statystyki

Urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy

Paweł Jakubczak19.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 19.05.2011, 08:20
  • Wyślij
  • Drukuj

ZUS powinien doliczyć do pracowniczego stażu emerytalnego uprawniającego do wcześniejszej emerytury okres urlopu wychowawczego, z którego ubezpieczona korzystała przed 1999 rokiem.



Zakład w styczniu 2009 r. odmówił ubezpieczonej wcześniejszej emerytury, bo w ostatnim okresie przed złożeniem wniosku o to świadczenie nie podlegała ubezpieczeniu pracowniczemu, ale z tytułu umowy-zlecenia. Kobieta odwołała się do sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych. Ten oddalił jej odwołanie.

Sąd apelacyjny po rozpoznaniu jej apelacji przyznał jej emeryturę (mimo że nie miała ostatnio pracowniczego ubezpieczenia). Udokumentowała bowiem ponad 30-letni staż ubezpieczeniowy po wliczeniu do niego czteroletniego urlopu wychowawczego od sierpnia 1980 r. do września 1984 r. Taki staż zgodnie z art. 29 par. 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS umożliwia przyznanie jej prawa do emerytury. ZUS złożył skargę kasacyjną do SN.

Trzyosobowy skład sędziowski zadał pytanie prawne siedmiu sędziom. Zapytał, czy urlop wychowawczy wykorzystany przed 1 stycznia 1999 r. przez pracownika jest okresem podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy w rozumieniu art. 29 ust. 3 wspomnianej ustawy. Wczoraj SN orzekł, że od 28 stycznia 1972 r. urlop jest objęty ubezpieczeniem społecznym ze stosunku pracy. Wtedy weszła w życie uchwała nr 13 Rady Ministrów z 14 stycznia 1972 r. w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących, opiekujących się małymi dziećmi. Przewidywała ona, że urlopy bezpłatne w wymiarze nieprzekraczającym 6 lat uważa się za okres zatrudnienia w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach.

Z kolei od 1 stycznia 1983 r. obowiązywała ustawa z 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, która zaliczyła ten urlop do okresów równorzędnych z zatrudnieniem. A obowiązująca od 15 listopada 1991 r. ustawa z 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent zaliczyła urlop wychowawczy do stażu ubezpieczeniowego, ale uznała go za okres nieskładkowy.

– Ubezpieczona na urlopie wychowawczym zachowuje więc status pracownika – mówi Walerian Sanetra, przewodniczący składu sędziowskiego.

SYGN. AKT I UZP 1/11




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 12

  • 1: Zbi z IP: 178.73.63.* (2011-05-19 08:04)

    Wykonywana praca na umowe zlecenie z racji tej ze odprowadzane sa od niej skladki na ZUS powinna byc zaliczna do stazu pracy Ministerstwo Pracy powinno nakazac ZUS-owi zaliczniej tej umowy do lat emerytury wczesniejszej jak i w ustawowym wieku emerytalnym, natomiast co do urlopow wychowawczych wprawdzie jest to okres nieskladkowy i dobrze, ale tez powinien byc zaliczany do kazdego rodzaju emerytury a szczegolnie mi chodzi o projekt opzz dot. emerytur bez wzgledu na wiek, oczywiscie nadal uwazam ze skladek emerytalno rentowych za ten czas sie nie powinno uzupelniac.

  • 2: D.Ch. z IP: 46.112.82.* (2011-05-19 09:49)

    No i jak mają kobiety mieć wyższe emerytury jeżeli 6 lat wychowawczego jest liczone po 0,8% a nie 1,3% (7,8-4,8=3)
    Jak mężczyźni zaczną korzystać z wychowawczych to zmienią prawo

  • 3: (M) lat 55 z IP: 178.37.134.* (2011-05-19 18:15)

    Kobietom ciągle narzekającym przypominam ,że również mężczyźni mieli wyrwane z życiorysu 2 lub nawet 3 lata / w zależności od rodzaju wojsk/ służby wojskowej (!)

  • 4: polo z IP: 87.199.21.* (2011-05-19 18:55)

    Do 55.Trochę szacunku dla kobiet.Ile się mama musiała natrudzić żeby Cię wychować.Szkoda że wszystko poszło na marne

  • 5: jakie chowanie takie myślenie ! z IP: 94.251.177.* (2011-05-19 22:30)

    Do M 55 ty nie masz pojęcia co znaczy wychowanie dziecka(ci).ile wymaga poświęcenia i trudu. Szkoda ,,,ze tak cie chowali ,a nie wychowali. W wojsku różnie bywało, ale krzywda ci się nie działa . wojsko nic dobrego cię nie nauczyło ,zadnego szacunku ani myslenia. Może to nie twoja wina ,że taki jesteś ?.jakie wychowanie takie myślenie!

  • 6: T.S. (lat 59) z IP: 79.191.62.* (2011-05-20 07:55)

    Może, kto mi podpowie na podstwie którego przepisu zawartego w ustawach należy wnieść o wznowienie postępowania o przyznanie emerytury: Kpa czy też Kpc jak również gdzie wnieść o wznowienie do Sądu pracy czy do ZUS. W roku 2007 nie zaliczono mi urlopu wychowawczego z lat osiemdziesiątych.

  • 7: D.J. z IP: 79.191.56.* (2011-05-20 10:53)

    Do T.S. w twojej sprawie zostały naruszone prawa zagwarantowane w Konstytucji. Pracownicy ZUS, są zobowiązani do wydawania decyzji zgodnie z prawem. Nieznajomość prawa nie upoważnia dyrektora ZUS (organu adm. publicznej) do wydania decyzji z rażącym naruszeniem prawa w 2007r., która zawiera wadę prawną powodującą jej nieważność z mocy prawa. Dlatego też T.S. dopilnuj właściwego naliczenia emerytury przez ZUS od roku 2007, z podwyżkami jakie były do tego okresu, jak również nie zapomnij o należnych odsetkach za ten okres. A ponadto ta sprawa jest zawiniona przez ZUS. Dlatego tez proszę natychmiast upoważnić prawnika, który będzie wiedział, co ma zrobić. ZUS jest bogatą firmą, który powinien dać podwyższę emerytom, da zarobić Pani prawnikowi.

  • 8: D.Ch. z IP: 188.33.104.* (2011-05-21 08:10)

    Do (M) ale służba jest wliczana jako okres składkowy

  • 9: aga z IP: 83.11.22.* (2011-05-27 11:34)

    Może ktoś odpowie mi na następujace pytanie: w 1993 roku pracowałam w małej firmie, byłam zatrudniona na czas nieokreślony, w połowie 1993 roku urodziłam dziecko i przeszłam na urlop macierzyński, a następnie wychowawczy; w trakcie trwania urlopu wychowawczego w I 1995r. pracodawca zlikwidował zakład , a ja nadal przebywałam na urlopie wychowawczym do XI 1995roku( płatnym z ZUS), czy ten okres przebywania na urlopie po likwidacji zakładu wlicza się do stażu pracy (od którego zależy stażowe? Będę wdzięczna za podpowiedź>

  • 10: Kasia z IP: 79.184.88.* (2011-07-25 12:08)

    czy skoro urlop wychowawczy o którym mowa w artykule zalicza się do stażu emerytalnego uprawniającego do wcześniejszej emerytury to czy nie powinien też zaliczać się do stażu emerytalnego uprawniającego do świadczenia przedemerytalnego lub "normalnej" emerytury? Dla mnie wydaje się to nie mieć znaczenia o które świadczenie ubiega się ubezpieczony, ale właśnie się dowiedziałam że dla ZUS-u ma ogromne.