statystyki

Co zrobić, aby mieć i emeryturę, i etat

autor: Marek Opolski21.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 22.01.2011, 11:44
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoby, które chcą pracować na etacie  i pobierać pełną emeryturę, mają obowiązek rozwiązać stosunek pracy nawiązany przed nabyciem uprawnień emerytalnych. Jeśli im się to uda, a nie ukończyły wieku emerytalnego, muszą później uważać, aby ich przychód nie przekroczył określonych progów zarobkowych.

Obowiązujące przepisy nie zakazują jednoczesnego pobierania emerytury oraz pozostawania w zatrudnieniu. Wyjątek od tej zasady został wprowadzony od 1 stycznia 2011 r. w stosunku do osób, które po nabyciu uprawnień emerytalnych kontynuują dotychczasowy stosunek pracy. Poza tym osoby, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), jeśli chcą pobierać emeryturę w pełnej wysokości, nie mogą osiągać zbyt wysokiego przychodu z tytułu zatrudnienia.

Zwolnić się na jeden dzień

Osoby, które nabywają uprawnienia emerytalne od 1 stycznia 2011 r. objęte są regulacją art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z FUS. Przepis ten przewiduje zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Oznacza to, że w przypadku kontynuowania zatrudnienia nawiązanego przed nabyciem uprawnień emerytalnych ZUS nie podejmie wypłaty przyznanego świadczenia.

Osoba uprawniona będzie mogła pobierać emeryturę dopiero wtedy, gdy dostarczy do ZUS dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy. Ze względu na to, że nowe regulacje dotyczą także osób, które nabyły uprawnienia emerytalne przed 1 stycznia 2011r., również ci emeryci będą musieli rozwiązać stosunek pracy. Tyle tylko że mają na to czas do 30 września 2011 r. Jeśli w tym terminie nie dopełnią tego obowiązku, od 1 października br. ZUS wstrzyma wypłatę emerytury, a podejmie ją dopiero w przypadku otrzymania dokumentu potwierdzającego ustanie zatrudnienia. Warunki podjęcia wypłaty emerytury omówiliśmy szczegółowo we wczorajszym numerze „DGP”.

Nowy stosunek pracy

Osoba, która rozwiązała stosunek pracy kontynuowany po przejściu na emeryturę, może zatrudnić się ponownie u tego samego pracodawcy. Co więcej, może to zrobić nawet następnego dnia. Musi jedynie pamiętać, aby ponowne zatrudnienie nastąpiło nie wcześniej niż w dniu, od którego została przyznana emerytura. Tak więc emeryt, który rozwiązał stosunek prac np. 31 marca 2011 r., a następnie nabył uprawnienia emerytalne np. od 5 kwietnia 2011 r., może się ponownie zatrudnić najwcześniej w tym dniu, czyli 5 kwietnia.

PRZYKŁADY

Liczy się data zwolnienia i złożenia do ZUS wniosku

Od 1 stycznia 2011 r. nabyłem prawo do emerytury. Ponieważ pozostaję w tym samym stosunku pracy co przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych, ZUS zawiesił mi wypłatę tego świadczenia. Dogadałem się z pracodawcą, że stosunek pracy rozwiążę z dniem 30 marca 2011 r., a od 1 kwietnia 2011 r. zostanę ponownie zatrudniony w tym samym zakładzie pracy. Czy i od kiedy ZUS podejmie wypłatę zawieszonej emerytury?

Podjęcie wypłaty emerytury następuje w przypadku zgłoszenia przez osobę uprawnioną odpowiedniego wniosku wraz z dokumentem potwierdzającym rozwiązanie stosunku pracy. Jeśli wniosek ten zostanie zgłoszony po dniu uprawomocnienia się decyzji o przyznaniu emerytury, data, od której przysługuje wypłata tego świadczenia, uzależniona jest od tego, kiedy został rozwiązany stosunek pracy. Jeśli miało to miejsce w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca, ZUS może podjąć wypłatę świadczenia od pierwszego dnia miesiąca, w którym został rozwiązany stosunek pracy. Jeśli natomiast stosunek pracy ustał ostatniego dnia miesiąca, wypłata emerytury przysługuje od pierwszego dnia następnego miesiąca. W obydwu przypadkach emerytura może być jednak wypłacana nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku o podjęcie jej wypłaty z dokumentem potwierdzającym ustanie zatrudnienia.

W tym przypadku jeśli ubezpieczony rozwiąże z dniem 30 marca br. stosunek pracy kontynuowany po przejściu na emeryturę i wniosek o podjęcie wypłaty świadczenia (z dokumentem potwierdzającym ustanie zatrudnienia) zgłosi najpóźniej 31 marca 2011 r., ZUS wypłaci emeryturę jeszcze za marzec. Jeśli zgłoszenie wniosku nastąpi w kwietniu, podjęcie wypłaty emerytury nastąpi od 1 kwietnia 2011 r.

Emeryci, którzy mają czas na rozwiązanie stosunku pracy do końca września tego roku, a także osoby, które po nabyciu uprawnień emerytalnych nawiązały ponownie stosunek pracy, mają wyznaczone określone progi zarobkowe. Ich przekroczenie powoduje, że nie mogą pobierać pełnej kwoty emerytury.

W zależności od tego, który z progów zostanie przekroczony, ZUS zawiesza lub zmniejsza wypłacane świadczenie. Ograniczenie to nie dotyczy jedynie emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Osoby te mają więc możliwość pobierania pełnej emerytury i wykonywania zatrudnienia na etacie. Istotne jest tylko, aby nie był to stosunek pracy zawarty przed nabyciem uprawnień emerytalnych, gdyż w tym przypadku – podobnie jak pozostałym emerytom kontynuującym zatrudnienie – ZUS zawiesi prawo do przyznanego świadczenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 71

 • 1: jola z IP: 95.48.163.* (2015-08-17 10:29)

  Do: Oburzony: Kolego, moja Mama ma 61 lat i baaardzo ciężko pracuje jako sprzątaczka w przychodni (mega zasuw!!!), więc nie pisz, że gdyby musieli ciężko pracować - poprzechodziliby na emerytur. Moja Mama musi pracować - bo z emerytury nie wyżyje. Osobną sprawą jest jej skrajne już wyczerpanie...

 • 2: 64latek z IP: 193.111.166.* (2012-11-15 13:04)

  Ciekawe jaka jest interpretacja po zakwestionowaniu Ustawy Emerytalnej przez TK. Czy osoby które uzyskały prawo do świadczenia w datach 1.08.2009 - 31.12.2010 i osiągną powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) w najbliższych latach, będą mogły pobierać pełną emerytury bez konieczności zwolnienia się z pracy.
  (Osoby te naj ą zawieszoną emeryturę z racji ograniczenia w kwestii progów zarobkowych). Ktoś wie?

 • 3: Leszek . z IP: 178.190.236.* (2012-06-22 19:08)

  Niestety te same bzdury dotycza ludzi pracujacych za granica , a ktörzy nabrali praw emerytalnych w polsce . Typowo Polski galimatias !

 • 4: statystyczna emerytka z IP: 83.19.19.* (2012-03-14 09:33)

  Mam 60 lat i 40 lat pracy zawodowej. Czuję się oszukana przez ustawodawców z ustawy o emeryturach z 1998 z póżniejszymi zmianami, a szczególnie krzywdząca jest zmiana z 2011 podpisana przez Prezydenta. Chcesz otrzymywac należna emeryture i dalej pracować zwolnij sie na jeden dzień !., czy to nie jest szalone! Kombinacje,kombinacjami zastepuja! To nie jest Państwo dla ludzi pracujących uczciwie przez długie lata na godziwą emeryturę, która nie pozwala na godziwe życie i trzeba dalej pracować. Musiałam wybrać pracę , aby żyć , bo nikt juz mnie drugi raz nie zatrudni.

 • 5: ewa z IP: 80.48.145.* (2011-11-11 22:44)

  Aw mojej pracy została zwolniona młoda kobieta która ma dwóję dzieci na utrzymaniu a emeryci zostali pobierając wypłatę i emeryturę a ta młoda kobieta nie ma z czego utrzymać dzieci czy to jest sprawiedliwe?

 • 6: Oburzony z IP: 89.228.94.* (2011-10-25 20:06)

  Wiem dlaczego emeryci dalej chcą pracować w urzędach na ciepłych posadkach, bo ta praca nie wymaga od nich żadnego wysiłku, mogą siedzieć, pić kawkę, przeglądać internet i pierniczyć z kolegami o głupotach,Gdyby musieli wykazać się ciężką pracą to szybko odeszliby na emeryturę. Zapraszam wszystkich takich emerytów na prace do kopalni 500 m poniżej poziomu terenu.

 • 7: JAGA z IP: 83.20.97.* (2011-10-16 12:56)

  Witam wszystkich pokrzywdzonych w majestacie prawa poprzez art.103a. Pisanie w internecie nic nie da. Trzeba składać pozwy do sadu. Ja już zostałam potraktowana odmownie przez ZUS i Okregowy sąd, złozyłam apelację. Służę pomocą innym.

 • 8: emerytka pracujaca z IP: 94.40.10.* (2011-09-15 13:00)

  Niech mi ktoś mądry odpowie jaki cel jest w tym, że na jeden dzien się zwolnię, pracodawca mój mnie przyjmie, bo ja juz mam nowa umowę przygotowaną jakie do daje efekty dla tych co to wymyślili. Bo ja tego nie rozumiem. Ci co mają dobre stosunki w firmir i długoletnimi i cenionymi pracownikami napewno zostaną przyjęci. I co to daje w rezultacie.

 • 9: Pracujący emeryt z IP: 188.147.0.* (2011-09-13 21:27)

  Napewno w miejsce zwolnionych emerytów nikt nie przyjmie nowych ludzi do pracy. Firmy będą zadowolone, że pozbywają się pracowników, zmniejsza im się zatrudnienie. Pracę podzielą na pozostałych i podwyższki im napewno nie dadzą wiem to z doświadczenia.

 • 10: przeżyłemwieludebiliktórzychcieliwięcejniżzasługiw z IP: 82.177.46.* (2011-09-07 00:50)

  życzę wam mojej emerytury 4800zł i mojej pensji 7500zł brutto ale nic za darmo życzę również całkowitej utraty zdrowia w związku z pracą która dała mi tą emeryturę

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP