statystyki

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy

Aneta Maj19.03.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo albo dobrowolnie. Mogą go więc otrzymać zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy, zleceniobiorcy, jeśli przerwą pracę zarobkową, aby opiekować się dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.



Czy choroba ciotki uprawnia do zasiłku

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Na stałe mieszkam z ciocią. Prowadzę z nią wspólne gospodarstwo domowe. Niebawem zostanie wypisana ze szpitala i będę musiała zapewnić jej opiekę. Czy mogę skorzystać w tym czasie z zasiłku opiekuńczego?

Nie

Zasiłek opiekuńczy przysługuje z tytułu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, z którym ubezpieczony (pracownik) w czasie jej sprawowania prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Prawo do tego świadczenia nie przysługuje jednak za opiekę nad każdym członkiem rodziny. Do zasiłku opiekuńczego uprawnia tylko opieka nad chorymi członkami najbliższej rodziny, którzy zostali wymienieni w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tj. małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem i dziećmi w wieku powyżej 14 lat.

W analizowanej sytuacji pracownicy, mimo opieki nad chorą ciotką, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo, nie będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Okres sprawowania opieki będzie jednak traktowany jako okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Podstawa prawna

● Art. 32 ust. 1 pkt 3, art. 32 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Czy przysługuje zasiłek za opiekę nad dzieckiem
  • Czy można obniżyć wysokość zasiłku
  • Czy konieczne jest zamieszkanie z chorym
  • Czy przedsiębiorca dostanie zasiłek
  • Czy ZUS wypłaci zasiłek po rozwiązaniu umowy



Źródło:GP

Komentarze: 2

  • 1: Monika z IP: 31.60.162.* (2011-12-31 15:25)

    Witam mój mąż od urodzenia ma wrodzoną wadę serca. W Lipcu tego roku trafił do szpitala dostał Udaru Mózgu, Wylewu Krwi Do Mózgu,aż w końcu w jednym dniu miał przeprowadzone 2 operacje. Pierwszą na głowę bo znaleziono mu Tętniaka Mózgu a Drugą zaś operacje przeprowadzono na sercu. Wstawiono mu zastawkę biologiczną. Miesiącami był rehabilitowany. Nadal jednak ma niedowład prawej ręki i z ledwością mówi, otrzymał 1 stopien niepelnosprawnosci i rente socjalna, mamy małe półtoraroczne dziecko. ja codziennie chodze do pracy ale mimo tego nie starcza nam na wynajem mieszkania,leki i życie. Mąż nie umie zadbać o siebie a musi zająć sie dzieckiem. czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy.? I kto by mógł sie opiekować mężem.?

  • 2: monika z IP: 83.25.87.* (2014-04-11 21:41)

    mieszkam z ojcem który jest na emeryturze ma 82 lata nie ma nogi ma protezę ale za bardzo sobie nie radzi czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy bez względu na wysokość emerytury ma I grupę inwalidzką


Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

zobacz więcej »

zobacz więcej »

zobacz więcej »

serwisy tematyczne w GazetaPrawna.pl