statystyki

Kiedy ZUS przeliczy wysokość emerytury od nowej kwoty bazowej

04.03.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Wyższą emeryturę przeliczoną od kwoty bazowej, wynoszącej od 1 marca 2578,26 zł, mogą otrzymać osoby, które pracowały po ustaleniu prawa do świadczenia. ZUS zastosuje także nową kwotę do obliczenia części emerytury przyznawanej po emeryturze albo po rencie.





Czy zawsze istotna jest data złożenia wniosku

Pracodawca kompletował dla mnie wniosek o emeryturę w związku z ukończeniem w styczniu 2009 r. 65 lat. Dokumenty dostarczałem od początku lutego 2009 r. Pracodawca przekazał wniosek do ZUS, zgodnie z moją prośbą, w marcu 2009 r. Czy jeśli pracodawca sporządził wniosek o emeryturę pod koniec lutego, a złożył go w ZUS w marcu 2009 r., to do jej obliczenia zostanie przyjęta nowa kwota bazowa?

Nie

Kwota bazowa ma wpływ na wysokość emerytury obliczanej na dotychczasowych starych zasadach. O tym, w jakiej wysokości zostanie ona przyjęta do obliczenia emerytury, decyduje miesiąc zgłoszenia wniosku albo dzień nabycia prawa do świadczenia, jeżeli przypada on później niż data złożenia wniosku.

Za datę zgłoszenia wniosku o emeryturę przyjmuje się m.in. datę sporządzenia wniosku przez pracodawcę zobowiązanego do jego kompletowania. Jeśli zatem pracodawca sporządzi wniosek w lutym, fakt fizycznego przedłożenia wniosku w ZUS w marcu nie spowoduje obliczenia emerytury od kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2009 r.

Jeżeli wycofa pan w ZUS wniosek o emeryturę z lutego i złoży nowy wniosek o emeryturę w marcu 2009 roku, to wówczas ZUS obliczy emeryturę od nowej kwoty bazowej. Jednakże wycofanie wniosku z lutego 2009 roku będzie skutkowało tym, że nie otrzyma pan emerytury za luty. Złożenie wniosku o emeryturę w marcu 2009 r. spowoduje obliczenie emerytury według nowej kwoty bazowej, ale od miesiąca marca 2009 r.

Podstawa prawna

● Art. 19, art. 53, art. 100 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

● Par. 9 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz.U. nr 10, poz. 49 z późn. zm.).

Zobacz więcej w e-wydaniu Gazety Prawnej




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 46

  • 1: Emeryt pracujący z IP: 82.146.247.* (2009-03-04 07:12)

    Mam przyznaną, obliczoną i zawieszoną emeryturę w ubiegłum roku, ponieważ nie zwolniłem się z pracy bo dalej pracuję. Czy moja wysokość emerytury będzie przeliczona od nowej podstawy (obowiązującej od 1 marca) ?

  • 2: darek z IP: 87.22.67.* (2009-03-04 09:47)

    Nie. Decyzja jest prawomocna i nie zostanie zmieniona przez sam fakt zgłoszenia wniosku o wypłatę świadczenia.

    By mieć przeliczoną emeryturę z nową kwotą bazową, trzeba dostarczyć nowe Rp-7 (za rok 2008) i złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury z uwzględnieniem ostatniego roku.

  • 3: do poz.2 z IP: 82.146.247.* (2009-03-04 10:15)

    Dzięki za wyjaśnienie.

  • 4: S-w z IP: 62.111.200.* (2009-03-04 10:44)

    Jeżeli w okresie 10 lat kwota bazowa zwiększona została o ok. 1000 zł tzn., że już emeryci z ubiegłego roku są starym portfelem.
    Ustawa z grudnia 1998 r. nie przystaje do obecnych realiów.
    Uważam (czy słusznie), że waloryzacja emerytur i rent powinna polegać na aktualizacji świadczeń do aktualnej kwoty bazowej.

  • 5: Piotr z IP: 83.13.72.* (2009-03-04 13:00)

    a kto ma dostęp do danych ZUS???

  • 6: emerytka z IP: 213.227.75.* (2009-03-04 15:47)

    też uważam że emerytury powinne być podnoszone od wzrostu kwoty bazowej, tylko co jak kwota bazowa jest niższa od poprzedniego roku jak to miało miejsce 2004r

  • 7: Anna z IP: 83.30.241.* (2009-03-04 16:32)

    odeszłam na wczesniejszą emeryture w 2005 r staz pracy 37 lat kwota bazowa wyniosiła wtedy 1775zł po waloryzacji mam na reke11oo zł \po odliczeniu podatku i zdrowotnego\ i jak to sie ma do dzisiejszej kwoty bazowej???

  • 8: Jadwiga z IP: 94.251.141.* (2009-03-04 18:10)

    Kwotę bazową ustala się odliczając od brutta składki ZUS. W 2008r pracownicy płacili niższą składkę rentową o 5%, w 2007 r o 3%. Z tego wynika że osoby które płaciły niższe składki ZUS mają przez takie liczenie wyższą emeryturę. Pracownicy do 2006r płacili wyższe składki ZUS , dlatego przechodząc na emeryturę mieli niższą kwotę bazową i niższe emerytury.
    Taka jest logika rządzących. Płacisz wyższe składki, masz niższą emeryturę .

  • 9: Ewa z IP: 83.2.244.* (2009-03-04 19:10)

    Odeszłam na wcześniejszą emeryturę we wrześniu 2006 roku.Następnie pracowałam od września 2006 do czerwca 2007 r. i od kwietnia 2008 do sierpnia 2008 r.Czy mogę mieć przeliczoną emeryturę z nową kwota bazową?

  • 10: darek z IP: 87.22.67.* (2009-03-04 22:03)

    @Ewa
    Skorzystanie z nowej kwoty bazowej jest trudne. Koniecznym jest dostarczenie Rp-7 przynajmniej za rok 2006 (od każdego pracodawcy) oraz złożenie wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia z uwzględnieniem w podstawie wyliczenia emerytury roku 2006 (lub 2007, 2008 - co raczej nie wchodzi w rachubę).
    Nowa kwota bazowa będzie zastosowana tylko wtedy, jeśli nowowyliczony wskaźnik podstawy wymiaru będzie wyższy od dotychczas wyliczonego (czyli jeśli zarobki z 2006 roku były lepsze). Jeśli będzie niższy, ZUS pozostawi dotychczasową wysokość świadczenia.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie