statystyki

Na jakie świadczenia z ubezpieczenia chorobowego może liczyć kobieta w ciąży

autor: Aneta Maj05.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 05.05.2009, 10:13
  • Wyślij
  • Drukuj

Kobiecie w ciąży podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne w wysokości wyższej niż pozostałym ubezpieczonym. Zasiłek wypłacany jest też przez dłuższy okres – maksymalnie przez 270 dni.

Wypłata świadczeń z ubezpieczenia chorobowego uzależniona jest od podlegania temu ubezpieczeniu. Mogą je więc otrzymać m.in. pracownice, kobiety wykonujące pracę nakładczą, umowę zlecenia, prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Prawo do zasiłku chorobowego

Ubezpieczona kobieta w ciąży niezdolna do pracy z powodu choroby nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Przysługuje on przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 270 dni. Zasiłek wypłacany jest w maksymalnej wysokości – 100 proc. podstawy wymiaru.

Należy pamiętać, że chorej ubezpieczonej będącej w ciąży, która jest pracownicą albo osobą wykonującą pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, przed zasiłkiem chorobowym wypłaca się wynagrodzenie za czas choroby. Przysługuje przez okres 33 dni w roku kalendarzowym w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 1

  • 1: ala z IP: 83.14.154.* (2009-05-05 07:07)

    Od 1 stycznia 2009 kobieta w ciąży już nie musi ubiegać się z świadczenie rehabilitacyjne.