statystyki

Ile może dodatkowo zarobić policjant na emeryturze

autor: Bożena Wiktorowska15.02.2011, 03:00

Świadczenia rencistów i emerytowanych funkcjonariuszy pracujących zawodowo  policjantów mogą być maksymalnie zmniejszone o 25 proc. bez względu na wysokość osiąganego przychodu.

Reklama


Reklama


Coraz więcej byłych funkcjonariuszy pobierających renty lub emerytury decyduje się na dodatkową pracę. Korzystają z takiej możliwości na podobnych choć nieidentycznych zasadach jak osoby otrzymujące cywilne świadczenia z ZUS. W ustawie emerytalnej służb mundurowych można zresztą znaleźć liczne odesłania do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W obu przypadkach wysokość osiąganych przychodów ma bezpośredni wpływ na ostateczną wysokość świadczeń wypłacanych przez ZUS czy Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Takie same są także progi przychodu powodujące zmianę wysokości otrzymywanej renty lub emerytury.

Jednak o ile w przypadku emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia z ZUS przekroczenie kwoty granicznej (130 proc.) powoduje całkowite zawieszenie wypłaty świadczenia, o tyle w przypadku byłych funkcjonariuszy nie wstrzymuje to wypłaty renty lub emerytury. Kwota ich świadczenia ulega zmniejszeniu o 25 proc. O tyle też może zostać zmniejszone maksymalnie świadczenie w przypadku osiągania przychodu między 70 a 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Taki mechanizm obniżania wysokości świadczenia jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 15 kwietnia 2008 r. (sygn. akt P 9/06).

Zdaniem sędziów TK konieczne było ujednolicenie sytuacji prawnej policyjnych emerytów i rencistów, uzyskujących dodatkowe przychody z pracy w przedziale od 70 proc. do 130 proc. oraz powyżej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zgodnie z wyrokiem świadczenia tej grupy emerytów i rencistów nie mogą być zmniejszone o kwotę wyższą niż równowartość 25 proc. świadczenia.

Wyrok spowodował konieczność nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, która została uchwalona 23 kwietnia 2009 r.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Kwoty granicznej

Rocznego rozliczenia

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Ile może dodatkowo zarobić policjant na emeryturze.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • urwis(2011-05-09 00:26) Odpowiedz 31

  To wy nie wiecie, że POLICJA chce przejść pod ZUS i pracować a nie służyć jak każdy normalny Polak. Chcą mieć wolne popołudnia i wekendy jak wszyscy. Złodzieji i bandytów będą łapać od poniedziałku do piątku tak samo będą obsługiwac wypadki drogowe itp. Rzad nie chciał się na to zgodzić. Policjanci powiedzieli wówczas, że nie dadzą się wykorzystać i tak trwa impas.
  Tylko to jest mało popularne i nikt nie pisze o tym a i społeczeństwo tak tu pyskujące nie chciałoby się na to zgodzić. Kto by czekał od piątku po południu do poniedziałku na interwencję policji przy stłuczce, pobiciu, kradzieży itp. A więc szuka się frajerów. Wy co tu piszecie uważacie że jesteście mądrzejsi a policjanci to głąby. Puknijcie się w czółko!

 • Andrew(2012-03-27 18:35) Odpowiedz 30

  Tylko ten emeryt mundurowy jak pracował to w miesiącu wyrabiał w sumie półtora miesiąca pracy albo i ze dwa za pensję stałą bo w mundurówce nadgodzny nie są płatne. Soboty, niedziele, święta i inne wolne dni służył sumiennie żeby cywilom żyło się bezpieczniej. Teraz społeczeństwo się awanturuje ... najlepiej zabrać wszystkie przywileje, zostanie 10 % żołnierzy, policjantów, strażaków, strażników granicznych. Przecież u nas jest bezpiecznie to po co nam w ogóle mundurowi ...

 • emeryt(2013-11-27 11:06) Odpowiedz 20

  A ja zadam pytanie. Ile państwo mi płaci? Jestem emerytem mundurowym. Prowadzę działalność. Zatrudniam ludzi, którym płacę i za których opłacam składki ZUS i płacę podatki. VAT i mój (bez pracowników) podatek dochodowy z tej działalności często przekraczają wysokość mojej emerytury. Z działalności i emerytury płacę dwie składki zdrowotne za coś z czego nie korzystam. Więc tak naprawdę ile państwo mi płaci? Więc Szanowni Państwo nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka. Agent "Tomek" to nie wszyscy emeryci mundurowi. A co do górników i innych zawodów, to wszystkie są jednako ważne. W każdym są cienie i blaski. Jak tak wszystkich równać, to należałoby górnikom zabrać prawo do strajku. Tzn. Mogą się oflagować, informować, że w ten sposób protestują, ale muszą pracować:-)) To tylko taka drobna złośliwość:-))

 • k(2013-06-10 17:42) Odpowiedz 00

  Zapraszam policje na kopalnie ,do ściany na oddział górniczy zobaczycie czy nie będziecie robić sobót niedziel i świąt

 • echo(2013-07-20 17:42) Odpowiedz 00

  kaczor tokaczor tylko dziobem klapie

 • Emeryt cywil(2011-02-15 06:16) Odpowiedz 00

  Nie rozumię, dlaczego różnicuje się w uprawnieniach emerytalnych cywilnych emerytów i rencistów z mundurowymi. To jest metoda rządzenia tego rządu, aby skłócić społeczeństwo i aby ludziom rządowym łatwiej było rządzić - divide et impera. Żałosne przedstawienie.

 • Emerytka(2011-02-15 07:32) Odpowiedz 00

  Emerytka cywilna - Ja też, proszę Emeryta cywila nie rozumiem ,dlaczego policjant nie moze odmówić pracy po 15-tej oraz dla nas w dni wolne od pracy oraz w święta, a my cywile możemy - paranoja jakaś.

 • rewizor(2011-02-15 07:43) Odpowiedz 00

  Dodając do -emeryt-mamy wyrok TK który sankcjonuje następną patologię.Takie zwroty jak równość wobec prawa co jest zapisem konstytucyjnym dla TK nie istnieje i spytać należy-jak w tym kraju ma być dobrze

 • Bobi.(2011-02-15 09:38) Odpowiedz 00

  Czas najwyższy wprowadzić równe klarowne przepisy nie faworyzując poszczególnych grup zawodowych- tak powinno być , a jak jest to wiemy wszyscy. Aparat ucisku musi być przywileje bo inaczej szybko by się zbratał z uciskanymi.Ta na poważnie- tego rodzaje niedorzeczności powinny być jak jak najszybciej wyeliminowane.Albo mamy prawo równe dla wszystkich albo nie.

 • shr(2011-02-15 08:32) Odpowiedz 02

  Ja mam nadzieję, że emerytowi mundurowemu też nie będzie wolno pracować na emeryturze, bo inaczej ją straci?
  W przeciwnym razie byłaby to dyskryminacja zwykłych emerytów.

 • POLAK(2011-02-16 16:25) Odpowiedz 01

  Rewrer twój świat to jak widać tylko te święte krowy??Co ty masz do tych zwierząt- czyżby jakieś zwichrowania???

 • rewrer(2011-02-15 12:29) Odpowiedz 01

  Skończyć wreście ze świętymi krowami!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane