Pracownikowi na urlopie wychowawczym wolno podjąć pracę zarobkową, która nie wyłącza sprawowania przez niego osobistej opieki nad dzieckiem. Może jednak stracić prawo do świadczeń rodzinnych.
Obowiązujące przepisy stwarzają możliwość wykonywania działalności zarobkowej w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem. Jeśli jednak zajęcia takie prowadzone są w czasie urlopu wychowawczego, mogą być wykonywane w ograniczonym zakresie.

Kiedy urlop wychowawczy

Zasady udzielania urlopu wychowawczego regulują przepisy kodeksu pracy. Z urlopu tego może skorzystać pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu wlicza się również poprzednie okresy zatrudnienia u innych pracodawców.
Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4. roku życia. Jeśli zamierza się opiekować dzieckiem niepełnosprawnym, które nie ukończyło 18. roku życia, przysługuje mu dodatkowo urlop wychowawczy w wymiarze do 3 lat.
Urlop wychowawczy udzielany jest na pisemny wniosek pracownika i może być on wykorzystany nie więcej niż w 4 częściach.

Praca na urlopie

W czasie korzystania z urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową. Może to być zarówno zatrudnienie w ramach umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (np. umowy-zlecenia, umowy o dzieło), jak i wykonywanie pozarolniczej działalności (np. działalności gospodarczej). Praca może być wykonywana zarówno u pracodawcy, który udzielił urlopu, jak i innego.
Należy jednak podkreślić, że przepisy przewidują istotne ograniczenie w wykonywaniu działalności zarobkowej w czasie urlopu wychowawczego. Działalność ta nie może bowiem wyłączać możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Czy można pracować na urlopie wychowawczym.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz więcej o tym, że:

- Praca na pełny etat uniemożliwia wychowywanie dziecka
- Praca na wychowawczym nie musi pozbawiać dodatku do zasiłku
- Z działalności gospodarczej na wychowawczym trzeba płacić składki