Jak otrzymać i ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych

autor: Paweł Jakubczak22.06.2009, 13:35; Aktualizacja: 30.05.2011, 12:18
  • Wyślij
  • Drukuj

Zasiłek dla bezrobotnych mogą otrzymać te osoby, które straciły pracę i zarejestrowały się w urzędzie pracy jako bezrobotne. Od 1 czerwca 2010 r. zasiłek dla bezrobotnych wynosi 742,10 zł (dotychczas 717 zł).








  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Własne
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 207

  • 131: anna z IP: 78.9.84.* (2010-08-20 21:49)

    ja chce miec prace

  • 132: TYŚKA z IP: 83.18.75.* (2010-08-26 09:09)

    Zasiłek dla bezrobotnych nie wlicza się do lat pracy w Urzędzie pracy tzn. że wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od lat pracy z całego życia progi zasiłkowe to do 5 lat -80% zasiłku, po 20 latach -120% zasiłku więc jeśli ktoś przepracował 4 lata a w międzyczasie był 12 miesięcy na zasiłku to następny zasiłek będzie mu liczony jak po 4 a nie po 5 latach pracy -czyli zasiłku do lat pracy nie wliczamy w Urzędzie Pracy ale przy naliczaniu prawa do renty czy emerytury ZUS te 12 miesięcy zasiłku doliczy nam tak samo jak lata pracy.
    Kolejne wasze pytanie czy zasiłek wydłuża się o czas choroby? NIE! w trakcie choroby pobieramy zasiłek z Urzędu pracy a nie z ZUS-u więc nie otrzymujemy dodatkowych pieniędzy. A każdy chorujący zarejestrowany w Urzędzie Pracy musi liczyć się z tym, że dostarczenie L4 na okres dłuższy niż 90 dni skutkuje wyrejestrowaniem z Urzędu Pracy poniewaz taka osoba nie jest zdolna do podjęcia pracy a to jest warunkiem uzyskania statusu osoby bezrobotnej.
    Jedyną sytuacją wydłużającą otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych jest urodzenie dziecka w trakcie trwania zasiłku wówczas jest on wydłużony o czas zasiłku macieżyńskiego
    Czy praktykę zaliczyć do lat pracy i przyznać zasiłek? TAK! jeśli otrzymaliśmy świadectwo pracy (nazywa się to przygotowaniem zawodowym młodzieży), jeśli szkoła lub firma w której odbywaliśmy praktykę nie wyda nam świadectwa pracy to nie mamy podstaw aby te lata zaliczyć do lat pracy.
    Kolejny wątek czy praca na jakąś część etatu lub umowę zlecenie uprawnia do zasiłku? ZALEŻY! czy otrzymywaliśmy za tą pracę minimalną płacę krajową lub więcej (w 2010r. -1317 brutto) jeśli tak to pracodawca mógł ale nie musiał odprowadzać od naszego wynagrodzenia składki społeczne w tym najważniejszą na FP-fundusz pracy, np. przepracowaliśmy przynajmniej rok na 1/2 etatu do świadectwa pracy pracodawca powinien dołączyć zaświadczenie mówiące, że z tego wynagodzenia odprowadził składki społeczne i na FP -wówczas otrzymamy zasiłek dla osób bezrobotnych czyli te 12 miesięcy zaliczymy do lat pracy.

  • 133: TYŚKA z IP: 83.18.75.* (2010-08-26 09:14)

    chętnie odpowiem na pytania dotyczące przyznawania zasiłku dla bezrobotnych jeśli ktoś chce o coś zapytać zapraszam na gg 7413456

  • 134: TYŚKA z IP: 83.18.75.* (2010-08-26 09:16)

    chętnie pomogę w uzyskaniu informacji dotyczących zasiłków dla osób bezrobotnych itp. zapraszam wieczorem na rozmowę grzecznościową gg 7413456

  • 135: mariola r. z IP: 213.25.24.* (2010-08-26 12:25)

    W jaki sposob pracownicy urzedow pracy realizuja swoej obowiazki nie wiedzac ile osob w miescie jest bez pracy i prawa do zasilku. Wedlug mn ie celowo w miescie ktore ujawnie PRZEMYSL - przyczynaja sie do mobbingu , aby w taki sposob zmuszac niektore kobiety do prostytucji , ktora jest ukrywana jako dodatkowe zrodla utzyman jak i spelniania zachcianek niektorych mezczyzn w miescie. Nie ukrywam, ze sa to osoby z kultury i nauki
    ktore pracowaly z urzedzie miasta , edukacji i kulturach po latach ujawniajac zemsty . Jesli pracodawcy niwe wiedza co oznaczaja etyki i morale pedagogow niech sie zapoznaja z publikacjami w internecie.

  • 136: tenia z IP: 83.168.97.* (2010-09-01 14:04)

    czy przysluguje zasilek jesli sama sie zwolnilam?

  • 137: urzednik z IP: 82.146.224.* (2010-09-02 07:12)

    tak kzasilek dla bezrobotnych liczy sie do lat pracy

  • 138: mlody z IP: 77.112.115.* (2010-09-15 13:10)

    hej wszystkim mam pytanie zwolnilem sie z pracy w maju tego roku i od tamtego czasu siedzialem za granica teraz niedawno zjechalem do polski czy dalej moge sie starac o koroniowke?

  • 139: mariola r. z IP: 213.25.24.* (2010-09-26 22:27)

    w moim miescie Przemysl urzad pracy nie wspolpracuje z urzedem pracy w Warszawie.Nie ma ofert pracy sa tylko staze dla stazystow co jest oszczednosciami miasta.Odstresowaniem osob bezrobotnych sa zwiekszone uzaleznienia i braki w wyleczeniach.

  • 140: kamila z IP: 85.219.176.* (2010-10-21 12:47)

    czy przysluguje mi zasilek jesli odbywalam praktyke zawodu 3 lata ??

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie