tak własnie działają oszuści.

 • BENZ(2011-12-23 09:50) Odpowiedz 00

  ŻEBY TYLKO ...oszustwo Joasi...a czy informuje się tych mniej zarabiających niż 130%...że nikt im NIGDY nie przeliczy wcześniejszej emerytury..albo kto ich i kiedy informował ,że mając rentę NIE MUSZĄ PRZECHODZIĆ NA WCZEŚNIEJSZĄ EMERYTURĘ a tylko ustanowić prawo do niej ...wtedy emerytura w wieku lat 60 kobieta ,będzie o wiele wyższa niż "emerytura nowa"..ja na błędnych informacjach ZUS staciłam ok 700 zł emerytury i dwie grupy u pracodawcy przyjmującego emeryta na powrót...a zyskałam na zamianie renty na wcześniejszą emeryturę 20zł brutto...TO JEST DOPIERO SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA ZUS.!

 • eryk(2011-12-29 17:18) Odpowiedz 00

  Czy ograniczenie zarobkowe dla emerytow j- obecnie w przepoisach prawa nie jest sprzewczne z konstytucją ? dlaczego ogranicza się prawo do zarobkowania- płacisz podadki, pracujesz legalnie itd a prtzep[isy prawa poprostu ubezwłasnowolniają człowieka ograniczając mu prawo do zarobku !!!Kazdy emeryut policyjne przechodzący na emeryturę z niepełnej wysługi lat ma obliczany wskażnik odpowiednio do wysługi !!! Obecne przepisy prawa zmuszają nas do nielegalnej pracy i zejścia do tzw podziemia tworzenia innych struktur nielegalnej pracy !!! To ze emeryci policyjni przegrywają tę walkę to dlatego ze r5esort przez cały czas działa przeciwko tym ludziom nie pomaga im prawnie nie upublicznie takich anomali !!!

 • biedny ręcista(2012-05-11 11:48) Odpowiedz 00

  Dlaczego ZUS dolicza fundusz jubileuszowy do świadczenia ręntowego przecież to tylko jedno razowa nagroda za długie lata prace , a teraz mam oddać im moje zarobione pieniądze bo razem z wypłatą przekroczyłem parę złoty to jawne złodziejstwo

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane