statystyki

Co zrobić, aby mieć i emeryturę, i etat

autor: Marek Opolski21.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 22.01.2011, 11:44
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoby, które chcą pracować na etacie  i pobierać pełną emeryturę, mają obowiązek rozwiązać stosunek pracy nawiązany przed nabyciem uprawnień emerytalnych. Jeśli im się to uda, a nie ukończyły wieku emerytalnego, muszą później uważać, aby ich przychód nie przekroczył określonych progów zarobkowych.

reklamareklama


Obowiązujące przepisy nie zakazują jednoczesnego pobierania emerytury oraz pozostawania w zatrudnieniu. Wyjątek od tej zasady został wprowadzony od 1 stycznia 2011 r. w stosunku do osób, które po nabyciu uprawnień emerytalnych kontynuują dotychczasowy stosunek pracy. Poza tym osoby, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), jeśli chcą pobierać emeryturę w pełnej wysokości, nie mogą osiągać zbyt wysokiego przychodu z tytułu zatrudnienia.

Zwolnić się na jeden dzień

Osoby, które nabywają uprawnienia emerytalne od 1 stycznia 2011 r. objęte są regulacją art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z FUS. Przepis ten przewiduje zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Oznacza to, że w przypadku kontynuowania zatrudnienia nawiązanego przed nabyciem uprawnień emerytalnych ZUS nie podejmie wypłaty przyznanego świadczenia.

Osoba uprawniona będzie mogła pobierać emeryturę dopiero wtedy, gdy dostarczy do ZUS dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy. Ze względu na to, że nowe regulacje dotyczą także osób, które nabyły uprawnienia emerytalne przed 1 stycznia 2011r., również ci emeryci będą musieli rozwiązać stosunek pracy. Tyle tylko że mają na to czas do 30 września 2011 r. Jeśli w tym terminie nie dopełnią tego obowiązku, od 1 października br. ZUS wstrzyma wypłatę emerytury, a podejmie ją dopiero w przypadku otrzymania dokumentu potwierdzającego ustanie zatrudnienia. Warunki podjęcia wypłaty emerytury omówiliśmy szczegółowo we wczorajszym numerze „DGP”.

Nowy stosunek pracy

Osoba, która rozwiązała stosunek pracy kontynuowany po przejściu na emeryturę, może zatrudnić się ponownie u tego samego pracodawcy. Co więcej, może to zrobić nawet następnego dnia. Musi jedynie pamiętać, aby ponowne zatrudnienie nastąpiło nie wcześniej niż w dniu, od którego została przyznana emerytura. Tak więc emeryt, który rozwiązał stosunek prac np. 31 marca 2011 r., a następnie nabył uprawnienia emerytalne np. od 5 kwietnia 2011 r., może się ponownie zatrudnić najwcześniej w tym dniu, czyli 5 kwietnia.

PRZYKŁADY

Liczy się data zwolnienia i złożenia do ZUS wniosku

Od 1 stycznia 2011 r. nabyłem prawo do emerytury. Ponieważ pozostaję w tym samym stosunku pracy co przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych, ZUS zawiesił mi wypłatę tego świadczenia. Dogadałem się z pracodawcą, że stosunek pracy rozwiążę z dniem 30 marca 2011 r., a od 1 kwietnia 2011 r. zostanę ponownie zatrudniony w tym samym zakładzie pracy. Czy i od kiedy ZUS podejmie wypłatę zawieszonej emerytury?

Podjęcie wypłaty emerytury następuje w przypadku zgłoszenia przez osobę uprawnioną odpowiedniego wniosku wraz z dokumentem potwierdzającym rozwiązanie stosunku pracy. Jeśli wniosek ten zostanie zgłoszony po dniu uprawomocnienia się decyzji o przyznaniu emerytury, data, od której przysługuje wypłata tego świadczenia, uzależniona jest od tego, kiedy został rozwiązany stosunek pracy. Jeśli miało to miejsce w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca, ZUS może podjąć wypłatę świadczenia od pierwszego dnia miesiąca, w którym został rozwiązany stosunek pracy. Jeśli natomiast stosunek pracy ustał ostatniego dnia miesiąca, wypłata emerytury przysługuje od pierwszego dnia następnego miesiąca. W obydwu przypadkach emerytura może być jednak wypłacana nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku o podjęcie jej wypłaty z dokumentem potwierdzającym ustanie zatrudnienia.

W tym przypadku jeśli ubezpieczony rozwiąże z dniem 30 marca br. stosunek pracy kontynuowany po przejściu na emeryturę i wniosek o podjęcie wypłaty świadczenia (z dokumentem potwierdzającym ustanie zatrudnienia) zgłosi najpóźniej 31 marca 2011 r., ZUS wypłaci emeryturę jeszcze za marzec. Jeśli zgłoszenie wniosku nastąpi w kwietniu, podjęcie wypłaty emerytury nastąpi od 1 kwietnia 2011 r.

Emeryci, którzy mają czas na rozwiązanie stosunku pracy do końca września tego roku, a także osoby, które po nabyciu uprawnień emerytalnych nawiązały ponownie stosunek pracy, mają wyznaczone określone progi zarobkowe. Ich przekroczenie powoduje, że nie mogą pobierać pełnej kwoty emerytury.

W zależności od tego, który z progów zostanie przekroczony, ZUS zawiesza lub zmniejsza wypłacane świadczenie. Ograniczenie to nie dotyczy jedynie emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Osoby te mają więc możliwość pobierania pełnej emerytury i wykonywania zatrudnienia na etacie. Istotne jest tylko, aby nie był to stosunek pracy zawarty przed nabyciem uprawnień emerytalnych, gdyż w tym przypadku – podobnie jak pozostałym emerytom kontynuującym zatrudnienie – ZUS zawiesi prawo do przyznanego świadczenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 70

 • 1: pracująca emerytka z IP: 213.199.197.* (2011-01-21 08:52)

  To jedno wielkie złodziejstwo rządu. Jak mozna okradać ludzi z tego co sami sobie wypracowali. Powiem dzisiejszej młodziezy - TYLKO PRACA NA CZRNO w tym kraju się opłaca.Ten rząd nie zagwarantuje niczego. Ani emerytury ani opieki zdrowotnej.

 • 2: oszukana z IP: 80.55.164.* (2011-01-21 10:08)

  w pełni popieram pani wypowiedź, tylko oszustom państwo wszystko gwarantuje m.in. w postaci świadczeń socjalnych, świadczeń pielęgnacyjnych itd.

 • 3: Oszukana z IP: 212.14.28.* (2011-01-21 11:31)

  Rząd to wielka klika oszustów. Zabieraja ludziom emerytury bo to najłatwiej zrobić. Wara Wam zlodzieje od mojej emerytury, bo otrzymuje ja za moje składki uzbierane przez 42 lata. Nikomu nic nie zabieram a pracowac chce bo dla mnie to sens życia a nie wychowywanie wnuków czy pierdzenie w fotel przed telewizorem. Młodzi nie dajcie sie napuszczac na emerytów, bo oni Wam niczego nie zabierają chą tylko godnie życ a nie wegetować. WAS TEŻ CZEKA EMERYTURA !

 • 4: abc z IP: 213.151.94.* (2011-01-21 11:33)

  emeryt powinien być na emeryturze a nie pracować jak ma emeryturę. Praca jest dla młodych i zdrowych. Stare mądrale którzy mają dochód z emerytury niech siedzą w domu i odpoczywają.

 • 5: BASIA z IP: 79.188.233.* (2011-01-21 11:53)

  JESTEM PRACUJĄCĄ EMERYTKA I ZAPEWNIAM WSZYSTKICH MŁODYCH ZE GDY ROZWIĄŻĘ STOSUNEK PRACY NIK Z MŁODYCH NIE ZOSTANIE PRZYJĘTY TYLKO MOJE OBOWIĄZKI PRZEJMĄ POZOSTALI PRACOWNICY ,KTÓRYM ZWIĘKSZĄ PŁACE

 • 6: PALUCH z IP: 83.11.79.* (2011-01-21 11:53)

  Zabrać najbiedniejszymto co sobie wypracowali.Jak na loterii przyznać,zabrać... ci na dole nie licza się!!! Dlaczego wszystkim nie zabroniono racować i pobierać emerytury np. w sejmie. Przed chwią czytałam artykuł że milion dziennie idzie na utrzymanie sejmu( ich mieszkania w W-wie,pensje,paliwo.przeloty samolotami), więc może im zmniejszyć wydatki a nie najbiedniejszym ludziom,ale skąd dziure budżetową można łatać tylko na ludziach na dole.SKANDAL-mnie nie dotyczy praca na emeryturze ale radzę ludzie odwołujcie się gdziekolwiek myślę,że macie wygraną.Jak można cofnąć nabyte prawo do emerytur.Pan PREZYDENT tez popisał się w tej kwestii.

 • 7: JAGODA z IP: 79.188.233.* (2011-01-21 12:18)

  PAN PREZYDENT KTÓRY TAK GŁOŚNO PRZED KAMERAMI TELEWIZORÓ OBIECAŁ EMETYTOM INICJATYWE USTAWODAWCZĄ,KTÓRA UMOŻLIWI EMERYTOM PRACĘ BEZ ROZWIĄZANIA STOSUNKU PRACY TERAZ SCHOWAŁ GŁOWĘ W PIASEK ;;TO CO TO ZA PREZYDENT,KTÓRY NIE WIE CO MÓWI'',TYLKO CHODZI JAK MAŁY SAMOCHODZIK JAK GO NAKRĘCĄ TAK NO CHODZI-A FEDAK NIECH SIĘPODDA DO DYMISJI.

 • 8: grazbed z IP: 78.8.120.* (2011-01-21 12:53)

  w moim Zakładzie na miejsce zwolnionych emerytów zatrudniono młodych.Niestety myśleli, że pracować za nich będą inni , bo oni nie mają ochoty się wysilać i sami czegoś dowiedzieć.Starsi "emeryci" oprócz doświadczenia chyba są bardziej ambitni.

 • 9: nmd z IP: 83.12.235.* (2011-01-21 13:42)

  Basiu, słusznie rozdzielą pracę i płacę, bo ci co zastąpią Ciebie na swoje emerytury muszą odłozyć konrekne kwoty, dla nich nie liczą się lata pracy...
  Grazbed, przypomnij sobie czy w ich wieku byłaś aż tak ambitna? Młodość ma swoje prawa... dopiero jak zakładają rodziny, maja dzieci, zaczynają być odpowiedzialni i... ambitni.

 • 10: 50+ z IP: 62.87.208.* (2011-01-21 13:45)

  Do Oszukanej.Przykro że nie widzisz sensu w tym wieku pomoc przy wychowywaniu wnuków.Boisz sie że będziesz pierdzieć w fotel przed telewizorem.A teraz pierdzisz w fotel w pracy siedząc w internecie i wypisujesz bzdury.ja bym chetnie pomogła swoim córkom ale na razie sie nie decyduja na dzieci a mogły by juz w ich wieku.Ja im z pzrykrością nie pomogę bo mi dołożono 5 lat przcy.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama