statystyki

Czy ZUS może przyznać świadczenie rehabilitacyjne mimo wystąpienia o rentę

autor: Marek Opolski11.12.2008, 20:01; Aktualizacja: 12.12.2008, 15:04

Po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego złożyłem wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Stawiłem się na badanie do lekarza orzecznika ZUS, ale nie przyznano mi tego świadczenia. ZUS wydał natomiast decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego na 12 miesięcy. Czy jest to możliwe, mimo iż wnioskowałem o zupełnie inne świadczenie?

Reklama


Reklama


Tak. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, która zachorowała i w związku z tym przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma w pierwszej kolejności prawo do wynagrodzenia za czas choroby (finansowanego przez pracodawcę) przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Natomiast zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą - maksymalnie przez 270 dni.

Osoba, która po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy, a lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS stwierdzą, że dalsze jej leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności, może uzyskać świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Wyjaśnić trzeba, że ani przepisy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ani ustawa o emeryturach i rentach z FUS nie wymagają, by bezpośrednio po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego zainteresowany wystąpił o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, a nie o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zgodnie jednak z przepisami rozporządzenia o orzekaniu o niezdolności do pracy, jeśli osoba ubiegająca się o rentę z tytułu niezdolności do pracy spełnia warunki wymagane do uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego, lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS mogą orzec o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, stwierdzając, że dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

PODSTAWA PRAWNA

Par. 7 rozporządzenia ministra polityki społecznej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz.U. nr 273, poz. 2711).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP
Tagi:ZUS

Polecane

 • gruby48(2015-01-24 14:44) Odpowiedz 22

  Dobrze mówisz Misiek, plecki bolą, główka boli to na rentę, i całe życie 2 lewe ręce - tak trzymać Pani Doktor, gonić chamstwo i nierobów !!!

 • baja(2011-06-06 15:19) Odpowiedz 10

  bo zus umie tylko brac ludzkie pieniadze ja znam ten bol przechodzilam to walczylam z nimi i wygralam ale pol zdrowia stracilam

 • Tomek.(2011-02-10 21:23) Odpowiedz 10

  PARANOJA ZAKŁAD UDRĘKI SPOŁECZNEJ czyli ZUS. Chory bez rąk też bez renty bo pewnie mu odrosną tak ZUS robi nas w bambuko co dnia. Walczcie w sądach bo czasem się udaje . pozdrawiam

 • emer(2014-05-27 15:56) Odpowiedz 00

  wspólczuje ludziom ktorzy trafia na komisje zus w olsztynie do babsztyla Krystyna Rółkowska-Jary ,ta baba to znieczulica musi być nieźle opłacona przez zus i powinni ja uduśić zanim złoży jaja !! od roku lecze kregosłup ledwo chodze do łazienki a ona stwierdziła ze zdolny do pracy jestem! zycze jej zeby miaąła tyle zdrowia co ja !!

 • olsztynianka(2014-10-26 19:12) Odpowiedz 00

  Jest dokładnie tak, jak mówi EMER - do tej baby trzeba wejść chyba z głową pod pachą i na jednej nodze, to może da rentę na rok, żeby noga odrosła a głowa przyrosła. Żeby jej żadna z chorób tzw. "zdrowych ludzi" nie ominęła!

 • bb(2015-01-21 22:51) Odpowiedz 00

  o tak to jakaś chamka, nieuk. Dzisiaj byłam na nią na skargę do głównego orzecznika i jeszcze ją opir...za to, że traktuje pacjentów jak szmaty. Żebym miała jejj z dupy wyrwać tą moją rentę to nie popuszczę.

 • Krzychu(2009-09-12 12:06) Odpowiedz 00

  Mam pytanie. Czy można skrócic okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego jeżeli stan zdrowia się poprawi a lekarz medycyny pracy wyrazi zgodę na jej podjęcie

 • anka(2009-12-07 13:59) Odpowiedz 00

  Tpo wszystko jest smieszne.
  Jeżeli osoba noie rokuje nadzieji powrotu do zdrowaia , to dlaczego ma pobierać zasiłek i świadczenie reh. Wiadomo,że jeżeli będzie chciała przejśc na rentę to otrzyma odprawę z zasiłku chorobowego.

 • tena(2010-06-24 09:12) Odpowiedz 00

  jestem a świdczeniu rehabilitacyjnym ,chciałbym je skrócić i wrócić do pracy,jak to zrobić ,czy wystapić do orzecznika zus

 • grzesiek(2010-07-30 07:35) Odpowiedz 00

  co słychac?

 • bezrobotna .(2010-09-10 06:31) Odpowiedz 00

  Ja skladalam wniosek o rentę otrzymałam zasilek rechabilitacyjny 3 miesiące i sanatorium ,ponowna komisja po sanatorium i otrzymałam zdolność do pracy .Nie wymagam przekwalifikowania i mogę pracować jako sprzedawca .Według orzecznika jestem zdrowa i mogę nawet dzwigać ciężary . Z medycyny pracy dostałam zdolność d pracy z przeciwskazaniami ,zakaz stania , pochylania , wymuszonej postawy i zakaz dzwigania powyżej dwóch kg.Odwoływałam się do wojewódzkiej komisji , tam też odmówiono mi renty .Z pracy mnie zwolniono z powodu przeciwskazań . Zpowiatowej komisji otrzymałam lekki stopień niepełnosprawnosci i pracę na otwartym rynku z którego wcześnie mnie zwolnino .Od dwóch lat nie mam pracy ani żadnych swiadczeń .Mam przepracowane około 24 lat .Może ktoś mi odpowie ,czy jestem zdolna do pracy czy nie .

 • Graza(2011-03-07 19:01) Odpowiedz 00

  mąż otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na ojres 6 m-cy ale nadal się leczy i ma za,iar ponownie wystąpić z wnioskiem o rentę jeszcze w trakcie trwania świadczenia rehabilitacyjnego ma przepracowane 42 lata i powoli jest wrakiem człowieka a zus się zastanawia jak go uzdrowić i przywrócic do pracy .Tylko w tym kraju panują takie paranoje jeżeli chodzi o sprawy rentowe

 • gs(2011-11-26 17:58) Odpowiedz 00

  tylko odwołać sie do sądu pracy. Innei drogi nie ma bo ZUS nie jest od leczenia a od oszczędzania pieniędzy - każdy środek jest dobry aby nie wydać jakiegokolwiek grosza.

 • misiek(2015-01-24 13:51) Odpowiedz 03

  Do roboty nieroby !!! na rentę się zachciało ??? inni maja za was tyrać ???

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane