statystyki

Jakie obowiązki wobec ZUS ma osoba zakładająca własną firmę

autor: Michał Jarosik29.04.2009, 03:00

Rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej zostanie zgłoszony w ZUS jako płatnik składek po złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Sam natomiast musi się zgłosić do ubezpieczeń społecznych, zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA albo ZZA.

Reklama


Reklama


Osoba fizyczna, która rozpoczyna wykonywanie działalności gospodarczej jednoosobowo albo w formie spółki cywilnej, musi wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (EDG – 1). Po jego złożeniu nastąpi wydanie wpisu do ewidencji, aktualizacja lub nadanie numeru NIP, nadanie numeru REGON, a także zgłoszenie do ZUS przedsiębiorcy jako płatnika składek.

ZUS na podstawie danych z wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej sporządza pierwszorazowe dokumenty zgłoszenia płatnika składek ZUS ZFA. W oparciu o wypełnioną część wniosku EDG-RB wypełnia dokument ZUS ZBA, a część EDG-MW – dokument ZUS ZAA. Zasady te obowiązują od 31 marca 2009 r.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane