Jeszcze w tym roku postępowanie kwalifikacyjne i sprawdzian na urzędnika mianowanego będą odbywały się na dotychczasowych zasadach. Od następnego roku nie będzie już sprawdzianu z predyspozycji kierowniczych, a do postępowanie kwalifikacyjnego będą mogły przystąpić osoby znające np. język rosyjski, chiński lub norweski.
Korpus służby cywilnej składa się z pracowników i urzędników. Pracownikami są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a urzędnikami zatrudnieni na podstawie mianowania. O uzyskanie statusu urzędnika mianowanego może ubiegać się osoba, która jest już pracownikiem służby cywilnej, posiada co najmniej trzyletni staż pracy w służbie cywilnej i wykształcenie wyższe magisterskie oraz zna co najmniej jeden język obcy.
Dyrektor generalny może wyrazić zgodę na wniosek pracownika o wcześniejsze ubieganie się o mianowanie, nie wcześniej jednak niż po dwóch latach pracy w służbie cywilnej. Dyrektor jest też odpowiedzialny za potwierdzenie spełnienia powyższych warunków oraz tego, że pracownik posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw publicznych oraz że nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe. Osoba taka musi także być żołnierzem rezerwy lub nie podlegać powszechnemu obowiązkowi obrony.

Postępowania prowadzi KSAP

Pracownicy służby cywilnej przystępujący do postępowania kwalifikacyjnego zakładają na stronie internetowej Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (www.ksap.home.pl/sc/) konto elektroniczne, na którym wypełniają formularz. Formularz składa się z dwóch części: A i B. W części A znajdują się dane kontaktowe kandydata, na które wysyłane są informacje o zakwalifikowaniu wniosku i harmonogramie postępowania. Część B określa warunki, które kandydat musi spełniać, m.in. dotyczące obywatelstwa, zajmowanego stanowiska w służbie cywilnej, stażu pracy, informacji o jego niekaralności, wykształceniu oraz posiadanym certyfikacie językowym.
POSTĘPOWANIE KWALIFIKACYJNE W 2009 ROKU
● Mianowanie na urzędnika może ubiegać się pracownik służby cywilnej, który:
- posiada trzyletni staż pracy w służbie cywilnej lub dwuletni za zgodą dyrektora generalnego
- posiada tytuł magistra lub równorzędny
- posiada obywatelstwo polskie
- zna co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych krajów Unii Europejskiej
- jest żołnierzem rezerwy lub nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony
● wzór zgłoszenia do postępowania kwalifikacyjnego publikowany jest w biuletynie kancelarii i Prezesa Rady Ministrów,
● od 1 stycznia do 31 maja pracownik służby cywilnej może złożyć do szefa kancelarii zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego
● od 1 stycznia do 31 maja absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, będący jednocześnie pracownikami służby cywilnej mogą składać wnioski o mianowanie,
● postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza Krajowa Szkoła Administracji Publicznej
● egzamin składa się z trzech części: sprawdzianu wiedzy, umiejętności i predyspozycji kierowniczych niezbędnych do wypełniania zadań służby cywilnej
Wypełniony formularz potwierdzany jest przez dyrektora generalnego. Zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego wraz z opłatą wysyłane jest do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na adres Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, ul. Wawelska 56 00-922 Warszawa. W tym roku kandydaci ubiegający się o mianowanie muszą wnieść opłatę w wysokości 446,6 zł. Jest to 35 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Przekazane Krajowej Szkole Administracji Publicznej formularze są sprawdzane przez specjalny zespół, powołany przez dyrektora szkoły, pod względem zgodności z wymaganiami określonymi w ustawie o służbie cywilnej.



Trzeba zdać trzyczęściowy egzamin

Jeszcze tylko w tym roku sprawdzian na urzędnika będzie się składał z trzech części: wiedzy, umiejętności i predyspozycji kierowniczych niezbędnych do wypełniania zadań służby cywilnej. Od przyszłego roku nie będzie sprawdzianu z części dotyczącej predyspozycji kierowniczych. Sprawdzian wiedzy składa się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru i trwa 90 minut. Pozostałe dwa są to testy psychologiczne i trwają odpowiednio: umiejętności - 120 minut, predyspozycji - 45 minut.
Zakres tematyczny do sprawdzianu wiedzy został określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 24 stycznia 2007 r. w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. nr 13, poz. 82 z późn. zm.). Dotyczy to m.in. znajomości prawa administracyjnego, finansów publicznych oraz prawa międzynarodowego. Przykładowe pytania z poprzednich lat znajdują się na stronie www.dsc.kprm.gov.pl w zakładce postępowanie kwalifikacyjne.
W tym roku dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w porozumieniu z szefem kancelarii premiera ustalił termin sprawdzianu na dzień 27 czerwca. Wszystkie trzy części sprawdzianu będą przeprowadzone w ciągu jednego dnia.

Nowe zasady dopiero za rok

Od przyszłego roku zmienią się zasady ubiegania się o mianowanie na urzędnika służby cywilnej. Oprócz rezygnacji ze sprawdzania w trakcie egzaminu na urzędnika mianowanego predyspozycji kierowniczych nowa ustawa rozszerza wymagany zakres znajomości języków obcych. Oznacza to, że do postępowania kwalifikacyjnego poza osobami znającymi języki obce krajów UE będą mogły zgłosić się osoby znające takie języki, jak: arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński. W przyszłym roku formalnie ubiegać się o mianowanie będą mogli również cudzoziemcy. Muszą jednak tak jak pozostali posiadać co najmniej dwuletni staż pracy w służbie cywilnej.
POSTĘPOWANIE KWALIFIKACYJNE OD 1 STYCZNIA 2010 ROKU
● O mianowanie na urzędnika może ubiegać się pracownik służby cywilnej, który:
- posiada trzyletni staż pracy w służbie cywilnej lub dwuletni za zgodą dyrektora generalnego
- posiada tytuł magistra lub równorzędny
- posiada obywatelstwo polskie, o mianowanie może też formalnie ubiegać się cudzoziemiec
- zna co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych krajów Unii Europejskiej lub język arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński
● wzór zgłoszenia do postępowania kwalifikacyjnego określa i publikuje w biuletynie kancelarii premiera szef służby cywilnej
● od 1 do 31 maja pracownik służby cywilnej składa do szefa służby cywilnej zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego
● od 1 do 31 maja absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej będący jednocześnie pracownikami służby cywilnej składają wnioski o mianowanie
● postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza Krajowa Szkoła Administracji Publicznej
● egzamin składa się z dwóch części: sprawdzianu wiedzy i sprawdzianu umiejętności niezbędnych do wypełniania zadań służby cywilnej



Nadzór szefa

Szef służby cywilnej określi i opublikuje w biuletynie kancelarii premiera nowy wzór zgłoszenia do postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników ubiegających się o mianowanie. W biuletynie ma być też opublikowany wzór wniosku o mianowanie dla absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Państwowej, którzy są zwolnieni z postępowania kwalifikacyjnego. Co roku, po 14 dniach od ogłoszenia ustawy budżetowej, szef służby cywilnej będzie musiał podawać w biuletynie maksymalną liczbę mianowań w danym roku.

Egzaminować będzie nadal KSAP

Zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego będzie można składać tak jak obecnie od 1 stycznia do 31 maja danego roku. Z tym że nie do szefa kancelarii premiera, lecz do szefa służby cywilnej. W tym samym czasie absolwent Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, który jest pracownikiem służby cywilnej i wykaże znajomość jednego z wymaganych języków obcych, będzie mógł złożyć do szefa służby cywilnej wniosek o mianowanie.
Postępowanie kwalifikacyjne o uzyskanie mianowania nadal prowadzone będzie przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej. Do jego przeprowadzenia powoływany będzie zespół sprawdzający, liczący co najmniej ośmiu członków. W trakcie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzany będzie sprawdzian wiedzy i umiejętności niezbędnych do wypełniania zadań służby cywilnej. Wyniki postępowania określane będą w punktach. Zaliczenie pozytywne sprawdzianu nastąpi po uzyskaniu co najmniej 1/3 z maksymalnej liczy punktów przewidzianych dla poszczególnych jego części. Z całości sprawdzianu zdający musi uzyskać co najmniej 3/5 z maksymalnej liczby punktów przewidzianych na sprawdzianie. Zsumowane punkty będą zatwierdzane przez dyrektora Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i przekazywane do szefa służby cywilnej, a następnie publikowane w biuletynie kancelarii premiera. Nadzór na przebiegiem postępowania sprawować będzie szef służby cywilnej.

Uzyskanie mianowania

Pracownicy, którzy zaliczą pozytywnie sprawdzian na urzędnika służby cywilnej i zmieszczą się w limicie określonym w ustawie budżetowej, otrzymują akt mianowania. Urzędnik w tym czasie musi złożyć ślubowanie i potwierdzić go pisemnie. W terminie siedmiu dni od złożenia ślubowania dyrektor generalny przyznaje pracownikowi najniższy spośród dziewięciu stopni służbowych. W odniesieniu do dyrektora generalnego, który został urzędnikiem mianowanym, stopień ten nadaje mu szef służby cywilnej. Szczegółowo nowy sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej określi Prezes Rady Ministrów w rozporządzeniu.
Podstawa prawna
● Art. 40-51 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 227, poz. 1505).