statystyki

Jak zgłosić członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

autor: Michał Jarosik20.05.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu powinna zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny, jeśli nie są nim objęci z innego tytułu. Nie wiąże się to z koniecznością opłacenia wyżej składki. Rodzina uzyskuje natomist prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych.





Czy ubezpieczyć żonę – studentkę

Pracuję na podstawie umowy o pracę. Pracodawca opłaca za mnie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W maju zawarłem związek małżeński. Żona jest studentką, ukończyła 26 lat. Jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię. Czy w przedstawionej sytuacji nie powinienem zgłosić jej do tego ubezpieczenia?

Tak

Osoba, która podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny. Wśród członków rodziny ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wymienia m.in. małżonka. Ubezpieczony (m.in. pracownik) musi zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego tylko członków rodziny, którzy nie mają swojego tytułu do ubezpieczeń. Natomiast osoba, która jest studentem, podlega z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie ma innego tytułu do tego ubezpieczenia i nie może być zgłoszona jako członek rodziny.

Z uwagi na powyższe powinien pan zgłosić żonę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. W tym celu należy złożyć u płatnika składek (pracodawcy) wniosek, a płatnik wniosek ten na formularzu ZUS ZCNA przekaże do ZUS. Pana żona powinna poinformować uczelnię, aby wyrejestrowała ją z ubezpieczenia zdrowotnego jako studenta.

Podstawa prawna

● Art. 66 ust. 1 pkt 20, art. 66 ust. 2, art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Czy złożyć wniosek u zleceniodawcy
  • Czy urlop bezpłatny przerywa ubezpieczenie
  • Czy konieczne jest wyrejestrowanie
  • Czy dziadek może zgłosić wnuka
  • Czy składka za dwie osoby będzie wyższa
  • Czy wystąpić o ubezpieczenie córki
  • Czy wspólnik może sam opłacać składki



  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 3

  • 1: tik z IP: 83.7.177.* (2009-05-21 21:08)

    A co to zmienia w praktyce? Nic nie zmienia, dla tego jest to głupi, bezsensowny przepis. Jak skończy studia, to wtedy zapisze się jako żona, lub ubezpieczy się jako pracownik lub osoba bezrobotna.

  • 2: Aneta z IP: 188.146.227.* (2009-12-01 17:14)

    Jeś

  • 3: ja z IP: 188.33.133.* (2011-01-06 00:15)

    pobieram swiadczenie pielegnacyjne i jestem zgloszona do ubezpieczenia zdrowotnego.urzad w krakowie nie chce zglosic do ubezpieczenia mojego meza,ktory nie pracuje i nie jest zarejestroweaNY W URZEDZIE PRACY.czy to jest zgodne z prawem?

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie