Potrzeba zmiany istotnych składników umowy o pracę nie musi oznaczać konieczności definitywnego rozwiązania tej umowy. Jej modyfikacja może być dokonana między innymi na zasadach wypowiedzenia zmieniającego.
Podstawową cechą tego wypowiedzenia jest chęć pracodawcy do zmiany obowiązujących warunków pracy i płacy, nie zaś definitywne rozwiązanie umowy o pracę. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W uchwale 7 sędziów z 28 kwietnia 1994 r. (sygn. akt. I PZP 52/93) SN stwierdził, że nie jest dopuszczalna – przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego – zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony. Z art. 42 par. 1 k.p. wynika możliwość wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy, nie zaś rodzaju zawartej umowy o pracę. Niewątpliwie zaś umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony i umowa o pracę zawarta na czas określony to dwa rodzaje umów o pracę.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy można zmienić warunki pracy i płacy.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz więcej porad:

- Nawet błędne wypowiedzenie zmieniające może być skuteczne
- Powrót na dawne stanowisko w wyniku wypowiedzenia zmieniającego
- Pracodawca musi rozważyć, czy zmiana rzeczywiście dotyczy umowy o pracę
- Czasowe powierzenie innych obowiązków nie na dłużej niż 3 miesiące