statystyki

Warunki zatrudniania osób niepełnosprawnych zmienią się od 2011 r.

autor: Luiza Klimkiewicz23.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 23.12.2010, 14:31

Od nowego roku wchodzą w życie pierwsze z wielu zmian dotyczących warunków zatrudniania pracowników niepełnosprawnych. Zmiany te odnoszą się zarówno do obowiązków, jak i do uprawnień pracodawców osób niepełnosprawnych. Większość tych zmian została wprowadzona z myślą o oszczędnościach w wydatkowaniu środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Reklama


Reklama


Warunki zatrudniania osób niepełnosprawnych w zakresie szczególnych uprawnień pracowniczych oraz szczególnych praw i obowiązków pracodawców wiążących się z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych reguluje ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej jako ustawa). Ulegną one jednak poważnym i wieloetapowym zmianom po 1 stycznia 2011 r., kiedy wejdzie w życie większość zmian przewidzianych w ustawie z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych ustaw (Dz.U. nr 226, poz. 1475) – dalej ustawa zmieniająca.

Zmiany dotyczące pracodawców otwartego rynku pracy oraz zakładów pracy chronionej (ZPChr) wynikające z tej nowelizacji będą dotyczyły: ustalania stanów zatrudnienia, realizacji uprawnień pracowniczych osób niepełnosprawnych, udzielania pomocy fakultatywnej i obligatoryjnej, udzielania ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz szczególnych warunków funkcjonowania ZPChr, w tym gospodarowania zakładowym funduszem rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).

Z uwagi na niską liczebność zakładów aktywności zawodowej zmiany dotyczące wyłącznie tej grupy pracodawców zostały pominięte.

Od kiedy wliczać do stanu zatrudnienia

W myśl art. 1 ustawy za osobę niepełnosprawną uznaje się osobę, której niepełnosprawność potwierdza jedno z orzeczeń wymienionych w tej ustawie (w art. 3, 4a, 5 lub 62 ustawy).

Orzeczenia te mogą nadawać status osoby niepełnosprawnej z datą wcześniejszą niż data ich wydania. Jednak nie zawsze okresy uznawania pracownika za osobę niepełnosprawną w rozumieniu ustawy oraz okresy, w których pracownik ten jest wliczany do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, są tożsame.

O ile data końcowa wliczania pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych przypada na pierwszy dzień, w którym pracodawca nie dysponuje już orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność pracownika, o tyle w odniesieniu do okresów przypadających przed 1 stycznia 2011 r. nie uregulowano daty początkowej wliczania pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Bazując m.in. na orzecznictwie sądów administracyjnych, organy rozstrzygające w sprawach ustalania stanów zatrudnienia wskazywały, że pracownika należy wliczać do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych:

● od dnia, od którego zgodnie z przedstawionym orzeczeniem datuje się niepełnosprawność w rozumieniu ustawy albo od dnia następującego po dniu przedstawienia tego orzeczenia – w przypadku orzeczeń przedstawionych pracodawcy po raz pierwszy w odniesieniu do danego pracownika (wybór jednego z tych sposobów ustalania daty początkowej należał do pracodawcy),

● od dnia, od którego zgodnie z przedstawionym orzeczeniem datuje się niepełnosprawność w rozumieniu ustawy – w przypadku kolejnego orzeczenia.

Oznaczało to zatem możliwość wstecznego zaliczania pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych ustalanego – np. dla celów wpłat na PFRON (art. 21 ustawy), obliczania ulg w tych wpłatach (art. 22 ustawy), statusu ZPChr (art. 28 ustawy) czy dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych (art. art. 26a ustawy) – nieograniczonego niczym oprócz rozstrzygnięcia zawartego w orzeczeniu potwierdzającym niepełnosprawność.

Przyjęcie nowych regulacji

Natomiast 1 stycznia 2011 r. wchodzi w życie art. 2a ustawy, precyzyjnie regulujący sposób ustalania daty, od której osobę niepełnosprawną w rozumieniu ustawy należy zaliczać do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Będzie on stosowany do analizy dokumentów przedstawianych pracodawcy od 2011 r.

Przepis art. 2a ust. 1 ustawy nakazuje wliczać pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia przedstawienia orzeczenia pracodawcy. Przepis ten stosuje się w przypadku pierwszego orzeczenia przedstawionego przez pracownika danemu pracodawcy, a także w przypadkach przedstawienia kolejnych orzeczeń, do których nie będą miały zastosowania przepisy art. 2a ust. 2 i 3 ustawy.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Warunki zatrudniania osób niepełnosprawnych zmienią się od 2011 r.
W pełnej wersji artykułu:
- Skutki przedstawienia nowego orzeczenia
- Kolejne orzeczenie a refundacja
- Konsekwencje złożenia następnego wniosku
- Ustalenie stanów zatrudnienia
- Nowy katalog wyłączeń ze stanów zatrudnienia
- Szczególne uprawnienia pracownicze
- Zmiany w dofinansowaniu
- Limit jednego etatu
- Ulgi we wpłatach na PFRON
- Zmiany w funkcjonowaniu ZPChr
- Gospodarowanie środkami ZFRON
- Przekształcenie zakładu pracy chronionej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Chory(2010-12-28 08:57) Odpowiedz 00

  a ilu niepełnosprawnych pracuje w tych całych zakład chronionych.? Mówimy o niepełnosprawnych w sensie fizycznych czy o ludziach sprawnych posiadających stosowne orzeczenia.

  To co się dzieje z dotacjami z funduszu to woła o pomstę do nieba. System nie wspiera tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Za to masa kasy idzie na ochroniarzy czy innych zdrowych naciągaczy.

  Tak to wygląda w praktyce. W tych całych zakładach chronionych może pracuje 5 proc. niepełnosprawnych.

 • kakak(2010-12-28 16:04) Odpowiedz 00

  Taki nygus właśnie siedzi obok mnie.

 • jony25(2010-12-30 15:38) Odpowiedz 00

  chyba cała polska pracuje na grupach inaczej pracy nie znajdzie kochany kraj miodzio wstyd

 • niepełnosprawny(2011-01-05 12:27) Odpowiedz 00

  Zakłady Pracy Chronionej powinny zostać natychmiast zamknięte,razem z prezesami --- tylko prezesi na dłużej

 • elka(2011-01-03 10:06) Odpowiedz 00

  U mnie w pracy młoda ma 23 lata ma grupę 3 załatwioną za kase. Tak przynają teraz grupy i pełno w kraju inwalidów. zdrowych jak byk. Ale to odbija sie kosztem niepełnosprawnego.

 • arni(2011-01-17 13:39) Odpowiedz 00

  ten cały pefron to nabijanie kasy m.in.właścicielom firm ochroniarskich,zmuszaja oni zdrowych pracowników do robienia grup inwalidzkich,nie rozumiem gdzie jest nadzór i jak licencjonowani POF przechodza badania

 • EG(2011-05-05 19:55) Odpowiedz 00

  pomocy !!! pracowalam panstwowym przedszkolu ,jako pomoc kuchenna , jestm z 2grupa inwalidzka --- widoczne --- przyjmujac sie dyrektor i kierownik widzieli o tym --bo trzeba by nie miec oczu by tego nie tostrzec--- zostalam przyjeta wzieto podsawowe papiery i tak pracowalam 4 miesiace --- moje orzeczenie P Dyrektor parzylo w rece . Bylam sumienna i nie bylo zadnych uwag co do mojej pracy . kiedy zaczelam naciskac na moje prawa osoby niepelnosprawnej DYREKCJIA DOSTALA SZALU WSCIEKLIZNY no i sie ryplo --- stwirdzila ze jej nie jest potrzebny NIE PELNOWARTOSCIOWY PRACOWNIK --- ALE TO ZE SIE TOLERUJE PIJACZKE NA KUCHNI TO JEST OK !!! TAK SIE ROBI W PRZECZKOLU W WARSZAWIE NUM 23 TAK MYSLE ZE MOZE POWINNI URUCHOMIC OSWIECIM I TAM NAS SPEDZAC !!! JA JUZ WIELE NIE POTRZEBUJE ALE CO Z MLODYM POKOLENIEM LUDZI SKRZYWDZONYCH PRZEZ LOS !!! TO WSZYSTKO JEST DO DU... A SPECJALNIE DLA PANI DYREKTOR TEGO PRZECZKOLA ZYCZENIA ...::::::: JA POMIMO SWOJEGO KALECTWA JESTEM DUMNA ZE NIE ZEBRAM TYLKO KOSZTEM SWEGO ZDROWIA PRACUJE UTCIWIE !!! CZEGO NIE POWIEM O NIEJ ::::: MALA::::

 • ACC(2011-10-30 07:20) Odpowiedz 00

  tak to prawda,że wiele osób pracujących w ZPCH są zdrowi a posiadają grupę za kasę.

 • mateusz(2011-11-01 18:38) Odpowiedz 00

  ja pracuje u jednego osla zawsze sie kucimy o kasę ma takie ulgi na mnie

 • kobietka236(2011-11-02 20:26) Odpowiedz 00

  Jestem po przebytej calkowitej mastektomii i wycietych wezlach chlonnych po stronie lewej. Mieszkam samotnie w Wwie, bo w moim miescie rodzinnym nie stworzono takiego miejsca,bym mogla sie rechabilitowac. Takie kobiety jak ja potrzebuja systematycznych cwiczen ruchowych pod katem tej choroby, zajecia z instruktorem na sali gimnastycznej i na plywalni sa dla mnie zbawieniem...dlatego musze tkwic w stolicy. Ale chce poruszyc sprawe przyznawania niepelnosprawnosci... otoz ci, ktorzy ja przyznaja nie maja ani serca, ani nie sa do tego przygotowani zawodowo i biora pieniadze za to by nie przyznawac tej niepelnosprawnosci. Wiem, co pisze - bo stawalam na taka komisje (pozal sie boze :( ktora nawet nie zajrzala w moje zgromadzone papiery stanowiace o tym, ze nie stopnia lekkiego potrzebuje, a umiarkowanego. Kiedy odwolalam sie od tej decyzji -rowniez nie przyznano mi stopnia umiarkowanego. Pani, ktora tym razem mnie cierpliwie wysluchala i szczerze mi wspolczula,kiedy opowiedzialam o swoich bolaczkach i cierpieniu laczacym sie rowniez z bardzo ciezka sytuacja rodzinna i osobista - rowniez 'zadrwila' z mojego losu :(((( poczulam sie bardzo upodlona i...rozgoryczona (tylko,ze ona juz nie widziala jak jest mi strasznie przykro i ze potraktowala mnie jak kogos kim sie pogardza...i ile nocy przez nia nie przespalam i wyplakalam przez jej bezdusznosc,wielokrotnie majac goraczke z tego stresu) -Tak wlasnie traktuje sie kobiety,ktore na codzien, do konca zycia! sa skrzywdzone przez los i rowniez panstwo... rzad wymyslil, ze im sie nic nie nalezy, bo co mi z tego ze mam przyznana niepelnosprawnosc w stopniu lekkim ??? kiedy nie moge sie zatrudnic na umowe o prace, nie moge pracowac po kilkanascie godzin na dobe i walczyc z pracodawca i reszta pracownikow o to by nie pracowac w nocy... a nikt mnie nie chce zatrudnic na tej grupie, wszedzie,gdzie nie zapytalam -zadaja stopnia umiarkowanego (ktorego ci lekarze z komisji tak nam zaluja :( jak ja mam sobie poradzic ? samotna osoba ? nie mogaca znalezc zatrudnienia ? czy teraz to kogos wogole obchodzi ?! teraz mam prace na umowe zlecenie, i kiedy chce pojsc do lekarza, nie otrzymuje wynagrodzenia, nie mam urlopu od 4 lat :( bo stawka wynosi 5 zl/h prosze wiec sobie wyobrazic -ile mam pensji. Poza tym niedlugo moge te prace stracic i co ja wtedy zrobie ?! nie mam nikogo, kto mi moglby pomoc :( a ja sie pracy przeciez nie boje.

 • Bożena(2011-12-11 21:16) Odpowiedz 00

  ja mam znaczny stopień niepełnosprawności i jedynym przywilejem w moim zakładzie pracy jest skrócony czas pracy 35 godz. tyg. Niestety żeby pracować i zadowolic dyrektora muszę brać nadgodziny albo jeśli sytuacja tego wymaga pracuje nawet po 16 godz na dobe czesto sa to godzny z soboty na niedziele.Moja niepełnosprawność wynika ze schorzenia narządu ruchu, mam chore dwie nogi ale to nie przeszkadza dawać mi zadania które wymagają stania na nogach 5-6 godz. a nawet więcej.Nie mogę oficjalnie się poskarżyc bo to bedzie koniec mojej pracy.Myśle ze wiekszość osób niepełnosprawnych jest w takiej sytuacji.Instytucja w której pracuje to jednostka samorządowa wydawałoby sie ze powinna respektowac prawa osób niepełnosprawanych.

 • tryk(2012-03-08 11:10) Odpowiedz 00

  Jesteś niepełnosprawy bendą se robić jaja w pracy pracując u jednego buraka obiecał mi przedużyć umowe na2lata po okresie prubnym cuż na starcie wżią za mnie pare tyśiency z tytułu rehabilitacji zawodowej i dostosowania miej potrebe miejsca pracy ok ale czy w ochronie zrobili coś z mi pieniendzmi nie bo pilnowałem sprzentu na budowie wienc kasa poszla dla przezesa a mi nawet zgodnie z przepisami mniej niż powinni peunosprawnemu za nad goziny zapłacić
  Wienc moralł taki robimy se jaja z osub ćhoryh

 • tomasz(2012-03-19 09:04) Odpowiedz 00

  chcieliiście mieć Irrlandie i cód nad wisłą to macie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane