statystyki

Do wcześniejszej emerytury nie można zaliczyć urlopu wychowawczego

autor: Bożena Wiktorowska04.05.2011, 03:00

ZUS nadal odmawia doliczenia do stażu emerytalnego uprawniającego do wcześniejszej emerytury okresu urlopu wychowawczego, z którego ubezpieczone korzystały przed 1999 r.

Reklama


Reklama


Ubezpieczona w 2008 roku złożyła do ZUS wniosek o wcześniejszą emeryturę. Na podstawie posiadanych dokumentów udowodniła, że łącznie posiada ponad 34 lat okresów składkowych i nieskładkowych. ZUS po sprawdzeniu złożonej dokumentacji odmówił jej przyznania wcześniejszej emerytury. Zainteresowana złożyła odwołanie do sądu I instancji, lecz ten oddalił jej odwołanie. Ubezpieczona nie zgodziła się z niekorzystnym dla siebie wyrokiem i wniosła apelację do sadu II instancji.

Sąd Apelacyjny po zbadaniu sprawy uznał, że zasługuje ona na uwzględnienie. Wskazał, że ubezpieczona w dniu składania wniosku o świadczenie osiągnęła 55 lat, nie przystąpiła do OFE oraz wykazała 25 lat 8 miesięcy i 12 dni okresów składkowych oraz 11 lat 8 miesięcy i 24 dni okresów nieskładkowych. Do okresów nieskładkowych został wliczony urlop wychowawczy. Od tego udzielonego przed 1 stycznia 1999 r. (tak było w przypadku ubezpieczonej), ani pracodawca ani budżet nie odprowadzał składek na ubezpieczenie społeczne.

Sędziowie zwrócili uwagę, że zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami w okresie urlopu wychowawczego kobiety miały prawo do wszystkich świadczeń pracowniczych m. in. opieki zdrowotnej, zasiłku rodzinnego oraz pogrzebowego. Co więcej w ustawie z 17 grudnia 1998 r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm), nie ma definicji terminu okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Zdaniem sądu nie można tego terminu utożsamiać z okresem ubezpieczenia. Z tego też powodu ubezpieczona spełniła wszystkie warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury.

ZUS nie zgodził się z takim wyrokiem i złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego (SN). W czasie rozpoznania skargi kasacyjnej pojawiały się wątpliwości dotyczące tego, czy okres urlopu wychowawczego wykorzystanego przed 1 stycznia 1999 r. przez pracownika jest okresem podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Sędziowie SN zwrócili uwagę, że pracownik korzystający z urlopu wychowawczego przez cały czas formalnie pozostawał w stosunku pracy. To wszystko spowodowało, że sędziowie odroczyli wydanie orzeczenia i skierowali sprawę do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi SN.

– Po raz kolejny ZUS interpretuje przepisy na niekorzyść ubezpieczonych. Z tego powodu dopiero uchwała pełnego składu Sądu Najwyższego rozwiąże problem prawa kobiet na wychowawczym do wcześniejszej emerytury – mówi Małgorzata Hasiewicz, radca prawny z Wrocławia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Teresa(2011-07-22 13:46) Odpowiedz 10

  Dlaczego wyeliminowano lata pracy w warunkach szkodliwych do 2008 r.
  Pracowałam w warunkach szkodliwych od 1980 do 2007 z przerwa na urlop wychwawczy1991-1997 i dlaczego nikt nie zabiega o te 10 lat . dlaczego wykluczono je z przepisów- czarna dziura

 • ZUSIE dopomóż!!!!(2011-05-04 19:45) Odpowiedz 00

  po 40 latach składkowych,daj ludziom wypracowaną emeryturę.NIE okradaj przedemeryta bo sam padniesz ofiarą przestępstwa.

 • jasia(2011-11-25 19:05) Odpowiedz 00

  CHCĄ ŻEBY rodzić dzieci i wychowywać ,a widać jakie jest prawo dla kobiet ,które poświęciły się nie świadomie w opiece nad małym dzieckiem ,że nie mają prawa i nie można im wliczać lat do emerytury to jest skandal ,że innym się jakoś "udaje się "wliczać do emerytury ,a te ,które wychowywały mają GUZIK i tyle. urodziłam 2 dzieci nie miałam możliwości by iśc w tym okresie do pracy i wzięłam urlop ,poświęciłam się i co mi przyszło takie podziękowanie.

 • GIGUSKA(2011-05-19 10:57) Odpowiedz 00

  ZUS dyskryminuje MATKI od 1991r. w stosunku do obecnie rodzących.!!! Obowiązująca od 15-11-1991 r. ustawa z 17 -10-1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent zaliczyła urlop wychowawczy do stażu ubezpieczeniowego, ale uznała go za OKRES NIESKŁADKOWY nawet dla tych Matek, które otrzymywały tzw.Zasiłek Wychowawczy, (bo Ojcu nie chciało się więcej zarabiać tak, aby w pełni utrzymać rodzinę). PANOWIE nie musieli tracić swoich okresów składkowych do emerytury, bo mieli od tego żony/matki- a walczą o ZRÓWNANIE wymaganych lat do celów emerytalno/rentowych. TYMCZASEM OBECNE przepisy ZUS powodują zaliczenie urlopu wychowawczego do okresów SKŁADKOWYCH nawet wtedy, gdy MATKA nie otrzymuje świadczenia na tym urlopie w sytuacji, gdy stać tę rodzinę na opłacenie NIANI, aby matka mogła pracować /bo rodzina ma duży dochód/. Ale, po co? Skoro Budżet Państwa obecnie finansuje Jej okres przebywania na takim urlopie, JAKO OKRES SKŁADKOWY. Ponieważ przepisy nie działają wstecz, to ZACHODZI TU SYTUACJA RAŻĄCEJ DYSKRYMINACJI MATEK z okresu OD 1991 r. względem MATEK obecnych. A przecież podobno obecnie jest większa dziura w Budżecie niż Np. w 2006 r. i wcześniej? UWAŻAM, ŻE NALEŻY SIĘ JEDNAKOWE TRAKTOWANIE MATEK OBECNYCH Z DAWNIEJSZYMI ???- i zaliczyć okresy pobierania zasiłków wychowawczych, jako okresy składkowe do celów wcześniejszych emerytur. Okresy NIESKŁADKOWE doliczane są NIE WSZYSTKIE a tylko w ilości do 1/3 wypracowanych okresów składkowych. I w ten sposób matkom brakuje wymaganych lat do uzyskania zasiłków przedemerytalnych. Ja mam "do tyłu" 9 lat, mimo, że pobierałam zasiłek wychowawczy 3 lata- na 1 dziecko oraz 6 lat zasiłku WYCHOWACZEGO na drugie dziecko tzw.specjalnej troski.
  Dzięki takim przepisom moje dużo młodsze koleżanki już dawno korzystają z zasłużonego odpoczynku na zasiłkach przedemerytalnych a ja -będąc z racji wieku czy Np. menopauzy -mniej wydajnym pracownikiem niż 20 lat młodsze koleżanki- blokuję im etat.

 • Gosia(2011-05-07 20:58) Odpowiedz 00

  Wyjaśniam. Mam taką samą sytuację jak w artykule, tyle, że ja jeszcze nie złożyłam wniosku o emeryturę do ZUS. Nabyłam prawa do wcześniejszej emerytury. Dokumenty do ZUS muszę złożyć przed ukończeniem 60 lat, żeby przejść na starych zasadach, nie jestem jeszcze emerytką, Dlatego tak się zbulwersowałam, nie wiem teraz co robić, czy już składać o naliczenie i zawieszenie, czy dalej czekać. Tracę cały rok i nową kwotę bazową z 2012 roku. W przypadku niekorzystnego orzeczenia SN mogę stracić dużo więcej, bo wówczas nie przejdę według starych zasad. Ta sytuacja miała zapewne miejsce w jakimś jednym oddziale ZUS, bo po konsultacjach z ZUS WA i nie tylko do tej pory wszystkim wliczany był urlop wychowawczy jako okres nieskładkowy ( dotyczy urlopu 1985 -1998). Mam nadzieję, że powyższe jest teraz bardziej zrozumiałe. Pozdrawiam

 • Danusia 38 lat roboty(2011-05-05 19:21) Odpowiedz 00

  Mieli pełne szafy ustaw, wprowadzili tylko jedną, upadlającą kobiety, które mają ponad 35 lat pracy i nabyte prawo do emerytury utraciły, gdzie schował Schetyna projekt obywatelski w sprawie emerytur.Wiem nigdy więcej PO do władzy, ale prawo obywateli do projektu obywatelskiego ustawy nie wolno ignorować.

 • Do Gosi(2011-05-04 20:24) Odpowiedz 00

  Nie rozumiem Twojego komentarza. Skoro na koniec 2008 roku miałaś 31 lat pracy i wiek minimum 55 lat to prawdopodobnie otrzymujesz już emeryturę to o jakich papierach, których nie składasz do ZUS-u, piszesz?

  I jeszcze jedno pytanie: o jakiej wcześniejszej emeryturze piszesz ? (cytat poniżej)

  "Byłam 3 lata na urlopie wychowawczym i teraz po latach mam z tego tytułu nie otrzymać wcześniejszej emerytury?"

 • GDZIE SCHETYNA TRZYMA proj.obywat.OPZZ!!!!!!!!!!!!(2011-05-04 20:22) Odpowiedz 00

  w szufladzie,gdyż na obywateli las.ę kładzie...

 • GDZIE SCHETYNA TRZYMA proj.obywat.OPZZ!!!!!!!!!!!!(2011-05-04 20:22) Odpowiedz 00

  w szufladzie,gdyż na obywateli las.ę kładzie...

 • Rozalka(2012-10-05 21:09) Odpowiedz 00

  Giguska.Mam identyczną sytuację, jak Twoja. Szkoda, że się nie znamy. Złożyłam odwołanie do sądu. Zobaczę, co osiągnę. Mam nadzieję, że policzą mi ten okres jako składkowy. Inaczej spotkamy się w Strasburgu. Chętnie spotkałabym się z Tobą. Mieszkam pod Warszawą, w Nieporęcie. Czekam na odzew z Twojej strony. Rozalka

 • Yolanda(2013-08-16 23:09) Odpowiedz 00

  skandal! Mnie też spotkała KARA ze strony naszego państwa. Byłam na urlopie wychowawczym gdyż mam 2 córki, którymi musiałam się zająć. Czas ten policzono mi jako okres nieskładkowy i zabrakło mi w 2008 roku kilka miesięcy, aby spełnić warunki do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Gdybym miała jedno dziecko jak moje koleżanki, cieszyłabym się już emeryturą!

 • Gosia(2011-05-04 11:28) Odpowiedz 00

  Witam. Jestem zszokowana tym co przeczytałam w artykule. Na koniec 2008 roku mam ponad 31 lat pracy ( łacznie okres składkowy i nieskładkowy). Byłam 3 lata na urlopie wychowawczym i teraz po latach mam z tego tytułu nie otrzymać wcześniejszej emerytury? To coś nie tak, przecież nie mozna zmieniać prawa, moje kolezanki maja wliczony ten czas do okresów bezskładkowych, zresztą ja tak samo (kapitał poczatkowy), a dlaczego ma nie liczyć sie do emerytury teraz. jeden przepis działa różnie? Mało tego ZUS wcześniej o tym nie informował że urlop wychowawczy nie bedzie zaliczony. Zasady dla wszystkich muszą być jednoznaczne i takie same. Trzeba poczekać, ale jeśli SN wyda orzeczenie niekorzystne dla kobiet to trzeba bedzie pisać do Trybunału UE. Co o tym sadzicie? ZUS jak zwykle tyłem do petenta, a przecież my im płacimy wynagrodzenia, z naszych pieniędzy je dostają. Nie skłdałam jeszcze papierów, bo uważam, że mam czas mogę zrobić to tuż przed ukończeniem 60 lat. Jestem osoba bardzo aktywną i gdyby nie przepisy, które są dla mnie niekorzystne po ukończeniu 60 lat to jeszcze bym nie składała dokumentów do ZUSu. Pozdrawiam

 • OPowiem Wam o POlitecznym przestępstwie Donalda Tu(2011-05-04 10:09) Odpowiedz 00

  -słyszeliście zapewne o przestępstwach sądowych -teraz na odmianę mamy przestępstwa POlityczne polegające na najpodlejszym okradaniu najbardziej spracowanych Obywateli .

  Art. 12.Ustawy o emeryturach POdmostwoych mówi " Przy ustalaniu okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 4-11, nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa."

  A Gdzie na odmianę czas Pracy w NADGODZINACH POnad Ustawowych -Pani FEDAK?

  okradli (wstecznie) ,pracujących długo-letnio w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy i to w sytuacji gdy na odmianę Policji i wojsku tłumaczy ,że reguł gry Im w trakcie pracy się nie zmienia i reformy dla tych służb dopiero będą dotyczyły nowo przyjętych. Ci Polityczni złodzieje obecnie doprowadzili do absurdalnej sytuacji w której Miss Fedak jako kobieta ( w wieku60 lat) odejdzie wcześniej na emeryturę (choć prace o prawdziwych warunkach szkodliwych i niebezpiecznych zna tylko z Internetu) ,--niż ludzie którzy od lat 80 są zatrudnieni na stanowiskach remontowych i eksploatacyjnych przy blokach energetycznych w warunkach dotychczasowo uznawanych za szkodliwe i niebezpieczne i dodatkowo pracowali w przeszłości w czasie ponad ustawowym nawet około 1000 dni czyli 5lat roboczych!!!-co zaświadczam.
  To jest bezczelność tych Politycznych Oszustów i złodzieji!!!

  Jeżeli zważycie Państwo iż :

  Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- pracodawcom już często tacy wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co rząd tego moralnego przestępcy zamierza z Nimi zrobić -
  ???-- zamierza uruchomić krematoria?

 • Zbi(2011-05-04 09:59) Odpowiedz 00

  Moim zdaniem zus nie chce zaliczyc za dlugiego urlopu wychowawczego do stazu emerytalnego poniewaz nie mozna zaliczyc wiecej niz szesc lat i mysle ze sad nie postapi wbrew przepisom ustawy podobnie bedzie w przypadku kobiet ktore korzystaly z urlopu wychowawczego do1999r., a opzz pisze w projekcie by czas nieaktywnosci zawodowej kobiet tj. urlop wychowawczy zaliczyc jako okres skladkowy a w zwiazku z tym nalezaloby uzupelnic skladkami emerytalno rentowymi szesc lat urlopu wychowawczego mysle ze jest to nierealne ze wzgledu na dlug publiczny ktory jest w tej chwili dosc duzy i nadal rosnie na zalatanie dziury dlugu od 1.05.2011 zmniejszono wplaty do ofe przekazujac skladki np. moje do zusu nie zgadzam sie pod tym wzgledem z projektem opzz, mysle ze tak samo mysli Pani Fedak i Pan Pawlak przed wyborami partie polityczne moga Wam Panie robic nadzieje, ale mysle ze zaden rzad na to nie wyrazi zgody, kobiety i tak pracuja krocej o piec lat ww porownaniu z mezczyznami bo sa czesto matkami na swoje wlasne zyczenie, mezczyzni to tez ludzie a nie woly robocze nam nakazuje sie prace 40 lat skladkowych dolicza sie tylko wojsko a kobiety macierzynskie urlopy i do 14-tu lat dwa dni wolnego w roku a ty czlowieku haruj. Panowie wlaczcie sie do dyskusji i prosze o slowa poparcia napiszmy do Pana Waldemara Pawlaka by nie godzil sie takie warunki jakie proponuje opzz .

 • JOANNA(2011-05-04 09:41) Odpowiedz 00

  Szanowny ZUS - kto zwróci pieniądze pobrane z ZUS, dla tych którzy wczesniej skorzystaki z wcześniej emerytury i wliczono im okres urlopu wychowawczego???.
  Dla nauczycieli i dla innych pracowników jako okres nieskładkowy wliczony do stażu pracy.
  PRZECIEZ PRAWO NIE MOŻE DZIAŁAC WSTECZ!!!

 • do 5(2011-05-04 10:44) Odpowiedz 00

  Walczyłeś z komuną o demokrację? To ją teraz masz!! I weź się za robotę, zamiast lamentować!!!

 • ala57(2011-05-04 09:00) Odpowiedz 00

  Wszystkie moje koleżanki, które są już na wcześniejszych emeryturach mają wliczone do stażu urlopy wychowawcze. ZUS szuka sposobu jak oskubać pracowniów?

 • joanna(2011-05-04 08:39) Odpowiedz 00

  Śmieszne ,moja koleżanka ma wlicony urlop wychowawczxy!!!

 • nori(2011-05-04 17:44) Odpowiedz 00

  No niestety, taka jest praktyka, ze wychowywanie dzieci na przyzwoitych obywateli w naszym kraju jest karane. Składki kasować to ZUS chętny,teraz najniższe dobrowolne emerytalno-rentowe to prawie 400 zł. a wychodzi z tego doliczenie do przyszłej (niedalekiej) emerytury 5 zł miesięcznie. Kpina.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane