statystyki

Czy na urlopie macierzyńskim można wykonywać pracę

autor: Anna Puszkarska27.01.2009, 12:15; Aktualizacja: 27.01.2009, 12:26
  • Wyślij
  • Drukuj

Tylko dodatkowy urlop macierzyński można będzie łączyć z wykonywaniem pracy.

Od nowego roku zmieniły się przepisy dotyczące korzystania z urlopów macierzyńskich. Słyszałam, że na takim urlopie będzie można pracować. Czy to prawda - pyta pani Teresa z Krakowa.

Taka możliwość powstanie dopiero w przyszłym roku, ale nie będzie dana wszystkim.

Nowelizacja kodeksu pracy dzieli urlop na dwie części: urlop podstawowy (obowiązkowy) i dodatkowy (fakultatywny). Zasada, o której pani wspomina, dotyczy wyłącznie urlopu dodatkowego, z którego pracownicy skorzystać będą mogli dopiero od 1 stycznia 2010 r. Rzeczywiście osoba uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie mogła łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu - w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowy urlop macierzyński będzie udzielany na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy nastąpi wówczas na pisemny wniosek pracownika złożony w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy, w którym pracownik wskaże wymiar czasu pracy, oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy (pracodawca będzie obowiązany uwzględnić taki wniosek). Za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwał zasiłek macierzyński. Jednak wysokość tego zasiłku zostanie pomniejszona proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik będzie łączył korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 12 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 237, poz. 1654).

Art. 1821 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 98 z późn. zm).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 1

  • 1: ula z IP: 89.78.155.* (2009-10-20 21:14)

    Czy mogę pracować w czasie urlopu macierzyńskiego w dodatkowej pracy (3xw tygodniu po 1-2 godziny)

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie