statystyki

Jak uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

autor: Ewa Ciechanowska04.09.2008, 12:46; Aktualizacja: 04.09.2008, 12:46

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić w firmie obcokrajowca, musi najpierw sprawdzić, czy potrzebne będzie zezwolenie na pracę. Jeśli tak, powinien złożyć w urzędzie pracy odpowiedni wniosek.

Reklama


Reklama


Zanim przedsiębiorca zdecyduje się zatrudnić cudzoziemca w firmie, powinien pamiętać, że jest to forma uzupełniająca w stosunku do zatrudnienia obywateli polskich. Oznacza to, że w trakcie wymaganej procedury będzie musiał wykazać, że nie udało mu się znaleźć na dane stanowisko obywatela Polski lub innego kraju UE i jedynym rozwiązaniem jest zatrudnienie obcokrajowca. Ponadto powinien dowiedzieć się, czy w danym przypadku wymagane jest zezwolenie na pracę, czy przepisy przewidują inną formę legalizacji zatrudnienia. Przykładowo obywatele państw członkowskich UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw korzystających ze swobody przepływu osób mogą swobodnie podejmować pracę na terenie Polski. Również obywatele Białorusi, Rosji i Ukrainy mogą pracować w Polsce bez potrzeby dodatkowego uzyskiwania zezwolenia, ale tylko przez okres sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Dwa etapy procedury

Jeśli jednak zezwolenie na pracę będzie wymagane, trzeba pamiętać, że jest to proces dwuetapowy. Najpierw przedsiębiorca powinien uzyskać tzw. przyrzeczenie wydania zezwolenia na pracę. Ważna przy tym jest legalizacja pobytu obcokrajowca. W kolejnym etapie przedsiębiorca będzie mógł uzyskać zezwolenie na pracę. Jeśli jednak okaże się, że w chwili zatrudniania cudzoziemiec będzie już posiadał dokumenty legalizujące jego pobyt w Polsce (np. wizę), przedsiębiorca może wystąpić o zezwolenie bez konieczności uzyskiwania przyrzeczenia.

Informacje we wniosku

Zasady uzyskiwania zezwolenia na pracę obcokrajowców na terenie Polski reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemców. W rozporządzeniu tym zamieszczony został wzór formularza wniosku, jaki trzeba wypełnić.

Wniosek podzielony jest na trzy części: pierwsza dotyczy cudzoziemca, druga - pracodawcy, a ostatnia zawiera pozostałe dane. Wśród danych dotyczących cudzoziemca przedsiębiorca będzie musiał podać m.in. zawód wyuczony, jak i wykonywany przez zatrudnianego, jego kwalifikacje, ewentualne uprawnienia wymagane podczas wykonywania powierzanej funkcji, informacje o dokumencie podróży, którym posługuje się cudzoziemiec. Podając informacje o pracodawcy, przedsiębiorca musi wymienić m.in. adres, nazwę firmy, podstawę prawną i rodzaj wykonywanej działalności.

Wyciąg z rejestru i opłata

Do wniosku przedsiębiorca powinien załączyć w szczególności wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, potwierdzający uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców, oraz dowód wpłaty. Obecnie w przypadku wniosku o zezwolenie na pracę cudzoziemca opłata wynosi:

• 50 zł - gdy praca będzie wykonywana przez okres do trzech miesięcy,

• 100 zł - gdy praca będzie wykonywana przez okres dłuższy niż trzy miesiące.

W przypadku złożenia wniosku o przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca opłata będzie wynosiła połowę wskazanej powyżej kwoty.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca zawsze wydawane jest na czas określony, zatem zawsze będzie on wykonywał w Polsce pracę na podstawie umów zawartych na czas określony. Zezwolenie wydaje wojewoda właściwy dla siedziby pracodawcy. Wyjątek od tej zasady występuje w województwie mazowieckim, gdzie uprawnienia wojewody mazowieckiego do wydawania przyrzeczeń i zezwoleń w sprawach zatrudniania cudzoziemca ma dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

Dokument zezwolenia na pracę zawsze obowiązuje konkretnego cudzoziemca i konkretnego pracodawcę oraz zezwala na pracę na określonym stanowisku lub określa rodzaj wykonywanej pracy. Wydawany jest w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden zatrzymuje organ właściwy do wydania zezwolenia, dwa egzemplarze otrzymuje pracodawca, który przekazuje jeden egzemplarz cudzoziemcowi.

Ważne!

Zezwolenie na pracę cudzoziemca zawsze wydawane jest na czas określony, zatem zawsze będzie on wykonywał w Polsce pracę na podstawie umów zawartych na czas określony

JAK TO ZROBIĆ...

Uzyskiwanie zezwolenia na pracę

PROBLEM: Prowadzę sushi-bar i chciałbym zatrudnić w nim Koreańczyka. Z wykształcenia jest on stolarzem, ale kilka lat pracował w kuchni w różnych restauracjach azjatyckich. Czy będę mógł go zatrudnić na stanowisku kucharza?

ROZWIĄZANIE: Pracodawca, składając wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca, musi wykazać, że kandydat posiada umiejętności i kwalifikacje wymagane na danym stanowisku. Dlatego wniosek uwzględnia zarówno zawód wyuczony, jak i rzeczywiście wykonywany przez obcokrajowca. Ponieważ cudzoziemiec będzie wykonywał pracę inną niż zawód wyuczony, konieczne będzie przedstawienie przez przedsiębiorcę dokumentów potwierdzających posiadane przez potencjalnego pracownika kwalifikacje kucharza, np. świadectwa pracy, oświadczenia z poprzednich miejsc pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • el(2009-01-18 13:16) Odpowiedz 00

  to jakaś bzdura! we wniosku o przyrzeczenie zezwolenia na pracę podaję termin rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca. Przyrzeczenie otrzymuję na dzień przed tą datą. Ale z przyrzeczeniem Ukrainiec frunie do ambasady po wizę, tam mu dają kolejny termin- odbioru wizy...Z wizą wraca do Polski i znowu składa papiery tym razem o zezwolenie na podstawie przyrzeczenia.I termin załatwienia - 30 dni!!!A więc od przyrzeczenia do wydania zezwolenia mijają dwa miesiące lub więcej. To po co pisanie jakichkolwiek terminów w tych papirach. Napisać by wpadało w rubryce termin rozpoczęcia pracy:jak się uda...I tak by było uczciwiej...I ten bałagan opłacamy my, podatnicy wolnego kraju, który się nazywa RP!!! el

 • googi(2008-09-08 12:34) Odpowiedz 00

  Chciałbym zapytać o termin możliwy rozpoczecia umowy z cudzoziemce,m ktory otrzymał pozwolenie na prace, czy ma byc on zgodny z terminem wykazanaym pozwoleniu czy tez zgodnyz data odbioru owego pozwolenia???

 • li(2008-10-27 08:33) Odpowiedz 00

  r6ryt

 • olo(2008-09-04 12:46) Odpowiedz 00

  W Tygodniku ciechanowskim wyczytałem, że w mławskim dong yangu jest obóz pracy dla Indonezyjczyków. Do Mławy sprowadzili ich Koreańczycy prosto z Azji. Tyrają za głodowe stawki i jajko albo miskę ryżu i nikt dupy z pipy nie ruszył żeby ten burdel z nielegalnymi pracownikami ukrócić. Baba z pipu podobno wiedziała, że są w Mławie nielegalnie zatrudniani cudzoziemcy ale okazała temu redaktorowi afront pytając głupiutko - dlaczego się tym tak bardzo interesuje. Ha - babę wywalić z urzędu na zbity pysk! inspektorów pod sąd a najlepiej to wysłać tam tych od zwalczania korupcji z panią Pieterą na czele. Oj burdel w tej Mławie. Nikt dupy nie ruszył a azjaci jak pracowali tak pracują nadal. Sprawdzałem! Polecam ten artykuł z 2 września br. No i zachęcam do Polityki bo tam też o lg nieźle piszą. Same brudy. He, he.

 • walery(2010-03-23 21:51) Odpowiedz 00

  jestem ukraincem i mam wize wazna jeszcze 50dni.chce pracowac w polsce.pracodawca ubiega sie u wojewody o zezwolenie dla mnie o prace ale nie wiem czy zdazy przed uplywem 45dni.ile sie czeka na zezwolenie o prace?czy to ma byc specjalna wiza czy jest to obojetne.poniewaz ja mam wize studencka a szkole juz skonczylem.wiza wazna jeszcze 50 dni

 • ina(2011-11-09 07:42) Odpowiedz 00

  mam karte pobytu stalego,jestem z ukrainy,i mam męża polaka i dzieci czy pracodawca żeby mnie zatrudnić musze mieć pozwolenie na prace

 • nika(2012-05-08 21:16) Odpowiedz 00

  Czy zdarzało się komuś zgubić zezwolenie na prace? Co mogę na to poradzić? Czy mogę jakoś ponownie go uzyskać?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane