statystyki

Kiedy ZUS przeliczy wysokość emerytury od nowej kwoty bazowej

04.03.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Wyższą emeryturę przeliczoną od kwoty bazowej, wynoszącej od 1 marca 2578,26 zł, mogą otrzymać osoby, które pracowały po ustaleniu prawa do świadczenia. ZUS zastosuje także nową kwotę do obliczenia części emerytury przyznawanej po emeryturze albo po rencie.

reklama



reklama


Czy zawsze istotna jest data złożenia wniosku

Pracodawca kompletował dla mnie wniosek o emeryturę w związku z ukończeniem w styczniu 2009 r. 65 lat. Dokumenty dostarczałem od początku lutego 2009 r. Pracodawca przekazał wniosek do ZUS, zgodnie z moją prośbą, w marcu 2009 r. Czy jeśli pracodawca sporządził wniosek o emeryturę pod koniec lutego, a złożył go w ZUS w marcu 2009 r., to do jej obliczenia zostanie przyjęta nowa kwota bazowa?

Nie

Kwota bazowa ma wpływ na wysokość emerytury obliczanej na dotychczasowych starych zasadach. O tym, w jakiej wysokości zostanie ona przyjęta do obliczenia emerytury, decyduje miesiąc zgłoszenia wniosku albo dzień nabycia prawa do świadczenia, jeżeli przypada on później niż data złożenia wniosku.

Za datę zgłoszenia wniosku o emeryturę przyjmuje się m.in. datę sporządzenia wniosku przez pracodawcę zobowiązanego do jego kompletowania. Jeśli zatem pracodawca sporządzi wniosek w lutym, fakt fizycznego przedłożenia wniosku w ZUS w marcu nie spowoduje obliczenia emerytury od kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2009 r.

Jeżeli wycofa pan w ZUS wniosek o emeryturę z lutego i złoży nowy wniosek o emeryturę w marcu 2009 roku, to wówczas ZUS obliczy emeryturę od nowej kwoty bazowej. Jednakże wycofanie wniosku z lutego 2009 roku będzie skutkowało tym, że nie otrzyma pan emerytury za luty. Złożenie wniosku o emeryturę w marcu 2009 r. spowoduje obliczenie emerytury według nowej kwoty bazowej, ale od miesiąca marca 2009 r.

Podstawa prawna

● Art. 19, art. 53, art. 100 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

● Par. 9 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz.U. nr 10, poz. 49 z późn. zm.).

Zobacz więcej w e-wydaniu Gazety Prawnej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 46

  • 1: kador z IP: 77.113.104.* (2012-02-20 18:34)

    Jak można nazwać zawartą 40 lat temu umowę z Państwem ,które od 1999 roku zmieniło zasady gry i mnie okrada, od tego okresu nasze emerytury tracą swoją początkowa wartość, powiększa się różnica pomiędzy średnia krajową płaca a emeryturą, całe oszustwo tkwi w podstawie czyli kwocie bazowej i waloryzacji ,coroczna waloryzacja jest fikcja , np ten rok co o tym ma myśleć miliony Polaków JESTEŚMY ŚWIADKAMI UPADKU PAŃSTWA PRAWA, OD 1 MARCA 2012 ROKU NIE MA Państwa prawa,jest bezprawie , usankcjonowane złodziejstwo , okradanie miliony ciężko pracujących Polaków na swoja przyszłą emeryturę , a złodziejem jest nasz Sejm , Senat, Prezydent i Rząd,

  • 2: kador z IP: 77.113.104.* (2012-02-20 17:18)

    Cały ten system obliczania emerytur jest najbardziej złodziejskim w Europie,co rok następuje nie waloryzacja ,deflacja , na przestrzeni 10 lat emeryt traci 30 procent wartości początkowej emerytury,czy to nie jest usankcjonowane prawnie złodziejstwo w państwie prawa, co na to Trybunał Konstytucyjny, kto w tym Państwie stoi na straży prawa, wychodzi że nikt i żadna instytucja, że prawnie można obywatela okradać , EMERYCI I RENCIŚCI nie wierzcie Państwu i jego agendom , nasze emerytury to oszustwo i złodziejstwo ,

  • 3: krystyna k z IP: 79.185.245.* (2010-11-08 12:14)

    od maja 2007r. jestem na wcześniejszej emeryturze, nie podjęłam pracy,w listopadzie kończę 60 lat , czy w zwiazku z tym mogę składać wniosek o przeliczenie emerytury od nowej kwoty bazowej?

  • 4: Genia z IP: 109.243.42.* (2010-07-13 19:52)

    Odeszłam na wcześniejszą emeryturę w styczniu 2005r przepracowałam 31miesięcy pracę ukończyłam 15.05.2010r. 60 lat skończyłam 01.05.2010r,czy mam prawo do przeliczenia emerytury nową składka bazową i jakie dokumenty mam złożyć

  • 5: jadzia z IP: 93.105.224.* (2010-06-21 17:55)

    urodzilam sie w1949 r jestem na emeryturze ale nie policzyli mi pracy w rolnictwie dlaczego mam udokumentowane

  • 6: zde ne rwo wany z IP: 194.181.136.* (2010-05-10 21:01)

    zdechniemy z glodu na zusowskiej emeryturze oni przezeraja nasze pieniadze

  • 7: Maria z IP: 79.184.179.* (2010-04-27 18:05)

    Od 1997r byłam na wcześniejszej emeryturze i pracowałam do lutego 2006r. 03.03.2006 złożyłam wniosek i ZUS przeliczył mi emeryturę tzn.część socjalną od kwoty bazowej obowiązującej w dniu 01.03.2006.Od marca 2006r pracowałam na 7/8 etatu do 31.03.2010 tj.49 miesięcy.Po złożeniu wniosku do ZUS o przeliczenie emerytury tj.części socjalnej od nowej kwoty bazowej, ZUS odmówił uzasadniając,że nie można po raz drugi przyznać świadczenia z art27.
    Proszę bardzo o odpowiedż,czy rzeczywiście nie mam prawa do przeliczenia emerytury?

  • 8: AGA z IP: 78.8.96.* (2010-03-25 19:33)

    Czy urodzeni w 1949 roku mają prawo do przeliczenia przyznanych świadczeń emerytalnych po skończeniu 60 lat i 30 miesiącach pracy na emeryturze i płaceniu ubezpieczenia społecznego. Mam na myśli przeliczenie części socjalnej według nowej kwoty bazowej.ZUS odmawia ze względu na datę urodzenia.

  • 9: Rycho z IP: 83.26.57.* (2009-10-19 20:56)

    Jestem emerytem od 1996r.Pracuję cały czas.Odprowadzane są składki ZUS.Od 2000r.wskaźnik przekracza 130%,ale nie jest wyższy od dotychczas wyliczonego.Czy moja emerytura będzie przeliczona z zastosowaniem nowej kwoty bazowej w 2010r.po przedstawieniu stosownej dokumentacji.

  • 10: mario z IP: 78.8.220.* (2009-08-03 16:03)

    Coś mi nie wygląda, żeby z podanej podstawy prawnej wynikało, że data wpisana we wniosku jest przyjmowana za datę złożenia wniosku. Patrz par 9 ...
    A czytać ze zrozuminiem potrafię, choć nie jestem humanistą a bardziej ścisłowcem. Czy ta interpretacja jest na zlecenie ZUS?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama