statystyki

Kiedy można pracować na urlopie wypoczynkowym, macierzyńskim i wychowawczym

autor: Danuta Klucz04.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 04.02.2009, 12:09
 • Wyślij
 • Drukuj

Pracownicy przebywający na urlopach są często zainteresowani podjęciem pracy w tym okresie. To, czy pracownik może łączyć korzystanie z urlopu z pracą, zależy od rodzaju tego urlopu.

reklamareklama


Urlop stanowi zwolnienie od świadczenia pracy przysługujące pracownikowi. Uprawnienie to nie ma jednolitego charakteru i może występować w różnej postaci. Kodeks pracy zna pojęcie urlopu: wypoczynkowego, bezpłatnego, macierzyńskiego i wychowawczego. Cechą różniącą poszczególne rodzaje urlopów jest ich przeznaczenie.

Zasadniczo urlop wiąże się z prawem pracownika do korzystania z niego oraz obowiązkiem pracodawcy udzielenia takiego zwolnienia. Odstępstwo w tym zakresie stanowi urlop bezpłatny, z którego pracownik może skorzystać za zgodą pracodawcy.

Urlop stanowi z reguły okres nieświadczenia pracy, ale - poza pewnymi wyjątkami - pracownik może w jego trakcie wykonywać inną pracę.

Praca zamiast wypoczynku

Istota urlopu wypoczynkowego wynika z samej jego nazwy. Jest to zwolnienie od wykonywania pracy przeznaczone na wypoczynek i zregenerowanie sił. Zasadniczo powinno się korzystać z tego urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem. Kodeks pracy nie określa jednak sposobu wykorzystania urlopu wypoczynkowego, pozostawiając kwestię zagospodarowania czasu uprawnionemu pracownikowi.

W celu ustalenia, czy w trakcie tego urlopu możliwe jest wykonywanie pracy, należałoby poczynić kilka uwag ogólnych. Nie ulega wątpliwości, że urlop wypoczynkowy stanowi jedno z podstawowych uprawnień pracowniczych, które zagwarantowane zostało nie tylko w kodeksie pracy, ale także w przepisach rangi konstytucyjnej. Jest to uprawnienie o charakterze osobistym, w związku z czym niemożliwe jest przeniesienie urlopu na inną osobę ani zrzeczenie się prawa do niego. Celem tego urlopu jest wypoczynek, a więc powinien być on wykorzystany w naturze. Konsekwencją tego jest ograniczenie stosowania odpowiednika pieniężnego w zamian za urlop tylko do sytuacji, gdy dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Przepisy prawa nie ograniczają jednak swobody pracownika w zakresie decydowania o sposobie spędzenia urlopu. Nie zakazują również wykonywania w tym czasie innej pracy, a pracodawca nie ma zasadniczo podstaw do ingerowania w sposób korzystania z tego uprawnienia. Podstawa odwołująca się do naruszenia przez pracownika obowiązku dbałości o dobro pracodawcy z reguły nie znajdzie tu zastosowania, chyba że rzeczywiście dojdzie do zagrożenia lub naruszenia interesu pracodawcy (np. pracownik podjął w czasie urlopu pracę sprzeczną z zakazem konkurencji).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

 • 1: Dorota z IP: 62.141.248.* (2009-03-10 22:10)

  Jak to jest w koncu z mozliwosci pracy bedac na urlopie macierzynskim, bo nie rozumiem stwierdzenia, ze mozna ale pod warunkiem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, to co zabierac go ze soba do pracy? Bylam w mopsie dowiedziec sie dokladnie i tam mi powiedzieli , ze wogole nie mozna pracowac na urlopie wychowawczym na zadnej umowie o prace, u swojego dotychczasowego pracodawcy jak rowniez u innego pracodawcy. Prosze wyjasnijcie mi jak to jest z tymi naszymi przepisami bo ja juz tego nie rozumiem.

 • 2: GABI z IP: 79.189.223.* (2009-03-12 21:48)

  Art.186 KP DAJE PRAWO PRACY NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM ALE INACZEJ MÓWI DZIENNIK USTAW NA KTÓRYM BAZUJE MOPS. JEST TO ZAPRZECZENIE DWÓCH ŻRÓDEŁ PRAWA . CO NIKOGO W POLSCE NIE POWINNO DZIWĆ. PODSUMOWUJĄC-NICI Z PRACY NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM I MACIEŻYŃSKIM!

 • 3: marta z IP: 89.206.32.* (2009-04-04 21:39)

  Dorota, moim zdaniem nie możesz pracować w ogóle, jeśli pobierasz dodatek z tytułu urlopu wychowawczego z MOPS-u (ok. 400 zł chyba), jesli takiego nie pobierasz - mozesz, pod warunkiem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w czasie wykonywania takiej pracy, np. jesli pracujesz w domu, albo zabierasz ze sobą malucha w miejsce pracy.

 • 4: marlena z IP: 82.160.150.* (2009-04-15 15:16)

  Witam,

  A czy jeśli się już skorzystało z dwóch lat urlopu wychowawczego to można teraz złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy?
  I skorzystać z 12 miesięcznej ochrony przed zwolnieniem?
  Pzdr.
  Marlena

 • 5: szgszgsz z IP: 91.94.187.* (2009-04-16 13:04)

  Jaki wymiar czasu pracy wymaga się przez te 6 miesięcy przed urlopem wychowawczym ? Czy może to być np: 1/4 etatu czy musi to być cały etat?
  A czy jak matka dziecka pobiera zasiłek na dzieci to czy na urlop wychowawczy może iść ojciec tych dzieci ? czy na bliźnięta to dostaje się podwójny urlop wychowawczy np:800 zł. bo jest napisane w przepisach że urlop należy się n każde dziecko.
  pozdrawiam

 • 6: Basia z IP: 83.15.174.* (2009-09-07 16:08)

  dzień dobry czy można na urlopie wychowawczym płatnym iść do pracy na umowę na zlecenie lub o dzieło

 • 7: Jola!!! z IP: 83.11.11.* (2010-03-29 09:29)

  Można iść do pracy nawet może być zawarta umowa o prace(1/4etatu i zarobek nie może przekraczać 400zł brutto) tak powinno być wpisane max. na umowie żeby nie stracić wychowawczego, ale oczywiście pracodawca może placić więcej :) Pozdrawiam

 • 8: grzes z IP: 89.174.38.* (2011-07-14 10:13)

  witam, mam takie pytanie , czy w czasie urlopu wypoczynkowego ,moge podjac prace u innego pracodawcy? czy są jakies tego konsekwencje? a drugie ze przez dwa lata uzbieralo mi sie ponad 40dni urlopu wypoczynkowego , czy pracodawca moze mnie wyslac przymusowo ,i na ile ?dodam ze jestem zatrudniony na czas nieokreslony

 • 9: Paula z IP: 77.113.127.* (2011-10-12 23:12)

  mam pytanie, aktualnie jestem na urlopie macierzynskim do 20listopada, prosze mi powiedziec czy nalezy mi sie urlop wychowawczy? jestem bez pracy a macierzynski placi mi zus, z dniem porodu moja umowa o prace sie rozwiazala. dodam iz jestem samotna matka

 • 10: ssss z IP: 78.8.135.* (2011-10-19 12:16)

  paula nie masz prawa do wychowaczego - on przysługuje wyłącznie zatrudnionym. Zasiłki (w tym macierzyński) są wypłacane po rozwiazaniu umowy przez ZUS.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama