statystyki

Jak odwołać się od negatywnej decyzji ZUS o przyznanie renty

autor: Marek Opolski25.11.2010, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Od niekorzystnej decyzji w sprawie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy można odwołać się do sądu. Należy to zrobić w terminie 30 dni od otrzymania decyzji za pośrednictwem jednostki ZUS, która ją wydała.

reklama


reklama


Dość często się zdarza, że osoba ubiegająca się o rentę z tytułu niezdolności do pracy otrzymuje z ZUS negatywną decyzję. Ma to miejsce wtedy, gdy okazuje się, że nie spełnia warunków wymaganych do jej przyznania. Może to być brak odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego, zbyt niski staż w ostatnim 10-leciu przed wystąpieniem o rentę czy też powstanie niezdolności do pracy po upływie 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia. Najczęstszą jednak przyczyną odmowy przyznania renty jest wydanie niekorzystnego dla wnioskodawcy orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS.

W ciągu 30 dni

Od decyzji odmawiającej przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje odwołanie do właściwego sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych. Należy je wnieść w terminie miesiąca od dnia doręczenia odpisu. Wniesienie odwołania do sądu po terminie powoduje jego odrzucenie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przekroczenie terminu było niewielkie i nastąpiło z przyczyn, na które osoba odwołująca się nie miała wpływu.

Należy jednak podkreślić, że jeśli organ rentowy nie wydał decyzji w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku o świadczenie, wniesienie odwołania możliwe jest w każdym czasie po upływie tych dwóch miesięcy.

Odwołanie wnosi się za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydała decyzję. Jego forma może być pisemna lub ustna. W tym drugim przypadku jest ono składane do protokołu w organie rentowym.

Wnoszone odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji (najlepiej podać jej numer nadany przez ZUS), sformułowanie zarzutów i wniosków, ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego lub jego przedstawiciela ustawowego bądź pełnomocnika.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Kiedy sąd przyzna rentę

Braku komisji lekarskiej

Wyników badań

Możliwości złożenia apelacji i kasacji

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak odwołać się od negatywnej decyzji ZUS o przyznanie renty.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • zuza(2010-12-02 15:00) Odpowiedz 00

    Warto się odwoływac bo w zus-ie sa lekarze zależni ...a biegli sądowi sa lekarzami niezaleznymi i zupełnie innaczej opisują chorobę- na korzyśc pacjęta.Ja 2-krotnie wygrałam przez sąd z zusem choc to trwa dosyc długo- wcale nie żałuje - polecam odwoływac się...nie ulegac zusowi

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!