Nauczyciele urodzeni przed 1949 rokiem wciąż mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury. Przysługuje ona także urodzonym po 1948 r., jeśli do końca 2008 roku spełnili wymagane warunki. Dla zatrudnionych w szkolnictwie specjalnym przewidziano też emerytury pomostowe. Osoby, które nie mogą otrzymać wcześniejszej emerytury, mogą starać się o rekompensatę, która będzie powiększała wysokość nowej emerytury. Jeśli wejdzie w życie ustawa przewidująca świadczenia kompensacyjne, nauczyciele będą mogli wybrać między tym świadczeniem a rekompensatą.
Emerytura z Karty Nauczyciela
Prawo do emerytury na podstawie Karty Nauczyciela przysługuje niezależnie od wieku nauczyciela, ale po udowodnieniu w określonym wymiarze tzw. stażu ogólnego i pracy nauczycielskiej.
Nauczyciele mogą przejść na emeryturę bez względu na wiek, jeśli udowodnią co najmniej:
• 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy nauczycielskiej albo
• 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym (w przypadku nauczycieli szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich).
Emerytura z Karty Nauczyciela przysługuje pod warunkiem wykonywania pracy nauczycielskiej ostatnio przed przejściem na emeryturę oraz po rozwiązaniu stosunku pracy.

Zobacz więcej w e-wydaniu Gazety Prawnej