statystyki

Jakie obowiązki wobec ZUS ma osoba zakładająca własną firmę

autor: Michał Jarosik29.04.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej zostanie zgłoszony w ZUS jako płatnik składek po złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Sam natomiast musi się zgłosić do ubezpieczeń społecznych, zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA albo ZZA.

reklamareklama


Osoba fizyczna, która rozpoczyna wykonywanie działalności gospodarczej jednoosobowo albo w formie spółki cywilnej, musi wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (EDG – 1). Po jego złożeniu nastąpi wydanie wpisu do ewidencji, aktualizacja lub nadanie numeru NIP, nadanie numeru REGON, a także zgłoszenie do ZUS przedsiębiorcy jako płatnika składek.

ZUS na podstawie danych z wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej sporządza pierwszorazowe dokumenty zgłoszenia płatnika składek ZUS ZFA. W oparciu o wypełnioną część wniosku EDG-RB wypełnia dokument ZUS ZBA, a część EDG-MW – dokument ZUS ZAA. Zasady te obowiązują od 31 marca 2009 r.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP