Czy o rodzaju umowy zawsze decyduje nazwa
Właściciel firmy budowlanej podpisał z malarzem umowę o dzieło. Wykonuje on jednak identyczne czynności, jak pozostali malarze, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę. Czy nazwanie umowy w ten sposób wyklucza pracowniczy charakter zatrudnienia?
Czy można wnieść pozew wbrew woli pracownika
Pracownik ze względów osobistych uzgodnił z pracodawcą, że zatrudniony będzie jako sprzedawca na podstawie umowy zlecenia. Podczas kontroli inspektor pracy stwierdził, że umowa miała w rzeczywistości cechy stosunku pracy. Czy inspektor pracy może wnieść pozew o ustalenie stosunku pracy bez zgody pracownika?
Czy sąd przeprowadzi dowód z urzędu
Sprzątaczka wniosła pozew o ustalenie, że przez okres sześciu miesięcy zatrudniona była jako pracownik na czas określony. Ograniczyła się przy tym do stwierdzenia, że dowody stwierdzające ten fakt znajdują się u pracodawcy. Czy sąd ma obowiązek samodzielnie poszukiwać dowodów na potwierdzenie twierdzeń pracownicy?
Czy można połączyć roszczenia
Pracownik wniósł sprawę o ustalenie stosunku pracy. Czy w tym samym postępowaniu może zażądać zapłaty wynagrodzenia za nadgodziny i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Stosunek pracy trzeba udowodnić